Twój telewizor lub radio tylko zbiera kurz i planujesz się go pozbyć? Niestety samo sprzedanie, czy wyrzucenie urządzenia, to nie koniec zabawy. Według polskiego prawa każdy posiadacz telewizora lub odbiornika radiowego musi opłacać abonament RTV. Dlatego, jeśli nie posiadamy już naszego odbiornika, należy wypełnić odpowiedni wniosek, aby uniknąć przykrych i niespodziewanych opłat. W tym artykule sprawdzimy, ile kosztuje abonament RTV i pokażemy krok po kroku, jak wyrejestrować odbiornik RTV.

Ile kosztuje Abonament RTV w 2023 roku?

Pomimo sporej niechęci ze strony Polaków, abonament RTV obowiązuje na terenie naszego kraju już od 2005 roku. Na przestrzeni lat pojawiały się przeróżne pomysły oraz ustawy, które miały znieść tę opłatę, jednak wygląda na to, że na razie abonament RTV jeszcze trochę z nami zostanie. Dodatkowo, z roku na rok, kwota, którą musimy zapłacić za posiadanie radia lub telewizora, jest coraz wyższa. W 2023 opłata za radio została podwyższona o 16%, a opłata za telewizor wzrosła o 11%.

W 2023 stawka za abonament RTV wygląda więc następująco:

  • Abonament za radio8,7 zł miesięcznie przy płatności raz w miesiącu. Cena jest dodatkowo obniżana przy opłaceniu kilku miesięcy z góry. Abonament radiowy na cały rok kosztuje 94 zł, czyli 7,83 zł miesięcznie.
  • Abonament za telewizję i radio27,30 zł miesięcznie, kiedy płacimy raz w miesiącu. Tutaj również cena jest zredukowana przy opłaceniu abonamentu na kilka miesięcy. Koszt wykupienia abonamentu na 12 miesięcy to 294,90 zł (24,58 zł za miesiąc).

Jak łatwo zauważyć, trochę bardziej opłaca się kupować abonament RTV na kilka miesięcy. W ten sposób możemy zaoszczędzić nawet 10% na opisywanym abonamencie. Przy comiesięcznej płatności opłaty należy dokonać do 25 dnia każdego miesiąca. Jeśli chcemy zapłacić za cały rok z góry, to taka opcja jest możliwa tylko do 25 stycznia każdego roku. Opłaty za abonament RTV dokonamy w placówce Poczty Polskiej, poprzez wykonanie przelewu, lub na specjalnej platformie płatniczej. Osoby fizyczne płacą jedną ustaloną stawkę, niezależnie od liczby posiadanych odbiorników.

Warto pamiętać, że niektóre grupy osób są odgórnie zwolnione z płacenia abonamentu RTV i po prostu nie muszą tego robić. Jeśli chcecie dowiedzieć się na ten temat więcej, to koniecznie sprawdźcie nasz artykuł, w którym opowiadamy, kto jest zwolniony z abonamentu RTV.

Jak wyrejestrować odbiornik RTV w placówce Poczty Polskiej?

Najprostszym i najszybszym sposobem na wyrejestrowanie telewizora/radia jest wizyta w lokalnej placówce Poczty Polskiej. Wystarczy tylko, że zabierzemy na pocztę dokument potwierdzający naszą tożsamość, a następnie poprosimy pracownika o formularz do wyrejestrowania odbiornika. Odpowiedni formularz ma tytuł “Zgłoszenie rejestracji odbiorników radiofoniczny i telefonicznych lub zmiany danych”. Wypełniamy formularz i wręczamy go z powrotem pracownikowi. Nie musimy podawać powodu zrezygnowania z abonamentu, ale wszystkie dane powinny zgadzać się ze stanem rzeczywistym.

Na sam koniec pracownik poczty, powinien potwierdzić przyjęcie formularza i wystawić nowy dokument zatytułowany “Zawiadomienie o zatwierdzeniu przeprowadzonej zmiany”. Oznacza, to, że nasz odbiornik jest już poprawnie wyrejestrowany i nie zapłacimy za niego abonamentu. Jedną z kopii dokumentu otrzymanego na poczcie powinniśmy zachować dla siebie.

Jak wyrejestrować odbiornik RTV w Internecie?

Wizyta na poczcie to oczywiście niejedyny sposób, w jaki możemy wyrejestrować odbiornik RTV. W celu zrezygnowania z abonamentu możemy też skorzystać ze specjalnie przygotowanego formularza na oficjalnej stronie Poczty Polskiej. Będzie to bardzo wygodne rozwiązanie, dla osób, które mają mniej czasu na wizytę w punkcie pocztowym.

Aby zgłosić wyrejestrowanie odbiornika RTV przez Internet:

  1. Wchodzimy do formularza wyrejestrowania odbiorników na stronie Poczty Polskiej.
  2. Wypełniamy wszystkie niezbędne dane takie jak Numer Identyfikacyjny odbiornika, imię i nazwisko, adres oraz Pesel/nr dokumentu potwierdzającego tożsamość.
  3. Na koniec klikamy przycisk “Zapisz”, który wyśle nasz formularz.

abonament rtv jak wyrejestrować odbiornik

 

Po zatwierdzeniu wniosku Poczta Polska prześle na nasz adres korespondencyjny jeszcze jeden formularz w dwóch egzemplarzach, które musimy wypełnić. Następnie kopię dokumentu podpisujemy i w ciągu 14 dni odsyłamy do nadawcy. Oryginalną wersję dokumentu powinniśmy zachować dla siebie. W ciągu kolejnych 7 dni powinniśmy otrzymać list zawiadamiający nas o zatwierdzeniu przeprowadzonych zmian.

Niestety na ten moment, nie ma możliwości, aby wyrejestrować odbiornik RTV w pełni Online i zawsze będziemy zmuszeni posiłkować się korespondencją listowną.

Kontrola po wyrejestrowaniu odbiornika RTV

Przy wyrejestrowywaniu odbiornika RTV powinniśmy przekazać wszystkie dane zgodnie z prawdą. Zaprzestanie płacenia abonamentu jest bowiem możliwe tylko wtedy, gdy rzeczywiście nie posiadamy już ani radia, ani telewizora w naszym domu. Po wyrejestrowaniu odbiornika RTV do drzwi może zapukać pracownik Poczty Polskiej, który będzie chciał sprawdzić, czy na pewno nie posiadamy żadnych tego typu urządzeń. Prawnie, nie mamy obowiązku zapraszać go w nasze progi, ale wtedy możemy spodziewać się kolejnych podobnych wizyt.

Jeśli wyznaczony pracownik poczty polskiej zauważy, że posiadamy radio/telewizor pomimo wyrejestrowania urządzenia, wtedy zostanie na nas nałożona kara. Wynosi ona aż 30-krotność miesięcznego abonamentu bez żadnych zniżek. Kwoty będą wyglądały więc następująco:

  • Kara za wyrejestrowane radio, pomimo posiadania urządzenia — 261 zł.
  • Kara za posiadanie niezarejestrowanego telewizora — 819 zł.

Taką opłatę należy uiścić w maksymalnie 7 dni od podjęcia decyzji przez kontrolera. Niedługo po tym, otrzymamy także nakaz do rejestracji posiadanego odbiornika.

Podsumowanie

Teraz już wiecie, jak wyrejestrować odbiornik RTV i zaoszczędzić parę groszy po pozbyciu się radia bądź telewizora. Jeżeli jednak wciąż regularnie korzystacie ze swojego telewizora, to serdecznie zachęcamy do sprawdzenia naszego artykułu opowiadającego o tym, co to jest i jak włączyć HbbTV.

WARTO PRZECZYTAĆ:

jak podłączyć telefon do radia samochodowego Jak podłączyć telefon do radia samochodowego?
Czasami zamiast słuchać wypełnionego reklamami radia możemy chcieć umilić sobie podróż do pracy czy sklepu ulubionymi piosenkami lub podcastem. Można puścić je bezpośrednio z telefonu
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *