
Głośniki, słuchawki i inne urządzenia wykorzystujące technologię Bluetooth to dziś nic niezwykłego. Niestety, mają one pewne ograniczenia – między innymi w ilości urządzeń, które można jednocześnie do nich podłączyć. Bluetooth Auracast ma to zmienić.
Bluetooth Auracast znosi limity udostępniania dźwięku
Odpowiedzialna za rozwój technologii Bluetooth organizacja Bluetooth Special Interest Group (BSIG) ogłosiła, że w nadchodzących miesiącach wydarzy się mała rewolucja. Pojawi się technologia o wspomnianej już nazwie Bluetooth Auracast.
Można powiedzieć, że jest to swego rodzaju nadbudówka dla już istniejącej funkcji udostępniania dźwięku, która to z kolei wchodzi w skład protokołu LE Audio. Aktualnie technologia pozwala na udostępnianie dźwięku z jednego urządzenia Bluetooth maksymalnie dwóm innym obsługującym ten protokół (słuchawkom, głośnikom).
Auracast całkowicie znosi ten limit. W praktyce oznacza to, że urządzenie będzie mogło przesyłać dźwięk do nielimitowanej ilości innych urządzeń z modułem Bluetooth, o ile oczywiście będą one znajdowały się w jego zasięgu. Czyli przykładowo jednym telefonem będzie można “obskoczyć” pięć głośników na imprezie.
Będzie możliwość ograniczenia dostępu do dźwięku hasłem
Bluetooth Special Interest Group uchyliło rąbka tajemnicy również w sprawie tego, jak to wszystko będzie wyglądać w praktyce. Interfejs użytkownika powiązany z Auracastem ma przypominać ten typowy dla publicznych sieci Wi-Fi.


Urządzenie nadające będzie emitować sygnał i “zapraszać” do przekazu inne urządzenia w pobliżu. Możliwości jest naprawdę wiele, od głośników w siłowni nadających kilka różnych playlist, tak, aby każdy mógł połączyć swoje słuchawki z tą preferowaną, po komfortowe oglądanie telewizji przez wiele osób w zatłoczonym pomieszczeniu.
Przy czym pojawia się istotne novum. Dostęp do sygnału może zostać ograniczony poprzez konieczność podania określonego hasła, tym samym zwiększając bezpieczeństwo korzystania z tego sposobu udostępniania dźwięku.
Przez Bluetooth można w końcu przesyłać muzykę, ale też chociażby różnego rodzaju bardziej prywatnego audio, którym niekoniecznie chcielibyśmy dzielić się ze wszystkimi w pobliżu).
Technologia Auracast ma zostać udostępniona w nadchodzących miesiącach – i niektóre czołowe firmy, takie jak Google i Xiaomi, już pracują z BSIG w celu wdrożenia nowego standardu w swoich urządzeniach.
Warto bowiem pamiętać, że, żeby móc skorzystać z dobrodziejstw nowej odsłony Bluetootha, głośnik czy słuchawki będą musiały być z nią kompatybilne.
Cieszycie się z tej zmiany? Wiecie już, w jaki sposób skorzystalibyście z nowych możliwości udostępnianych przez technologię Bluetooth Auracast? Dajcie koniecznie znać w komentarzach!
WARTO PRZECZYTAĆ:





