Głośniki, słuchawki i inne urządzenia wykorzystujące technologię Bluetooth to dziś nic niezwykłego. Niestety, mają one pewne ograniczenia – między innymi w ilości urządzeń, które można jednocześnie do nich podłączyć. Bluetooth Auracast ma to zmienić.

Bluetooth Auracast znosi limity udostępniania dźwięku

Odpowiedzialna za rozwój technologii Bluetooth organizacja Bluetooth Special Interest Group (BSIG) ogłosiła, że w nadchodzących miesiącach wydarzy się mała rewolucja. Pojawi się technologia o wspomnianej już nazwie Bluetooth Auracast.

Można powiedzieć, że jest to swego rodzaju nadbudówka dla już istniejącej funkcji udostępniania dźwięku, która to z kolei wchodzi w skład protokołu LE Audio. Aktualnie technologia pozwala na udostępnianie dźwięku z jednego urządzenia Bluetooth maksymalnie dwóm innym obsługującym ten protokół (słuchawkom, głośnikom).

Auracast całkowicie znosi ten limit. W praktyce oznacza to, że urządzenie będzie mogło przesyłać dźwięk do nielimitowanej ilości innych urządzeń z modułem Bluetooth, o ile oczywiście będą one znajdowały się w jego zasięgu. Czyli przykładowo jednym telefonem będzie można “obskoczyć” pięć głośników na imprezie.

Będzie możliwość ograniczenia dostępu do dźwięku hasłem

Bluetooth Special Interest Group uchyliło rąbka tajemnicy również w sprawie tego, jak to wszystko będzie wyglądać w praktyce. Interfejs użytkownika powiązany z Auracastem ma przypominać ten typowy dla publicznych sieci Wi-Fi.

bluetooth auracast fb
Źródło: Bluetooth Special Interest Group (BSIG)

Urządzenie nadające będzie emitować sygnał i “zapraszać” do przekazu inne urządzenia w pobliżu. Możliwości jest naprawdę wiele, od głośników w siłowni nadających kilka różnych playlist, tak, aby każdy mógł połączyć swoje słuchawki z tą preferowaną, po komfortowe oglądanie telewizji przez wiele osób w zatłoczonym pomieszczeniu.

Przy czym pojawia się istotne novum. Dostęp do sygnału może zostać ograniczony poprzez konieczność podania określonego hasła, tym samym zwiększając bezpieczeństwo korzystania z tego sposobu udostępniania dźwięku.

Przez Bluetooth można w końcu przesyłać muzykę, ale też chociażby różnego rodzaju bardziej prywatnego audio, którym niekoniecznie chcielibyśmy dzielić się ze wszystkimi w pobliżu).

Technologia Auracast ma zostać udostępniona w nadchodzących miesiącach – i niektóre czołowe firmy, takie jak Google i Xiaomi, już pracują z BSIG w celu wdrożenia nowego standardu w swoich urządzeniach.

Warto bowiem pamiętać, że, żeby móc skorzystać z dobrodziejstw nowej odsłony Bluetootha, głośnik czy słuchawki będą musiały być z nią kompatybilne.

Cieszycie się z tej zmiany? Wiecie już, w jaki sposób skorzystalibyście z nowych możliwości udostępnianych przez technologię Bluetooth Auracast? Dajcie koniecznie znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

Jak wybrać najlepsze słuchawki Bluetooth do telefonu? Jak wybrać najlepsze słuchawki Bluetooth do telefonu? Przegląd najlepszych modeli, które warto kupić w 2022 roku!
Słuchawki Bluetooth do telefonu to dla niektórych niezbędne wręcz akcesorium. Warto zauważyć, że bezprzewodowe modele są rozchwytywane. Niezwykłą popularność zyskały, dzięki wygodzie oraz uniwersalnemu zastosowaniu.
nintendo switch bluetooth Nintendo Switch a Bluetooth – wszystko, co musisz wiedzieć
Rozwój technologii sprawił, że aktualnie praktycznie każde urządzenie ma Bluetooth. Niezależnie, czy mówimy o konsolach, zegarkach, czy innym sprzęcie. Nie inaczej jest z Nintendo Switch,
switch Switch wreszcie dostał obsługę słuchawek Bluetooth
Nintendo Switch zadebiutował w 2017 roku i od tego czasu jedną z bolączek, na które gracze często zwracali uwagę, był brak możliwości podłączenia do konsoli
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

1 Komentarz

  • Kawa Robusta, 24 czerwca 2022 @ 11:19 Odpowiedz

    Miło widzieć, że standard Bluetooth otrzyma taką aktualizację. Możliwość podłączenia większej ilości urządzeń może okazać się w niektórych sytuacjach bardzo przydatna, a szyfrowanie połączenia za pomocą hasła zwiększy bezpieczeństwo tego sposobu komunikacji bezprzewodowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *