Ethernet daje możliwość komunikowania się urządzeń w sieci lokalnej. Istnieją różne rodzaje technologii Ethernet. Czym się różnią? Dlaczego warto wdrożyć Ethernet?
Czym jest Ethernet?
Ta dziwnie brzmiąca nazwa to nic innego jak rozwiązania sieciowe, które umożliwiają komunikowanie się urządzeń poprzez wspólny język sieci zwany protokołem. Technologia ta nie jest nam wcale obca, ponieważ obejmuje niewielkie obszary jak nasz pokój, dom czy biuro w pracy. Z Ethernetem mamy do czynienia od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Opracowano go w Xerox Corporation w Kalifornii i spopularyzowano kilka lat później. Na początku istnienia Ethernetu urządzenia były podłączone do wspólnego medium. To sprawiało, że możliwości technologii były niewielkie i niezadowalające. Efektywność magistrali przestała wystarczać, dlatego zaczęto stosować skrętki i kable UTP. Z kolei centralnym punktem sieci były HUB-y, czyli koncentratory, które mimo wszystko przyniosły sporo problemów i kolizji. Jak sama nazwa wskazuje, domena kolizyjna zwiększyła ryzyko wystąpienia kolizji, co przyczyniło się do sporych opóźnień w dostarczaniu danych. W końcu stworzono Switche, czyli przełączniki, które wyeliminowały wcześniejsze problemy. Switch zlikwidował ryzyko kolizji, ograniczył domenę kolizyjną i zaproponował taką samą transmisję danych do każdego urządzenia podłączonego do portu.
Sygnał komputerów i pozostałych urządzeń jest więc obecnie przenoszony za pomocą różnego rodzaju kabli Ethernet, do których należą 10Base2, 100Base-FX i kilka innych. Kable z dziesiątką na przodzie zapewniają osiągi prędkości równe 10 Mb/s, z kolei kable poprzedzone cyfrą 100 są 10-krotnie szybsze. Należy pamiętać, że istnieją różne rodzaje Ethernetu. Można wyróżnić szybki Ethernet, który przesyła dane o prędkości 100 Mb/s za pomocą światłowodu lub skrętki, a nawet gigabitowy, który daje możliwość przesyłu danych z zawrotną prędkością 1000 Mb/s.
Dlaczego warto wdrażać Ethernet?
Duże zainteresowanie Ethernetem obserwuje się m.in. w branży przemysłowej. System sieciowy doceniono za jego uniwersalność, wydajność, kompatybilność i elastyczność. Co więcej, Ethernet umożliwia oszczędności finansowe i minimalizację ponoszonych kosztów. Technologia umożliwia podłączenie do sieci kilku tysięcy urządzeń jednocześnie przy pomocy tej samej sieci. Docenia się ją za bardzo duże prędkości transferu, które jak zostało wspomniane – są tańsze w utrzymaniu. Dużym zainteresowaniem cieszy się Port Trunking, czyli technologia umożliwiająca podwojenie prędkości transferu zwłaszcza w przypadku awarii. Podsumowując, Ethernet jest niedrogi w utrzymaniu, a prędkości przesyłu danych nie ograniczają najwolniejsze urządzenia. Zastosowanie Ethernetu np. w branży przemysłowej skutkuje wygodną pracą i największą funkcjonalnością instalowanych urządzeń.
WARTO PRZECZYTAĆ: