Pojazdy o napędzie elektrycznym nie są niczym nowym i zaskakującym – nasze miasta są pełne hulajnóg, które wprost walają się po ulicach. Czasami spotkamy także skutery, a i rowery elektryczne coraz śmielej pukają do drzwi naszych mieszkań. Pojazdy elektryczne mają wiele zalet: pozwalają w stosunkowo tani sposób porzucić podróż komunikacją miejska na korzyść świeżego powietrza i wiatru we włosach. Nic dziwnego, że ich popularność rośnie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaka jest geneza hoverboardów?
  • Czym jest deskorolka elektryczna?
  • Jakie jest zastosowanie desek elektrycznych?
  • Ile kosztuje deska elektryczna?
  • Przykłady ciekawych desek elektrycznych do jeżdżenia.
  • Deskorolki elektryczne a polskie prawo.
  • Jak bezpiecznie jeździć na deskorolce elektrycznej?
  • Jak długo ładuje się deska elektryczna?
  • Na co zwracać uwagę decydując się na hoverboard?
  • I wiele więcej!

Hoverboard – geneza

W gąszczu hulajnóg rozrzuconych po ulicach łatwo nie dostrzec innych pojazdów. Jeśli czytacie ten tekst, to pewnie wiecie już o deskorolkach elektrycznych, czyli hoverboardach, ale czym właściwie jest hoverboard? Ciekawym zagadnieniem jest już sama geneza nazwy, szczególnie że obie nazwy (polska i angielska, czyli odpowiednio deskorolka elektryczna i hoverboard) mogą wprowadzać w błąd.

Hoverboard mogą kojarzyć wszyscy fani trylogii Stevena Spielberga “Powrót do przyszłości”. W drugiej części główny bohater trafiał do przyszłości (“przyszłością” w filmie był 2015 rok!), gdzie miał okazję poruszać się słynną deskolotką. Ta oryginalnie w języku angielskim nazywa się właśnie hoverboard.

Wydaje się zrozumiałe, czemu marketing postanowił iść właśnie w stronę. Skojarzenie z filmowym gadżetem, o którym marzył chyba każdy, rozbudza emocje i skłania do zakupu. Są jednak dwa problemy:

  1. Deskorolki elektryczne mają koła i się nie unoszą. W dodatku hoverboardy wymagają innego ułożenia stóp niż zwykłe deskorolki.
  2. Prototyp prawdziwej deskolotki został już zaprezentowany przez firmę Lexus. Szczegóły jak to działa, znajdziecie w tym filmie. To sprawia, że używanie terminu “hoverboard” w odniesieniu do omawianych pojazdów może faktycznie wprowadzać w błąd. Być może już niedługo doczekamy się czasów, gdy hoverboardy z filmu staną się dostępne dla każdego.

Dodatkowo tak jak normalne deskorolki w Polsce były znane jako “deski”, tak deskorolka elektryczna będzie często deską elektryczna. Inną występującą nazwą jest jeździk elektryczny.

Czym jest deskorolka elektryczna?

Czym w takim razie jest deska elektryczna? Można by rzec, że jej “prawidłowa” nazwa to deska żyroskopowa, gdyż to właśnie żyroskop jest jej najważniejszą częścią. Hoverboard to dwuśladowy pojazd elektryczny używający żyroskopowego utrzymania balansu, przypomina słynny Segway. Hoverboard działa na tej samej zasadzie, z tym że nie ma pałąka. Postęp technologiczny sprawił też, że jest dużo bardziej przystępny.

Zasada działania jest prosta: pochylając się, delikatnie poruszamy się do przodu, natomiast odchylając się, będziemy hamować. Skręcanie odbywa się jak w pojazdach gąsienicowych. Dociskając bardziej jedną nogą, sprawicie, że to koło poruszać się będzie szybciej, dzięki czemu zaczniecie skręcać. Dla ułatwienia do dostania jest deskorolka elektryczna z rączką, ale to właśnie jej brak jest tym, co wyróżnia deski elektryczne od segwayów.

W kontekście polskich norm prawnych deskorolki elektryczne należą do urządzeń transportu osobistego (UTO). Szczegóły w dalszej części tekstu.

Zastosowanie deskorolek elektrycznych

Możliwości desek elektrycznych nie różnią się od innych pojazdów elektrycznych, szczególnie hulajnóg. Bateria do deskorolki elektrycznej nie jest duża, więc ich zasięg raczej nie przekracza 20 kilometrów. Teoretycznie nie posłużą za nic więcej niż do jazdy po mieście lub dojazdów do pracy.

To samo można było powiedzieć o hulajnogach, jednak życie miało inne plany. Hoverboardy można np. użyć do bardziej emocjonującej jazdy w terenie – tak, jak właśnie hulajnogi. Deskorolki elektryczne oferują jednak większe możliwości, ponieważ można do nich dokupić pewne “nakładki”, które diametralnie zmieniają ich zastosowanie.

Deskorolka elektryczna terenowa

Deskorolka elektryczna terenowa będzie z reguły mieć mocniejsze silniki i większe koła, dla lepszej kontroli nad pojazdem w trudnych warunkach. Taki sprzęt świetnie nada się do jazdy w terenie. Warto zwrócić uwagę na to, żeby pojazd miał odpowiednie lampy LED do oświetlania drogi. Niestety nie jest to jeszcze standard. Dobrym przykładem może być deskorolka elektryczna Manta Off Road.

Deskorolka elektryczna z kierownicą

Deskorolka elektryczna z kierownicą to inaczej popularny gokart do deskorolki elektrycznej. Jeżeli gokart bardziej kojarzy wam się z “samochodzikami”, w których karierę zaczynał Robert Kubica, to macie dobre skojarzenia.

Do stworzenia gokarta z deskorolki elektrycznej trzeba dokupić wspomnianą nakładkę. Czasem da się kupić deskę elektryczną z gokartem razem, ale nie jest to częste. Nakładki są uniwersalne, dzięki temu łatwo dopasujecie jej rozmiar do swojego wzrostu.

Nakładka to tak naprawdę zbiór przystawek, w które z reguły wchodzą dźwignie, kierownica i pedały, a w komplecie dostaniecie cały zestaw do montażu. To sprawia, że hoverboard zaczyna przypominać gokart.

Pojawia się najważniejsze pytanie: po co tworzyć gokart z deski elektrycznej? Odpowiedź jest prosta: dla zabawy! Użycie nakładki kompletnie zmienia sposób jazdy: nie jedziemy już na stojąco, ale siedząc. To oczywiście podnosi poziom bezpieczeństwa i pozwala na zupełnie nowe ekstremalne wrażenia! Jeśli deskorolki elektryczne zdecydowanie nie są sprzętem dla każdego, tak gokart obsłużą wszyscy.

Warto wspomnieć, że gokart do deskorolki elektrycznej jest również znany pod nazwą “wózek do deskorolki elektrycznej”.

Deskorolka elektryczna dla dzieci

Nie mogło tego zabraknąć. Dla wielu ludzi całość desek elektrycznych to nic więcej niż “zabawki”, ale w przypadku deski elektrycznej dla dzieci to określenie się sprawdzi.

Deskorolka elektryczna dla dzieci to dokładnie to, co sobie wyobrażacie. Model dopasowany rozmiarem i designem pod młodszego użytkownika. Model, który będzie miał wyraźnie mniejszą moc, zasięg i baterię. Będzie też lżejszy, co będzie bardzo przydatne, gdyż z reguły to rodzic będzie go nosił.

Decydując się na taki prezent dla dziecka, warto zwrócić uwagę na minimalną wagę użytkownika. Dobrze czytacie: udźwig (czyli waga maksymalna) to jedno, ale hoverboardy mają też wagę minimalną, która przy dzieciach będzie mieć znaczenie. Waga minimalna określa minimalny nacisk potrzebny na to, żeby urządzenie wychwytywało ruchy użytkownika i było sterowalne.

Ile kosztuje deskorolka elektryczna?

Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Deska elektryczna może kosztować tyle, na ile pozwala wasz budżet. Tak naprawdę bez problemu znajdzie się deskorolka elektryczna do 500 zł, jak i za kilka tysięcy złotych.

Te tańsze raczej nie będą powalały jakością wykonania, aczkolwiek w tym zbiorze znajdziecie też dużo deskorolek dla dzieci. Macie więc pewność, że w przypadku prezentu dla dziecka wasz portfel nie uszczupli się zanadto.

Dla siebie (w sensie: dla dorosłego użytkownika) warto jednak trochę zwiększyć budżet. Deskorolka elektryczna do 1000 daje już spory przegląd modeli. W tym budżecie dostaniecie już sprzęt do jazdy w terenie, jak i dacie radę też zmieścić kupno gokartu do deskorolki elektrycznej.

Co dostanę w zestawie z deskorolką elektryczną?

Większość producentów oferuje takie same zestawy. Jest to pojazd, pokrowiec (który z reguły może też służyć jako torba) i ładowarka do deski elektrycznej.

Jeśli kupujecie deskę elektryczną wraz z gokartem, w zestawie znajdziecie także części montażowe, a czasem także narzędzia.

Przykładowe modele deskorolki elektrycznej

Mały disclaimer: poniższy przegląd nie ma na celu pokazać, które deski elektryczne są najlepsze. To po prostu kilka ciekawych przykładów, które mają na celu pokazać, czego możecie się spodziewać. Jeśli interesuje was więcej modeli, sprawdźcie nasz kompletny przegląd deskorolka elektryczna – ranking.

Deskorolka elektryczna Cavion GO 10

Deskorolka elektryczna Cavion GO 10

Deskorolka elektryczna Cavion GO 10 to dobry punkt wyjścia dla zainteresowanych kupnem pojazdu. Oferuje dosyć standardowe możliwości w branży: dwa silniki po 350 W, zasięg na jednym ładowaniu w granicach 15-20 kilometrów i maksymalną prędkość 10 km/h. Jej udźwig to 120 kilogramów, więc każdy zdrowy dorosły będzie mógł z niej bez problemu korzystać.

Co ją natomiast wyróżnia to fakt, że ta deskorolka elektryczna 10 cali ma w średnicy kół. Większa styczność z podłożem to większe możliwości kontroli nad pojazdem. Oprócz tego ma wbudowane lampy LED i łączność bluetooth. Jej cena wynosi około 699 zł, co czyni ją bardzo przystępną opcją dla entuzjastów.

Deskorolka elektryczna Forever Chic Pi Max 10

Deskorolka elektryczna Forever Chic Pi Max 10

Deskorolka elektryczna Forever Chic Pi Max 10 to świetny przykład tego, jak futurystyczny potrafi być design nowoczesnych urządzeń. Ten model pozwoli wyróżnić ci się z tłumu, a sprawi to obudowa do deski elektrycznej wykonana z aluminium klasy lotniczej. W dodatku to mało spotykana deskorolka elektryczna biała.

Technicznie to sprzęt bardzo zbliżony do poprzedniczki: dwa silniki o mocy 350 W, zasięg do 20 km, maksymalna prędkość 15 km/h i udźwig do 100 kg. Pod tym kątem nie dojrzycie specjalnie dużych różnic między modelami. Jest to też deskorolka elektryczna z bluetooth. Po co łączność bezprzewodowa deskom elektrycznym? Dzięki aplikacji możecie zbierać statystyki dotyczące przejazdu, sterować ustawieniami, a czasem także puszczać muzykę, gdyż z jakiegoś powodu dosyć modne są wbudowane głośniki.

Deskorolka elektryczna terenowa Manta OFF ROAD

Deskorolka elektryczna terenowa Manta OFF ROAD

Manta OFF ROAD to przykład deskorolki elektrycznej terenowej, która jednocześnie też może zaskoczyć designem. Podświetlenie na kołach może przypominać typowo gamingowe LED-y i na dobrą sprawę dokładnie to skojarzenie producenci chcieli wywołać.

Technicznie jest znowu podobnie, aczkolwiek warto zwrócić uwagę, że jazda w terenie bardziej obciąża sprzęt niż jazda po równej ulicy, czy chodniku. Łączna moc obu silników to 700 W, czyli każdy z nich ma moc 350 W. Zasięg to 15 km przy tempie 12 km/h, a udźwig to 120 kg.

Co dodatkowo wyróżnia tę deskorolkę to jej pochodzenie. Manta to polska firma, więc jeśli udziela się wam aktualnie modny patriotyzm konsumencki, jest to poważny kandydat do zakupu.

Stan prawny deski elektrycznej w Polsce

Prawo ma to do siebie, że z reguły nie nadąża za rozwojem technologii. Dokładnie tak było w przypadku – polski sejm potrzebował kilku długich lat na dostosowanie prawa do współczesnych możliwości. Na ten moment jednak już wszystko jest ogarnięte. Ustawa Prawo o ruchu drogowym dzięki nowelizacji z 2021 roku zauważa istnienie pojazdów elektrycznych. Co mówi na ten temat?

Ustawa definiuje deskorolkę elektryczną jako urządzenie transportu osobistego (w skrócie: UTO). Definicja UTO brzmi następująco: “pojazd napędzany elektrycznie, z wyłączeniem hulajnogi elektrycznej, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe”.

Jak to rozumieć? Otóż przede wszystkim warto zauważyć, że mimo podobieństw do hulajnóg elektrycznych, polskie prawo rozróżnia oba urządzenia (chociaż deskorolka jest klasyfikowana ogólnie jako UTO). Bardzo ważne jest również to, żeby podróżować samemu, z czym często mają problem użytkownicy hulajnóg. Inna sprawa, że deskorolki elektryczne raczej nie mają fizycznie miejsca dla drugiej osoby.

Pojazdy z grupy UTO mogą poruszać się drogami dla rowerów, gdzie dopuszczalna prędkość wynosi 20 km/h. Jeśli nie ma drogi dla rowerów, warunkowo można korzystać z chodnika, ale trzeba dostosować odpowiednio prędkość. Ustawa dokładnie mówi o “prędkości zbliżonej do prędkości pieszego”. Dzieci i młodzież w wieku 10-18 lat do jazdy deską elektryczną potrzebuje mieć kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Osoby pełnoletnie nie potrzebują żadnych dokumentów.

Deskorolki elektryczne – najczęstsze pytania

Jak bezpiecznie jeździć na deskorolce elektrycznej?

Przede wszystkim warto pamiętać, że chociaż mechanicznie ten sprzęt może być podobny do hulajnóg, to sposób jazdy jest kompletnie inny. Stanie na desce elektrycznej, która dokonuje samopoziomowania z pomocą żyroskopu to dosyć dziwne uczucie, do którego większość z was będzie musiała się przyzwyczaić.

Nie ma złotego sposobu na to, jak opanować bezpieczną jazdę deskorolką elektryczną. To tylko kwestia praktyki i odpowiedniej ilości poświęconego czasu. Dla bezpieczeństwa warto zaopatrzyć się w ochraniacze oraz kask.

Na co zwracać uwagę decydując się na hoverboard?

Większość desek jest zbliżona do siebie pod względem osiągów, jednak pewne różnice są. Przede wszystkim musicie się zastanowić, w jaki sposób hoverboard będzie używany. Przykładowo: deskorolka elektryczna do jazdy w terenie powinna być trochę mocniejsza, natomiast deskorolka elektryczna dla dzieci powinna mieć mniejszą średnicę kół.

Uniwersalnie warto sprawdzać moc silników, zasięg, prędkość maksymalną, a także maksymalna kąt podjazdu. Warto również sprawdzać wodo- i pyłoodporność, gdyż deskorolki mogą się łatwo brudzić, a przez to uszkadzać.

Jak długo ładuje się deskorolka elektryczna?

W tym momencie mało która deska elektryczna wymaga ładowania dłuższego niż trzy godziny.

Czy można wymienić baterię w deskorolce elektrycznej?

Tak. Dobrym przykładem jest wspomniana wcześniej polska firma Manta, która oferuje wymienne baterie na swojej stronie.

Dla kogo są deski elektryczne?

Deski elektryczne są dla wszystkich, którzy fizycznie dadzą radę z nich korzystać. Nie zachodzi tu sytuacja w stylu “deska elektryczna różowa to deskorolka elektryczna dla dziewczyn, a deskorolka elektryczna czarna dla chłopców”.

Wszystko, co musisz wiedzieć o deskorolkach elektrycznych – podsumowanie

Historia hoverboardów to świetny przykład tego, jak przewrotnie może działać świat. Deskorolki elektryczne nie dość, że poniekąd przejęły nazwę innego urządzenia, to na dobrą sprawę są trudniejszym w użyciu Segwayem. W dodatku dla ułatwienia można kupić deskorolkę elektryczną z rączką, co wprost pokazuje, z czym mamy do czynienia. Nie wyróżnia jej nic poza ceną, która sprawiła, że deskorolki elektryczne są łatwiej dostępne, a przez to bardziej powszechne.

WARTO PRZECZYTAĆ:

deskorolka elektryczna manta Deskorolka elektryczna Manta — najciekawsze modele
Deskorolki elektryczne stają się coraz popularniejszym środkiem transportu po mieście. Sprawdzają się one idealnie, gdy chcemy szybko skoczyć na zakupy, lub kiedy nasze miejsce pracy
bateria do deskorolki elektrycznej Bateria do deski elektrycznej – jaka jest najlepsza?
Baterie do deski elektrycznej to najczęściej modele litowo-jonowe. Stanowią najmocniejszy i pojemny wybór. Dodatkowo ich wymiary są dostatecznie niewielkie, aby bez problemu zmieścić się na
deskorolka elektryczna terenowa Deskorolka elektryczna terenowa – który model wybrać?
Rozwój elektromobilności podąża podobną drogą niezależnie od rodzaju pojazdu, deski elektryczne nie różnią się pod tym względem od innych. Wcześniej hulajnogi elektryczne przeszły przez etapy
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *