Nie jest tajemnicą, że w przypadku obu najpopularniejszych systemów mobilnych (Androida i iOS-a) mamy do czynienia z monopolem w zakresie sklepów z aplikacjami. Nadchodzące przepisy wprowadzone przez Unię Europejską mają jednak sporo w tym zakresie zmienić — z czego rzekomo planuje skorzystać Facebook.

UE chce skończyć z monopolem Google Play i App Store

Zgodnie z głośnym rozporządzeniem Unii Europejskiej, tzw. strażnicy dostępu, a więc m.in. Google, będą musieli ułatwić użytkownikom instalowanie aplikacji z zewnętrznych źródłeł na swoich systemach operacyjnych. Jak donosi portal The Verge, Meta ma już plany, aby dzięki temu rozszerzyć funkcjonalności swojego portalu społecznościowego.

Chodzi o to, aby użytkownicy mogli pobierać gry (i nie tylko) bezpośrednio z Facebooka, bez konieczności przechodzenia do oficjalnego sklepu z aplikacjami twórców systemu operacyjnego. Póki co pomysł ma dotyczyć jedynie Androida. Chodzi też o aplikacje tworzone przez zewnętrznych deweloperów, a nie jedynie samą Metę.

Co to za rozporządzenie? Digital Markets Act (DMA), w Polsce nazywany aktem o rynkach cyfrowych, całkowicie przemeblowuje kwestię walki z nieuczciwą konkurencją na tytułowych rynkach cyfrowych (w tym na platformach dla urządzeń mobilnych i social media). Częściowo wszedł już w życie, natomiast przepisy związane z nowymi regułami wobec strażników dostępu zaczną obowiązywać najdalej 6 marca 2024 roku.

Zawsze byliśmy zainteresowani pomaganiem programistom w dystrybucji ich aplikacji, a nowe opcje zwiększyłyby konkurencję w tej przestrzeni. Deweloperzy zasługują na więcej sposobów na łatwe udostępnianie swoich aplikacji użytkownikom, którzy ich potrzebują — Tom Channick, przedstawiciel Mety

Dotychczas twórcy systemów aktywnie walczyli z zewnętrznymi sklepami

Przez długie lata zarówno Google (twórcy Androida), jak i Apple robili, co mogli, aby uczynić odpowiednio sklep Google Play i App Store jedynymi dostępnymi sklepami z aplikacjami na swoich platformach.

Przy czym w przypadku Androida nie można mówić o całkowitym banie oprogramowania zewnętrznych firm (np. można w miarę bezproblemowo instalować aplikacje z “nieznanych” źródeł, trzeba tylko zmienić pewną opcję w ustawieniach telefonu), natomiast Apple ma znacznie bardziej ofensywne podejście.

Teraz jednak platformy nie będą miały wyboru, jeśli chcą dalej działać na terenie Unii Europejskiej. Co również dość istotne, jeśli wierzyć The Verge, Facebook nie planuje (przynajmniej początkowo) pobierać swojej “działki” z mikrotransakcji obecnych w udostępnianych aplikacjach. Dla porównania, Google w sklepie Google Play stosuje prowizje od wszelkich dochodów w wysokości od 15 do 30%.

Co o tym wszystkim sądzicie? Dajcie znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

facebook news Facebook pozbywa się zakładki z newsami, kończy wypłaty dla wydawców
W 2019 informowaliśmy Was o Facebook News — nowym projekcie platformy Marka Zuckerberga. Teraz okazuje się, że cała inicjatywa przetrwała jedynie kilka lat. Serwis poinformował,
gemini Prezes Google posypuje głowę popiołem. Pomyłki Gemini nazywa “całkowicie nieakceptowalnymi”
Bard, chatbot AI od Google, przeistoczył się w Gemini na początku lutego. Bardzo szybko stał się obiektem kontrowersji. Poszło o generator obrazków, który tworzył… co
Googerteller Googerteller zapika za każdym razem, kiedy Twój PC przesyła dane do Google
Pewien deweloper postanowił stworzyć na pozór bardzo prostą aplikację – narzędzie, które wyda dźwięk za każdym razem, kiedy wykryje, że komputer łączy się z serwerami
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *