
Amerykańska FDA (Food and Drug Administration – Agencja Żywności i Leków) zatwierdziła pierwszą aplikację mobilną do sterowania zdalnie pompką insulinową. Twórcy aplikacji podkreślają, że zależy im na uproszczeniu życia osób zmagających się z cukrzycą, a także zapewnienia im dyskrecji podczas dostarczanie bolusów posiłkowych.
Aplikacja pozwala programować i anulować bolusy posiłkowe
Ręczna obsługa pompki insulinowej może być uciążliwa lub niekomfortowa, zwłaszcza w miejscach publicznych. Wymyślono więc alternatywne rozwiązanie. Aplikację, za pomocą której można programować lub anulować dostarczanie insuliny (konkretnie bolusów posiłkowych) według swoich potrzeb.
Dzięki temu będzie można przykładowo bez problemu nosić pompkę insulinową pod ubraniem i brak łatwego dostępu nie będzie problemem. Tak to wygląda:


Jako że nie jest to pierwsza lepsza aplikacja, a coś ściśle powiązanego ze zdrowiem, zanim twórcy mogli udostępnić tę funkcję, potrzebna była zgoda odpowiednich organów. W Ameryce tego typu sprawami zajmuje się wspomniana we wstępie Agencja Żywności i Leków, która zdecydowała się zatwierdzić aplikację (a dokładniej mówiąc, tę jedną konkretną funkcję).
Autorem aplikacji jest firma Tandem Diabetes Care. Oczywiście funkcja sterowania dostarczaniem insuliny nie jest kompatybilna ze wszystkimi pompkami insulinowymi na świecie, a konkretnie z modelem t:slim X2 tejże firmy. t:connect (taką nazwę nosi aplikacja) jest dostępna zarówno na smartfony z Androidem, jak i iOS-em – aktualnie tylko w Stanach Zjednoczonych.
Dzięki ulepszeniom w zarządzaniu cukrzycą zapewnionym przez technologię Tandem Control-IQ, podawanie bolusa posiłkowego jest obecnie najczęstszym powodem, dla którego dana osoba wchodzi w interakcję z pompą, a możliwość robienia tego za pomocą aplikacji na smartfona jest wygodnym i dyskretnym rozwiązaniem – John Sheridan, prezes i dyrektor generalny Tandem Diabetes Care
t:connect ma także masę innych funkcji
Twórcy zarzekają się, że aplikacja jest nie tylko przyjazna dla użytkowników, ale przede wszystkim bezpieczna. Nie da się ukryć, że jest to typ aplikacji, który po prostu nie może pozwolić sobie na jakiekolwiek błędy, ponieważ mógłby w ten sposób zaszkodzić ludzkiemu zdrowiu.
Nowa, świeżo zatwierdzona przez FDA funkcja bolusa to nie jedyne, co t:connect oferuje. Dodatkowo ta aplikacja mobilna wyświetla trendy glikemii z ostatnich 24 godzin, zmiany stanu pompy, a także różne dane dotyczące insulinoterapii – m.in. dawki podstawowe i bolusowe, a także wstrzymania podawania insuliny.
Trzeba podkreślić, że pompa insulinowa t:slim X2 działa niezależnie od aplikacji mobilnej t:connect. Czyli w razie czego można też m.in. programować pompę, anulować żądania bolusa czy przeglądać dane bezpośrednio z pompy.
Co o tym wszystkim sądzicie? Czy Waszym zdaniem to dobry pomysł? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach!
WARTO PRZECZYTAĆ:





