Gothic 3 to ciekawy przypadek jednej z tych gier, które w Polsce są absolutnie kultowe, ale w szerszej, globalnej społeczności gamingowej można uznać je za mocno niszowe. Szczególnie młodsi gracze mogą zastanawiać się, o co właściwie chodzi z tym Gothicem, tym bardziej biorąc pod uwagę, że z dzisiejszej perspektywy screeny z gry mogą nie robić na potencjalnych graczach dużego wrażenia.

Fenomen tej gry trudno wyjaśnić – trzeba po prostu wypróbować ją na własnej skórze, chociaż trzeba być ostrożnym, żeby nie porównywać jej za mocno do gier współczesnych i spróbować spojrzeć na nią tak, jakby wciąż był 2006 rok. Zarówno, jeśli gra się w ten tytuł po raz pierwszy, jak i w sytuacji, kiedy powraca się do niego po ponad dekadzie. Zanim jednak się to zrobi, warto sprawdzić, jakie ma Gothic 3 wymagania sprzętowe, aby mieć pewność, że zadziała na danym komputerze lub laptopie.

Wymagania Gothica 3 – jakie są?

Gothic 3 nigdy nie był typem gry, która paliła komputery, nawet na premierę – więc tym bardziej w drugiej dekadzie XXI wieku trudno, aby sprawił on szczególny problem jakimkolwiek w miarę nowym komputerom czy laptopom, w tym nieprzeznaczonym konkretnie dla graczy.

Jeśli jednak ktoś na przykład wszedł w posiadanie retrokomputera czy laptopa sprzed dekady, wymagania Gothica 3 mogą się jednak przydać. Dokładnie opisaliśmy je poniżej.

gothic 3 wymagania sprzetowe
Źródło: THQ Nordic

Wymagania minimalne

Żeby móc zagrać w Gothica 3, komputer powinien spełnić co najmniej następujące wymagania:

System operacyjny Windows XP
Karta graficzna GeForce 6100 / ATI Radeon 9600 128 MB
Pamięć RAM 1 GB
Miejsce na dysku twardym 4,6 GB
Procesor Intel Pentium 4 2 GHz

Uwaga: powyższe wymagania dotyczą podstawowej wersji gry. Wgranie modów, a tych jest do Gothica 3 sporo, może spowodować podwyższenie wymagań, zwłaszcza, jeśli będą to mody dotyczące bezpośrednio grafiki, jak chociażby paczki shaderów i tekstur w wyższej rozdzielczości.

Wymagania zalecane

Wymagania zalecane Gothica 3 wyglądają z kolei tak:

System operacyjny Windows XP/2000/XP 64-Bit/Vista
Karta graficzna GeForce 7900 GTX / ATI Radeon X1900 256 MB
Pamięć RAM 2 GB
Miejsce na dysku twardym 5 GB
Procesor Intel Pentium 4 3 GHz

Chociaż zarówno w wymaganiach minimalnych, jak i zalecanych Gothica 3 znajdują się dość wiekowe systemy operacyjne, to bez obaw – pogracie w ten tytuł nie tylko na retrokomputerach. Zadziała także na nowszych OS-ach od Microsoftu, takich jak Windows 8, 10 czy 11.

Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że stopień kompatybilności może być różny w zależności od m.in. wersji systemu i wgranych aktualizacji. Być może będzie trzeba odpalić tytuł w trybie zgodności z którymś ze starszych systemów, chociaż oczywiście nie zawsze.

Gothic 3: Forsaken Gods Enhanced Edition – wymagania

Gothic 3: Forsaken Gods, a w polskim wydaniu Gothic 3: Zmierzch bogów, to samodzielny dodatek do “trójki”, który zadebiutował w 2008 roku. Z kolei 22 marca 2011 roku premierę miało Forsaken Gods Enhanced Edition, czyli Edycja Rozszerzona Zmierzchu bogów.

Dla dotychczasowych posiadaczy gry była ona po prostu patchem wprowadzającym nowe zadania i postacie, a także poprawiającym błędy. Dla potencjalnych nowych graczy zastąpiła na Steamie poprzednią wersję Zmierzchu bogów.

Z uwagi na fakt, że Zmierz bogów jest nieco nowszy niż podstawka, ma także wyższe wymagania sprzętowe. Niestety, dostępne są tylko minimalne wymagania gry Gothic 3: Zmierz bogów Edycja Rozszerzona, i są to wymagania dość skrótowe. Twórcy nie przygotowali konfiguracji zalecanej.

Wymagania minimalne wyglądają następująco:

System operacyjny Windows XP/2000/XP 64-Bit/Vista
Karta graficzna Karta graficzna NVidii lub ATI/AMD 3D zgodna z DirectX 9.0c i z 256 MB VRAM-u
Pamięć RAM 2 GB
Procesor 3.0 GHz

Gothic 3 – krótka historia narodzin legendy

Znając wymagania Gothica 3 można już brać się za pobieranie i granie, chcielibyśmy jednak przy okazji przedstawić Wam nieco dodatkowych informacji na temat tego tytułu. Gothic 3 to, jak sama nazwa wskazuje, trzecia część serii. Premierę w różnych krajach miała na przełomie października i listopada 2006 roku – w Polsce pojawiła się dokładnie 3 listopada 2006 roku.

Za jej stworzenie odpowiedzialne było niemieckie studio Piranha Bytes, a więc nasi sąsiedzi – nic więc dziwnego, że akurat w Polsce i okolicznych krajach tytuł ten spotkał się z największym zainteresowaniem. Po prostu tutaj był najlepiej dostępny. Wydawcą było JoWooD Entertainment, a polskim dystrybutorem: CD Projekt.

wymagania gothic 3 na pc
Źródło: THQ Nordic

Nie ulega wątpliwości, że Gothic 3 na premierę był grą wręcz najeżoną błędami… oddanym fanom serii jednak to nie przeszkadzało. W pocie czoła przygotowywali rozbudowane mody, poprawiające najgorsze błędy i dodające nową zawartość. Chociaż “trójka” nie jest grą szczególnie piękną czy posiadającą ciekawe mechaniki, to wkręciła polskich graczy swoją historią, postaciami i wykreowanym światem.

Gothic 3 wymagania – podsumowanie

Nie da się ukryć, że w przypadku Gothica 3 wymagania sprzętowe to w obecnych czasach praktycznie formalność. Większość urządzeń powinna bez problemu je spełnić, jako że mówimy o grze dość wiekowej, a przy tym nie należącej nigdy do kategorii gier najbardziej wysokobudżetowych i wymagających. Jednocześnie, mimo swojej dość “partyzanckiej” grafiki, w obecnych czasach Gothic wciąż ma wiele do zaoferowania.

Nie bez powodu był on tak popularny wśród polskich graczy – wciąż pod wieloma względami jest to grywalny i warty uwagi tytuł, zwłaszcza dla osób, które chcą wrócić do niego po dłuższym czasie.

Należy jednak mieć realistyczne oczekiwania i pamiętać, że ma się do czynienia z tytułem z 2006 roku, a więc nie oczekiwać od niego tego, do czego przyzwyczaiły nas gry w ostatnich latach. Jeśli okazało się, że Wasz sprzęt spełnia powyżej opisane wymagania Gothica 3 i zdecydowaliście się zagrać, dajcie znać, jakie mieliście wrażenia po sięgnięciu do tej gry kilkanaście lat po jej premierze!

Udostępnij

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *