Indie rozpoczynają walkę z oszustwami związanymi z pomocą techniczną. Chodzi o przypadki, w których operatorzy call center mieliby wykorzystywać wyskakujące okienka, które fałszywie sprawiały wrażenie alertów bezpieczeństwa, wysyłanych przez Amazon i Microsoft.

Oszuści przejmowali kontrolę nad komputerami

Plan oszustów był dość prosty – nakłaniali ludzi do nawiązania kontaktu pod bezpłatnym numerem z jednym z ich centrów telefonicznych. Zarzuca im się także zdalne przejmowanie kontroli nad komputerami użytkowników i przekonywanie, że ich sprzęty wymagają usunięcia nieistniejących problemów.

W skrócie: zmuszali ich do płacenia setek dolarów za zbędne usługi. Mieli działać w ten sposób w pięciu regionach Indii przez co najmniej pięć lat. Na blogu Amazona, który ramię w ramię z Microsoftem współpracował z indyjskimi władzami, możemy przeczytać:

Nielegalne centra obsługi telefonicznej miały wpływ na ponad 2000 klientów Amazon i Microsoft, głównie w Stanach Zjednoczonych, ale także w Australii, Kanadzie, Niemczech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

Doszło już do przeszukania

W czwartek 19 października 2023 roku Central Bureau of Investigation (CBI), federalna agencja śledzcza w Indiach poinformowała, że przeprowadziła intensywne przeszukania w 76 lokalizacjach w wielu stanach.

W następstwie operacji Chakra-II skonfiskowano 32 telefony komórkowe, 48 laptopów/dysków twardych, obrazy dwóch serwerów, 33 karty SIM i pendrive’y, a liczne konta bankowe zostały zamrożone. CBI przejęła również 15 kont e-mail, co ujawniło skomplikowaną sieć oszustw oskarżonych.

To pierwszy przypadek, kiedy Microsoft i Amazon postanowiły połączyć siły, by zwalczyć oszustwa związane z pomocą techniczną. Warto dodać, że firma Microsoft ma stronę internetową, na której znajdują się szczegółowe informacje dotyczące tych oszustw. Możesz dowiedzieć się na niej, jak je zidentyfikować i jak postępować, gdy podejrzewasz, że padłeś ofiarą.

WARTO PRZECZYTAĆ:

McDonald's rezygnuje z Al McDonald’s wstrzymuje korzystanie ze sztucznej inteligencji. Nie jest idealnie
W 2021 roku sieć restauracji McDonald’s zdecydowała się na nawiązanie współpracy z IBM. Początkowo wydawało się, że to będzie idealne połączenie, a Al ułatwi obsługę
Jak grać w Teamfight Tactics? Jak grać w TFT (Teamfight Tactics)? Poradnik
Czasami tak bywa, że najpopularniejsze gry powstają na podstawie modów tworzonych przez społeczność graczy. Tak było z DOTĄ 2, która rozpoczęła swoją historię jako mod
Jak grać jungle w LOLu? Jak grać jungle w LOL-u? Poradnik i najlepsze wskazówki
Znacie LOL-a? Kto nie zna! Jeśli jednak jakimś cudem pominęliście istnienie tej gry, szybko zerknijcie do naszego rankingu najlepszych darmowych gier na PC i to
Udostępnij

Doświadczona copywriterka tworząca teksty o różnej tematyce. Na bieżąco obserwuję nowości w świecie technologii i dzielę się nimi z innymi ludźmi. Po godzinach miłośniczka Netflixa, podróży, pieczenia ciast i herbaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *