Gwint szturmem wziął rozwijającą się scenę komputerowych karcianek. Na rynku pojawił się wraz z trzecim Wiedźminem, który miał swoją premierę w 2015 roku. Tylko rok po premierze Hearthstone, który samodzielnie odpowiada za renesans karcianek. Popularność tej minigierki szybko sprawiła, że CD Projekt Red stworzył jej samodzielną wersję, która ma swoich wiernych fanów na całym świecie. Sprawdźmy: jak grać w Gwinta?

Gwint: jak grać? Wszystko, co musisz wiedzieć

Cechą wspólną wszystkich gier karcianych jest zasada: łatwo zacząć, ale trudno je w pełni zrozumieć. Do osiągnięcia wysokiego poziomu potrzeba poznać nie tylko podstawowe zasady. W rzeczywistości trzeba właściwie wiedzieć, co robią wszystkie karty, nawet te, które nie są w naszej talii. Tylko wtedy będziemy mogli przewidywać, co może zrobić przeciwnik i jak na to dobrze zareagować. To wszystko sprawia, że wiedza jak grać w Gwinta nie jest wcale taka oczywista.

jak się gra w gwinta
Źródło: CD Projekt RED

Wszystkie powyższe powody sprawiają, że po pierwszej fascynacji nową grą łatwo się od niej “odbić”, gdy już zaczniemy trafiać na graczy z większym doświadczeniem. Bardziej skomplikowane zasady i taktyki często nie są zbyt czytelne i łatwe do zrozumienia dla nowych graczy. Sprawdźmy, jak grać w Gwinta i jakie są zasady gry w Gwinta.

Zasady gry w Gwinta

Zacznijmy od bardzo ważnej informacji. Jeśli zafascynowani Gwintem minigierką z Wiedźmina 3 postanowiliście spróbować swoich sił w samodzielnej wersji, możecie nie wiedzieć o pewnych zmianach. Faktycznie zasady gry w Gwinta w jego samodzielnej wersji zostały delikatnie zmienione. Wszystko dla lepszego balansu i łatwiejszej do zrozumienia gry.

Dla uproszczenia zaczniemy od podstawowych zasad gry w Gwinta, żeby następnie przejść do bardziej szczegółowych opisów poszczególnych elementów.

zasady gry w gwinta
Źródło: CD Projekt RED

Podstawowe zasady gry w Gwinta:

  • W pojedynku bierze udział dwóch graczy.
  • Pole bitwy składa się z dwóch rzędów: jeden dla walki w zwarciu, a drugi do walki dystansowej. To największa zmiana w porównaniu do trzeciego Wiedźmina, gdzie były trzy rzędy.
  • Każdy mecz składa się z trzech rund. Do zwycięstwa w meczu musicie wygrać dwie rundy.
  • Talia kart jest jedna na wszystkie rundy. To sprawia, że nie zawsze dobrze jest zużyć od razu wszystkie karty. Na początku drugiej rundy dobierzecie tylko dwie karty, a na początku trzeciej jedną.
  • Gracze wykładają karty na stół na zmianę.
  • Gracz może spasować i nie wykładać już więcej kart do końca rundy. Może to być wartościowa zagrywka, gdy nie jesteście już w stanie dogonić przeciwnika.

To wszystkie podstawowe zasady gry w Gwinta. Prawda, że proste?

Jakie są zasady zwycięstwa? Jak wygrać w Gwinta?

Kwestia jak wygrać w Gwinta może być skomplikowana, ze względu na to, że trzeba rozłożyć swoje siły na trzy rundy pojedynku. Zasady zwycięstwa w Gwinta są jednak zdecydowanie prostsze do zrozumienia. Jak już ustaliliśmy, mecz wygrywa zwycięzca dwóch z trzech rund, ale co zrobić, żeby wygrać rundę?

Zwycięstwo w Gwincie polega na zdobyciu większej liczby punktów od przeciwnika. Wszystkie wykładane karty mają przypisaną określoną wartość punktową. Na koniec rundy wartości mocy wszystkich jednostek na planszy są sumowane dla każdego gracza. Gracz z najwyższą łączną mocą wygrywa rundę.

Warto zauważyć, że jest to duże uproszczenie. Moc (wartość punktowa) jednostek na koniec rundy będzie zależeć od przebiegu rundy, użytych umiejętności i zdolności specjalnych. Warto pamiętać, że jeśli wcześnie spasujecie, przeciwnik może wykładać karty dalej, aż zwycięży rundę. W takiej sytuacji będzie miał jednak mniej kart na kolejne rundy.

Przygotowanie do gry w Gwinta

Najważniejszym  elementem przygotowania do gry w Gwinta jest oczywiście… stworzenie talii! Bez tego nie obejdzie się żadna karcianka. W Gwincie macie do wyboru jedną z sześciu frakcji. Każda przedstawiająca inną kulturę ze świata Wiedźmina, każda z mechaniką charakterystyczną tylko dla niej:

  • Królestwa Północy – Łączą w sobie cechy charakterystyczne dla północnych królestw Wiedźmińskiego świata: Temerii, Redanii i Kaedwen. Ich specjalną mechaniką jest pancerz, który je ochrania przez zapewnienie im dodatkowych punktów życia. Takie jednostki są bardziej wytrzymałe na atak drugiego gracza. W swym arsenale mają potężne machiny wojenne pokroju balist i znanych wszystkim polskim internautom trebuszy.
  • Nilfgaard – potężne autorytarne państwo znane z silnej armii i intryg politycznych. Położone na południe od Królestw Północy (ale niekoniecznie na południu). Ich cecha specjalna jest oparta właśnie na intrygach. Mogą oglądać karty przeciwnika i pokazywać przeciwnikowi swoją talię. Dodatkowo mogą używać szpiegów, którzy są jednostką zagrywaną po stronie przeciwnika.
  • Scoia’tael – Frakcja dosyć egzotyczna jak na typowy świat fantasy, gdyż składa się z połączonych sił elfów, krasnoludów i innych nieludzkich ras. Takim sojuszem chcą walczyć z uciskiem narzucane przez ludzi. Ich mechaniką są specjalne zdolności, które pozwalają im poruszać się po polu bitwy, zmieniając pozycje jednostek i zakłócając strategię przeciwnika.
  • Skellige – Armia ludzi z archipelagu Skellige. Znana z siły i odporności swoich wojowników nabytych dzięki życiu w trudnych wyspiarskich warunkach. Prawdziwi ludzie morza. Ich specjalna mechanika bierze się z ich wytrzymałości. Dzięki niej mogą zadawać obrażenia swoim jednostkom, co przekłada się na dodatkowe bonusy. A jeśli jednostek zaczyna brakować, mogą wskrzeszać poległych z cmentarza.
  • Potwory – Frakcja “zamieszkała” przez wszystkie znane potwory. Znajdziecie tu wszystkie ulubione wampiry, wilkołaki, utopce oraz oczywiście południce. Mechanika potworów opiera się na… pochłanianiu innych potworów. W wyniku pochłonięcia potwór zostaje zniszczony, ale pochłaniający otrzymuje bonusy do swoich statystyk. Sporo potworów ma również synergie (tak pozytywne, jak i negatywne) z zagrywanymi kartami pogody.
  • Syndykat – Frakcja złożona z przeróżnych organizacji przestępczych pochowanych w ciemnych zaułkach wiedźmińskiego świata i jego podziemia. Każda nielegalna działalność przechodzi przez nich. Ich unikalna mechanika obraca się wokół zarządzania monetami i zyskiem. Ich specjalne umiejętności generują monety, które można wydać na aktywację potężnych efektów lub zakup usług.

W celu gry musicie nie tylko wybrać jedną z frakcji, ale również stworzyć talię. Jeśli nie radzicie sobie z synergiami poszczególnych kart – nic straconego. W internecie istnieje mnóstwo stron zbierających najciekawsze pomysły na talie. Wystarczy skopiować jeden z nich i przeczytać wiążącą się z tą talią taktykę.

Karta dowódcy

Każdy gracz ma jedną kartę dowódcy z unikalną zdolnością, którą może użyć raz na mecz. Zdolności dowódców mogą się znacznie różnić i mieć wielki wpływ na przebieg rozgrywki.

Karty jednostek

Karty jednostek to główne karty służące do rozgrywki i pokonania przeciwnika. Dzielą się na trzy rodzaje rzadkości (brązowe, srebrne i złote), które określają dostępne umiejętności i moc jednostki.

Karty specjalne

To wszystkie pozostałe karty służące do gry. Wśród nich znajdziemy zaklęcia, taktykę i artefakty. Każdy rodzaj tych kart może na swój sposób zmienić obraz pola bitwy.

Jak grać w Gwinta? Tak, żeby wygrać!

Biorąc pod uwagę, że Gwint to jedna z najlepszych gier na PC za darmo, można śmiało powiedzieć, że już wygraliście. Jak każda gra karciana, tak i Gwint potrafi na początku przytłoczyć.

Mamy nadzieję, że z naszym poradnikiem wiecie już, jak grać w Gwinta. Jeśli brakuje jakiejś informacji, dajcie znać w komentarzach. A jeśli nie – dajcie znać, jak wam idzie gra w Gwinta!

WARTO PRZECZYTAĆ:

wiedźmin księga kucharska Wiedźmin. Oficjalna księga kucharska trafiła już do sprzedaży
Ta informacja spodoba się szczególnie fanom Wiedźmina i tym, którzy uwielbiają spędzać czas w kuchni. Za nami oficjalna premiera książki kucharskiej z Wiedźmina. Sprawdź, co
cd projekt CD Projekt zaatakowany przez hakerów, firma nie planuje zapłacić okupu
CD Projekt poinformował na Twitterze, że (po raz drugi w ciągu ostatnich kilku lat) padł ofiarą hakerów. Oszuści pozostawili po sobie notatkę, w której grożą
cdpr Ktoś sprzedaje kody źródłowe gier CDPR za 10 tysięcy dolarów sztuka
Być może pamiętacie, że jakiś czas informowaliśmy Was o włamaniu do CDPR, które poskutkowało wykradzeniem kodów źródłowych wielu gier studia, różnego rodzaju raportów i dokumentów
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *