Poprzez sprzedażowe platformy growe i bezpośrednio ze stron sprzedażowych growych gigantów można sięgnąć po dopracowane, dopieszczone i interesujące tytuły zupełnie bez konieczności wydatkowania choćby minimalnej sumy pieniężnej. Gry za darmo różnią się w zdecydowanej większości przypadków od płatnych produkcji.

Czym charakteryzują się darmowe gry?

Mimo iż dostęp do nich może mieć każdy, to muszą przecież na siebie zarobić. Jest to powód, dla którego znajdziemy w nich płatny kontent, czasem typu Pay 2 Win (P2W), który wymusza ponoszenie kosztów w celu osiągnięcia końcowego sukcesu w rozgrywce. Innym razem są to czysto estetyczne dodatki, niemające wpływu na wynik kolejnych potyczek.

Ponadto w tego typu grach znajdziemy kontrowersyjne skrzynie z łupami i mikropłatności. Choć to wszystko mogłoby odstraszyć przyszłych graczy i klientów, to przecież dołączenie do rozgrywki i wypróbowanie darmowej gry nic nie musi nas kosztować. To my sami decydujemy, czy inwestować własne ciężko zarobione pieniądze w taki tytuł, czy jednak poszukać szczęścia gdzieś indziej, gdzie poziom rozrywki będzie na podobnym lub nawet lepszym poziomie.

Wśród bezpłatnych growych produkcji wymienimy gry typu PvP i PvE. W nich gracz może stoczyć pojedynki z innymi lub przeciwko środowisku, które może stanowić zagrożenie. Wymienimy też typowe, chyba doskonale wszystkim znane MMO, gdzie w jednej rozgrywce bierze udział spora ilość graczy jednocześnie.

Znajdą się tu też gry typu Battle Royale, gdzie zwycięstwo czeka wyłącznie na jednego uczestnika potyczki czy też gry kooperacyjne, gdzie współpraca w drużynie jest obowiązkiem, bez którego nie można liczyć na dobry wynik.

APEX Legends

Osadzona w uniwersum Titanfall strzelanka z rozgrywką typu Battle Royale udostępniona jest graczom na zasadzie free to play. Gra została stworzona do rozgrywek kooperacyjnych w walkach, w których jednocześnie może brać udział 20 trzyosobowych zespołów.

Zapanowanie nad taktyką i mistrzowskie wykorzystywanie umiejętności postaci jest wymagane na najwyższym szczeblu rozgrywek w APEX Legends. Zbudowanie rozumiejącej się drużyny, która stanie do walki z najlepszymi z całą pewnością zajmie nieco czasu.

apex legends
Źródło: EA

W APEX Legends gracz wciela się w rolę jednej z legend walk nowoczesnych gladiatorów, których powstanie związane jest z rozbudowaną historią tego uniwersum. Ich początek datuje się na czas zakończenie kolejnego konfliktu pomiędzy korporacjami a niezadowolonymi mieszkańcami zasiedlonych planet. W tych igrzyskach zwycięstwo może osiągnąć tylko jedna drużyna, jeden skoordynowany zespół, który wyeliminuje wszystkich pozostałych pretendentów do sięgnięcia po najwyższy laur.

W tej produkcji natkniemy się na mikrotransakcje i dodatki, które mają jednak wyłącznie estetyczny charakter.

Fortnite

Choć wypisana jako druga, uwielbiana przez prawdziwe rzesze zagorzałych fanów, jest jedną z tych produkcji, które rzeczywiście w pewnym momencie całkowicie zdominowały rynek. Być może i zrewolucjonizowały, z całą pewnością, stanowiąc inspirację dla wielu nowo powstałych tytułów.

Fortnite to gra typu Battle Royale, ale z dwoma innymi równocześnie rozwijanymi trybami rozgrywki. Zasady potyczki, tak jak w APEX, polegają na pokonaniu wszystkich przeciwników. Zwycięzca może być tylko jeden lub jedna, gdy decydujemy się na toczenie rozgrywki w drużynie.

Fortnite jest kultową już strzelanką, bezpłatnie udostępnioną milionom graczy na całym świecie. Systematycznie ulepszana, z wydawanymi co pewien okres kolejnymi sezonami, jest jedną z najlepszych produkcji tego gatunku.

Pozwala nie tylko na walkę z przeciwnikami, lecz także na budowanie punktów obserwacyjnych, zabezpieczeń czy budowli służących w podobnych celach. Wraz ze zwężającym się obszarem działań zmusza gracza do stałego pozostania w ruchu, a jednocześnie do ostatecznej konfrontacji z wrogiem. Daje także wiele możliwości znalezienia ciekawego ekwipunku, który można wykorzystać, by się uzdrowić, czy zwiększyć siłę ognia, dzięki której zwycięstwo w potyczce będzie łatwiejsze.

Gra dostarcza także możliwość rozgrywki PvE oraz tryb kreatywny, w którym możemy budować to, co nam się tylko wymarzy. Skrzynie z łupami i mikropłatności są tu na porządku dziennym. Trzeba pamiętać, że ta gra potrafi wciągnąć i świetnie zachęca do sięgnięcia po płatny kontent, warto więc wyznaczyć sobie limit miesięcznych wydatków na możliwym do zrealizowania poziomie, dzięki czemu będziemy mieć stałą kontrolę nad wydatkowaniem na mikropłatności.

Rocket League

Połączenie ofensywnego futbolu z możliwościami samochodów przyszłości daje sumę o wyniku Rocket League. Tutaj sprawujemy kontrolę nad pojazdem uzbrojonym w rakietowe silniki i mogącym na wiele rozmaitych sposobów wyrolować samochód przeciwnika, wbijając piłkę do jego bramki. Rozgrywki toczą się na arenach specjalnie stworzonych do rozgrywania spotkań PvP, ale i z możliwością kooperacji, walcząc drużynowo o tytuł mistrza ligi.

To darmowa gra, która pozwala cieszyć się połączeniem piłki nożnej z ulubionymi zabawkami dużych chłopców, czyli dopieszczonymi samochodami, mogącymi poruszać się po boiskowej arenie w zastraszającym tempie.

W darmowej rozgrywce bierzemy udziała w lidze, rywalizujemy w specjalnie przygotowanych turniejach, gramy z przyjaciółmi maksymalnie w trzyosobowych zespołach, wyczekujemy wydarzeń specjalnych, które mają czasowe ograniczenie. Zdobywamy także coraz to nowe gadżety, dzięki którym dopracowujemy estetykę własnego pojazdu i nie zapominamy o sięgnięciu do portfela, w celu jeszcze lepszego odpicowania własnej maszyny.

World of Tanks

Ilość trybów rozgrywki w grze World of Tanks wciąż rośnie. To gra, w której sterujemy poczynaniami załogi czołgowej, której zadaniem jest wygranie starcia na jednej z wielu dostępnych map. Produkcja ma tryb fabularny, kooperacyjny i PvP.

Wśród jej najważniejszych trybów rozgrywki wymienimy: bitwę zespołową, losową, wojnę klanów, tryb twierdzy i wiele innych. W bitwach toczonych z rozmachem biorą udział 2-3 osobowe plutony połączone w 30-osobowe zespoły. Tu walczy się na śmierć i życie, tocząc potyczki w walkach o każdą część ziemi.

world of tanks
Źródło: Wargaming

W World of Tanks zaczynamy swoją przygodę od najniższego szczebla, z poziomu pierwszego. Z czołgiem, który kiedyś gdzieś brał udział w rzeczywistych historycznych walkach. Wraz z kolejnymi potyczkami nasz zespół czołgistów nabiera doświadczenia, a gracz zdobywa kolejne punkty doświadczenia, dzięki którym z czasem odblokowuje nowe czołgowe gadżety i pojazdy znajdujące się nieco dalej na drzewie technologicznym.

Destiny 2

Przenieśmy się do innego universum, gdzie rasie ludzkiej pozostało niewielu Strażników, podejmujących walkę z Czerwonym Legionem prowadzonym przez Ghaula. Gracz, jako jeden z tych odważnych, zupełnie bezkosztowo może przejść tryb fabularny, w którym czeka go wielu przeciwników do wystrzelania. Zabawi się w rozgrywce kooperacyjnej w jednym z kilku dostępnych trybów gry oraz w potyczkach PvP.

W najbardziej interesującym trybie rozgrywki stajemy do walki przeciwko innym graczom, walcząc w czteroosobowych drużynach. Do wyboru jest kilka ciekawie zaprojektowanych aren, gdzie z powodzeniem spędzamy wiele godzin zadowalającej gry.

Ponadto w rozgrywkach kooperacyjnych zaprojektowanych dla sześcio- i trzyosobowych zespołów również zgarniamy ciekawe łupy, szczególnie występujące w postaci broni, z jej różnorodnością, która pozwala zawsze znaleźć coś odpowiedniego właśnie i wyłącznie dla siebie.

Gdy podstawowa wersja gry Destiny 2 z kilkoma wcześniejszymi dodatkami i usprawnieniami jest dostępna za darmo, tak na growych platformach sprzedaży znajdziemy także kilka dość interesujących dodatków, które mogą nas już nieco kosztować.

Warframe

Pozostając w futurystycznych uniwersach przyszłości, odkrywamy trzecioosobową bijatykę i strzelankę w postaci Warframe. Jej opowieść rozpoczyna się tam, gdzie kończą się granice wyobraźni wielu. W tej kooperacyjnej grze odkrywamy ponad 30 fabularnych misji i wiele więcej, bez szczególnego znaczenia dla historii tego świata.

Podróżując swoim kosmicznym statkiem przez układ słoneczny, wykonujemy kolejne zadania i powalamy przy tym niezliczoną ilość wrogów. Z postępem i czasem dostosowujemy wygląd i uzbrojenie swojego bohatera już i tak opancerzonego w kostium rodem z uniwersum Marvela, a może i jeszcze o kilka stulecia bardziej dopracowanego.

Kierujemy poczynaniami jednego z Tenno, rasy obdarzonej wielką mocą ujarzmioną i ukierunkowaną przez noszone przez nich Warframe’y. To rasa, najwaleczniejszych wojowników, którzy zostali dotknięci mocą Pustki w dzieciństwie. Zmuszeni do hibernacji przez przerażone społeczeństwo już po raz kolejny zostali wezwani do walki.

Tym razem jednak nie przeciw złowrogim siłom, lecz z powodu chęci ich wyeliminowania przez żądną władzy korporację. W budowanej opowieści znajdziemy więc wiele informacji na temat zastanego w chaosie układu, w którym systematycznie dochodzi do walki o władzę, niekoniecznie wyłącznie w siłowym wydaniu.

Counter-Strike: Global Offensive

XX i XXI wiek to czas nasilenia ataków terrorystycznych. W CS:GO kierujemy drużynami antyterrorystów i terrorystów w potyczkach na jednej z 7 podstawowych aren. Wśród głównych trybów rozgrywki drużynowej wymienimy wyścig zbrojeń, demolkę i turniejowy uproszczony.

W poszczególnych ich wariantach zadaniem antyterrorystów jest albo rozbrojenie podłożonych bomb, albo uratowanie zakładników. Ostatni z nich ma na celu rozegranie typowego samouczka, w którym dowiadujemy się, jak wykorzystać na swoją korzyść wszelkie zaprojektowane przez zespół deweloperski umiejętności.

Gra swoje początki datuje na czas powstania moda do Half-Life, a było to całą dekadę temu. Do dziś dnia jest jedną z najpopularniejszych produkcji na platformach sprzedających gry wideo.

W pewnym sensie dlatego, że jest darmowa, z drugiej strony to przecież nie tylko cena gra rolę, gdy chodzi o tak wielką popularność i zbudowanie kultowego tytułu, który przetrwał destrukcyjny wpływ upływu czasu.

Valorant

valorant
Źródło: Riot Games

W nieco bardziej kreskówkowej oprawie walka w Valorant odbywa się do czasu wygrania przez zespół 13 rund. Potyczki toczą się w pięcioosobowych zespołach, z których jedna atakuje, a druga broni swojej pozycji. Po rundzie 12 następuje zmiana stron. Ponadto dostępny jest także tryb Raszowania, w którym rozgrywka kończy się po wygraniu 4 rund, co znacznie skraca czas jej trwania.

Wśród utrudnień w grze wymienimy zastosowanie mgły wojny rosnącej poza zasięgiem wzroku naszej postaci, przez co nie mamy możliwości stałego podglądu na pozycję wroga.

Ponadto producent zapewnia, że za rozpoznawaniem wszelkich oszustw w grze stoi autorski program wykrywający cheaterów i uniemożliwiający powrót do gry zbanowanym graczom. Valorant został zaprojektowany z myślą o tym, by gra nie była zbytnio wymagająca sprzętowo, dzięki czemu płynność rozgrywki jest zapewniona, a do gry mogą dołączyć nawet gracze z gorszym sprzętem.

Team Fortress 2

Team Fortress 2, z zapewnieniem braku konieczności finansowania rozgrywki w trybie P2W i możliwością zdobycia wszystkich ulepszeń i dodatków estetycznych wyłącznie poprzez aktywną grę, jest jedną z najpopularniejszych produkcji typu free to play w growych sklepach internetowych.

Podobnie jak Valorant, gra została zaprojektowana w przyjemnej kreskówkowej oprawie graficznej. Producenci pozwolili graczom na wykorzystanie jednej lub wielu z setki dostępnego w grze arsenału broni.

team fortress 2
Źródło: Valve

Wprowadzili dodatki estetyczne, dzięki którym łatwo da się spersonalizować własną postać. Umożliwili tworzenie własnej kolekcji broni, gadżetów i ubioru, budowanie z wykorzystaniem systemu craftingu, kupno i sprzedaż z wykorzystaniem growej wirtualnej waluty oraz mikrotransakcje, które pozwalają w szybszym tempie zyskać to, czego w danej chwili pragniemy.

W grze występują klasy postaci, a każda z nich cechuje się innymi zdolnościami. Dzięki nim każdy jest w stanie dobrać odpowiednią klasę postaci do własnego ulubionego stylu gry. Do wyboru jest ich aż 9.

League of Legends

MOBA, czyli multiplayerowa bitewna arena dostępna online, w jednej z najlepszych swoich odsłon to zdecydowanie LoL. Gra, która zgromadziła wokół siebie potężną liczbę grających fanów. Jej rozgrywki, podobnie jak kilka innych wymienionych tutaj tytułów, emitowane są na cały świat, gdy grają najlepsi z najlepszych. Ci zaś zwykle walczą o pokaźną pulą nagród gotową do zgarnięcia w najbardziej rozreklamowanych wydarzeniach e-sportowych.

League of Legends synchronizuje w sobie elementy gier strategicznych, RPG-ów i bijatyk z wykorzystaniem szerokiej gamy zdolności obranych przez graczy bohaterów. Pozwala wybrać bohatera z ponad setki dostępnych postaci, z których każda wyróżnia się czymś szczególnym. Także zdobywać kolejne poziomy i odblokowywać nowe zdolności wraz z postępem, który budujemy poprzez branie udziału w tej grze online.

Walki odbywają się tutaj na specjalnie przygotowanych arenach. Drużyny zbudowane są z pięciu graczy. Dostępne są także tryby dla trzech vs trzech, gdzie rozgrywka jest bardziej dynamiczna. Aby zwyciężyć, należy dobrze wykorzystywać umiejętności bohaterów i umiejętnie grać zespołowo, by jako drużyna zagonić przeciwnika do kąta i zniszczyć jego „Nexus”, którego koniec oznacza własne zwycięstwo.

Path of Exile

Efektowne animacje, efekty cząsteczkowe, specjalne w grze Path of Exile mogą robić wrażenie. Gra została przedstawiona w widoku izometrycznym i da się ją przechodzić zarówno w pojedynkę, jak i w zespole.

Rozgrywka na różnych serwerach oferuje możliwości zdobycia innych ulepszeń, przedmiotów i podnoszenia zdolności w różnych sferach, które są zarówno walutą w grze, jak i wpływają na zdolności naszej postaci.

Gracz ma pełne prawo do swobodnego przemieszczania się między serwerami, dzięki czemu może zarabiać te sfery, które go najbardziej interesują. Cała rozgrywka w Path of Exile toczy się online, a poprzez wyjście poza bezpieczne mury miasta gracz ma prawo działać samodzielnie i ruszyć tam, gdzie go nogi poniosą.

Mimo iż w grze występuje 7 klas postaci, to zbudowanie własnej o wyjątkowych zdolnościach jest całkowicie możliwe do zrealizowania. Drzewo rozwoju postaci jest na tyle głęboko rozbudowane, że wciąż odkrywamy grę na nowo, budując nową postać z innymi umiejętnościami.

Bohaterem, w którego wciela się gracz, jest wygnaniec, który został zmuszony do opuszczenia ojcowskich ziemi. Jego zadaniem jest zdobycie tylu zdolności, by utorować sobie drogę powrotną przez pustkowia i zrewanżować się ludziom, którzy zmusili go do opuszczenia ojczyzny. Choć życie na zniszczonym kontynencie nie jest proste, to każda udana wyprawa i każdy kolejny pokonany boss prowadzą naszego bohatera o krok bliżej do spełnienia swoich planów.

Brawlhalla

A teraz o nieco odmiennej gatunkowo darmowej grze na komputery osobiste, ale i cross platformowej, czyli o bijatyce Brawlhalla. W niej wcielamy się w rolę jednego z prawie 10 darmowych, systematycznie wymienianych bohaterów, którzy swoje korzenie znajdują zarówno w dawnych mitach, jak i w nowoczesnej popkulturze.

Walczymy tu na jednej z dziesiątek map, gdzie naszym zadaniem jest wyrzucenie przeciwnika poza solidny grunt. Rozgrywkę toczymy 1 na 1, 2 na 2 i 4 na 4 w kooperacji i przeciw innym graczom online czy lokalnie na jednej maszynie.

Wśród wielu specjalnie przygotowanych postaci, z których każda ma specjalne umiejętności i inną metodykę walki, z całą pewnością znajdziemy bohatera, który najbardziej nam przypadnie do gustu. Choć grać można zupełnie za darmo, to producenci przygotowali specjalne kosmetyczne dodatki, dostarczane za prawdziwą walutę. Znajdziemy więc w grze mikropłatności, lecz z całą pewnością nie system Pay 2 Win.

GWINT: Wiedźmińska gra karciana

gwint
Źródło: CD Projekt Red

Historie o wiedźminach znają już chyba wszyscy. Mutanci, którzy przeszli próbę traw i zyskali nadludzkie zdolności w walce i nie tylko. Czy zabrać ich ze sobą na potyczkę z przyjacielem, czy może jednak postawić na inne karty z własnej kolekcji? O tym musimy zdecydować samodzielnie, rozgrywając kolejną rundę gry w GWINCIE.

Każda z kart do gry została ręcznie namalowana, a grafika i efekty są wyśmienite. Poza sferą artystyczną GWINT cechuje się wyjątkową grywalnością, daje duże możliwości do popisu mistrzom strategii i fanom karcianek. W zupełnie darmowej wersji gry możemy bawić się do woli, grywając w pojedynkę lub ze znajomymi.

EVE Online

W świecie sci-fi jest jeszcze miejsce na inne darmowe gry wideo, które udostępniane są w modelu bezpłatnym. Choć EVE Online częściowo przeszło na płatną subskrypcję, dostarczając płacącym graczom jeszcze lepszy materiał do gry, tak opłaty z powodzeniem można dokonać poprzez uiszczenie wirtualnej waluty zdobytej w samej rozgrywce.

I choć koszt subskrypcji przybiera dość spore średnie wartości, doliczając kolejne kwoty comiesięcznego doładowania, tak poprzez systematyczne bogacenie się w grze możemy grać całkowicie za darmo.

EVE Online jest grą typowo sandboksową, gdzie naszą wirtualną piaskownicę tworzy cała galaktyka. To czy będziemy parać się górnictwem, piractwem, a może handlem czy wypełnianiem kolejnych misji dla frakcji zależy wyłącznie od naszej osobistej zachcianki.

Ta produkcja MMO osadzona głęboko w przyszłości, w kosmosie, w którym przychodzi nam pilotować własny statek kosmiczny, otwiera przed graczem spore możliwości, jednocześnie nie pozbawiając go zagrożeń choćby ze strony innych graczy. I gdy dołączenie do największych gildii i frakcji daje pewne bezpieczeństwo, tak nigdy nie możemy być pewni, co spotka nas podczas kolejnej eskapady w EVE Online.

STAR WARS: The Old Republic

Gra toczy się ponad 3000 lat przed wydarzeniami przedstawionymi w kinowych klasykach, z możliwością wcielenia się w rolę jednego z wielu przedstawicieli tamtejszego świata i przeżycia prawdziwej przygody, która możliwa jest do odkrycia zupełnie za darmo.

Z 6 ścieżkami narracji, które można odkryć poprzez wybranie jednej ze stron mocy. Czy mamy ochotę stać się legendarnym Jedi, a może wręcz przeciwnie, wybrać Sitha, któremu mroczna strona dodaje sił? A może po prostu stać się legendą, tak jak Han Solo, i spędzić życie na pilotowaniu swojego statku kosmicznego i braniu od życia tego, co przyniesie los?

star wars the old republic
Źródło: EA

W potyczkach sięgamy po jeden z 16 dostępnych stylów walki, posługując się mieczami gwiezdnymi, blasterami i innym ekwipunkiem, który przydaje się w futurystycznych zmaganiach. Do odkrycia w The Old Republic jest aż 8 unikalnych historii, które możemy przeżywać wraz z postępem fabuły gry. Jednocześnie możemy dokonywać samodzielnych newralgicznych decyzji w najważniejszych momentach toczącej się opowieści.

Ta odsłona STAR WARS jest kolejną z wydanych w ostatnich latach części wielkiej międzygalaktycznej sagi. Zdecydowanie must have dla fanów gatunku, ale i uniwersum, które wciąż potrafi nas zaskakiwać, zmuszać do zamyślenia i denerwować, gdy gra nie idzie po naszej myśli.

Teraz można poczuć to wszystko na własnej skórze bez konieczności wydatkowania ani jednej złotówki. I choć progres będzie zdecydowanie szybszy, gdy wydamy fundusz na tę produkcję, tak do odkrycia pełnej historii przedstawionej w grze nie jest wymagane żadne wydatkowanie.

Podsumowanie

Darmowe gry na komputery osobiste zachęcają do wydawania pieniędzy w specjalnie przygotowanych sklepach. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na takie zachcianki.

W przedstawionych w tym rankingu produkcjach w zdecydowanej większości gier nie ma konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów. Choć prędkość progresu rozgrywki w takim wypadku może zostać ograniczona, to zaoszczędzone pieniądze będziemy mogli spożytkować na coś bardziej przyziemnego i niezbędnego do zakupu.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Unibot spada, a Bitbot staje się kolejnym wielkim krypto w 2024 roku
Unibot, pionier na rynku botów do handlu na Telegramie, ostatnio osłabł. Po napotkaniu wielu problemów niemal powrócił on do swojej pierwotnej ceny ofertowej. Chociaż sytuacja
Jaki powinien być laptop do częstych podróży służbowych?
Parametry sprzętu decydują o wydajności pracy w każdej firmie. Nie inaczej jest w przypadku laptopa, dzięki któremu można efektywnie wykorzystać godziny spędzone w służbowej podróży.
Jak efektywnie połączyć content marketing i SEO dla sukcesu sklepu internetowego?
Content marketing i SEO są kluczowymi elementami strategii marketingowej każdego sklepu internetowego. Łączenie tych dwóch obszarów pozwala budować wartościowy content, który nie tylko trafia do
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

1 Komentarz

  • Magnat, 18 lipca 2022 @ 12:22 Odpowiedz

    mam nowy dysk to wreszcie poszaleje, BTW, kupiłem Polski IRDM <3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *