Nadchodzi lato, a wraz z latem wakacje i … przegrzewające się smartfony. Tak, letnie upały mogą doskwierać nie tylko ludziom i zwierzętom, ale także elektronice, z której korzystamy na co dzień. Dlatego właśnie w tym artykule podpowiemy, jak schłodzić telefon i czego nie robić, aby uniknąć jego przegrzania.
Dlaczego smartfon się przegrzewa?
Smartfony składają się z wielu różnych elementów takich jak: płyta główna, procesor/SOC, bateria i wyświetlacz. Każdy z tych elementów wydziela ciepło i ma swoją własną optymalną temperaturę. Jeśli ta optymalna temperatura zostanie przekroczona, to dany komponent nie jest w stanie pracować na pełnych obrotach i automatycznie ogranicza swoje możliwości, żeby uniknąć ewentualnego przegrzania. Aby zapobiec takiej sytuacji, producent smartfona musi zastosować w nim układ chłodzenia. Niestety układy chłodzenia nie mogą być zazwyczaj zbyt duże/wydajne, dlatego, że smartfon jest urządzeniem bardzo kompaktowym i po prostu nie ma na to miejsca.
Chłodzenie smartfonów najlepiej sprawdza się, gdy temperatura zewnętrzna jest równa lub niższa tej pokojowej (około 20 stopni Celsjusza). Wtedy nawet pod maksymalnym obciążeniem (np. podczas grania w wymagające gry) smartfon utrzymuje odpowiednie warunki dla wszystkich swoich komponentów. Wraz ze wzrostem temperatury zewnętrznej, temperatura komponentów wewnątrz urządzenia również wzrośnie, co finalnie może doprowadzić do przegrzania się naszego smartfona. Właśnie dlatego smartfony najczęściej przegrzewają się tylko w gorące dni lub gdy wystawione są na pełne słońce.
Jeśli chcecie poznać więcej szczegółów na temat smartfonów oraz ich komponentów, koniecznie zajrzyjcie do naszego artykułu, w którym opowiadamy, z czego składają się telefony.
Przegrzewający się smartfon — najczęstsze objawy?
W zależności od sytuacji przegrzewający się smartfon może pokazywać bardzo zróżnicowane objawy. Najczęstsze efekty przegrzewania się smartfona to między innymi:
- Spowolnienie szybkości działania telefonu — Przy zbyt wysokiej temperaturze pracy ważne podzespoły takie jak procesor obniżają swoją wydajność, aby zapobiec ostatecznemu przegrzaniu. Doświadczamy wtedy nagłych przycięć animacji podczas poruszania się po systemie, wolniejszego ładowania aplikacji oraz gorszej wydajności w grach.
- Automatyczne zmniejszenie jasności wyświetlacza — Obniżenie jasności ekranu to popularna funkcja, która aktywuje się, gdy podzespoły telefonu są bliskie przegrzania. Pozwala to znacznie zmniejszyć ciepło wydzielane przez sam wyświetlacz. Po automatycznym uruchomieniu tej funkcji ekran smartfona może być słabo czytelny, zwłaszcza w mocnym słońcu.
- Sporo szybsze rozładowywanie baterii — Akumulatory nie radzą sobie zbyt dobrze ani w zbyt niskiej, ani w wysokiej temperaturze. Gdy na dworze jest gorąco i telefon się przegrzewa, prawdopodobnie zobaczymy sporo szybszy spadek naładowania niż zazwyczaj.
- Wolniejsze ładowanie — Przy przegrzaniu baterii bądź układu ładowania smartfon może ładować się wolniej, aby ograniczyć wydzielane ciepło.
- Rozgrzanie obudowy smartfona — Bardzo nagrzana obudowa smartfona, świadczy o przegrzewaniu się wewnętrznych komponentów. Według producentów optymalna temperatura obudowy powinna wynosić poniżej 45 stopni Celsjusza.
- Wyłączenie niektórych funkcji — Przy przegrzewaniu, niektóre funkcje smartfona (takie jak np. Aparat) często zostają automatycznie wyłączone. Przy próbie uruchomienia takiej funkcji, zamiast oczekiwanego efektu, zobaczymy wówczas komunikat tekstowy o przegrzewaniu.
- Niespodziewane wyłączenie urządzenia — Ostatnim zabezpieczeniem, aktywującym się, gdy wszystkie pozostałe nie dojdą do skutku, jest całkowite wyłączenie smartfona. W ten sposób podzespoły telefonu próbują uchronić się przed trwałym uszkodzeniem spowodowanym przez za wysokie temperatury. Po takim nagłym awaryjnym wyłączeniu smartfona czasem trzeba chwilę odczekać, zanim jego ponowne uruchomienie będzie w ogóle możliwe.
Jeśli chcecie sprawdzić, czy wasz telefon z Androidem na pewno się przegrzewa, to możecie użyć do tego specjalnych aplikacji diagnostycznych. Dla mniej zaawansowanych użytkowników polecamy aplikację CPU Monitor. Osoby chcące mieć jak najwięcej danych ze wszystkich sensorów smartfona powinny zaś sięgnąć po aplikację Aida64. Niestety przez wzgląd na dość restrykcyjną politykę Apple, żadna z tych aplikacji do sprawdzania temperatury smartfona nie ma swojego godnego odpowiednika na iPhonie.
Jak zapobiegać przegrzaniu telefonu?
Nawet w najgorętsze dni, możemy skutecznie przeciwdziałać mocnemu przegrzewaniu się smartfona. Wystarczy tylko przestrzegać tych kilku prostych zasad:
- Podczas korzystania z telefonu pozamykaj wszystkie zbędne aplikacje i procesy. Mogą one niepotrzebnie obciążać smartfon a w efekcie powodować jego nagrzanie.
- Nie zostawiaj smartfona na pełnym słońcu ani we wnętrzu szczelnie zamkniętego i rozgrzanego auta.
- Przy długotrwałym użytkowaniu smartfona wyłącz funkcje, których nie używasz (np. Wi-Fi, gdy jesteś poza domem).
- Nie trzymaj smartfona w pobliżu innych gorących urządzeń takich jak komputer, laptop, czy konsola do gier.
- Podczas ładowania smartfona za pomocą ładowarki lub powerbanku staraj się nie uruchamiać mocno obciążających programów i funkcji (np. najnowsze gry/nagrywanie wideo w wysokiej rozdzielczości 4K).
- Od czasu do czasu sprawdzaj aktualizacje aplikacji i systemu operacyjnego. Mogą one przynieść poprawki w działaniu smartfona i ograniczyć jego nagrzewanie.
Gdy telefon regularnie przegrzewa się i wyłącza mimo stosowania się do powyższych porad, to dobrym pomysłem będzie skontaktowanie się z lokalnym serwisem w celu diagnozy problemu.
Jak szybko schłodzić telefon przy przegrzaniu?
Jeśli zauważyłeś już pewne efekty przegrzania smartfona, to należy go odpowiednio schłodzić. W celu schłodzenia telefonu po przegrzaniu:
- Jeżeli to możliwe spróbuj wyłączyć wszystkie uruchomione aplikacje oraz funkcje i manualnie obniżyć jasność ekranu.
- Odłącz od smartfona wszystkie podłączone akcesoria i ładowarki. Zdejmij też aktualnie używane etui — może ono hamować poprawny przepływ ciepła.
- Zabierz telefon z dala od innych urządzeń generujących ciepło.
- Odłóż telefon na kilka minut w chłodne i zacienione miejsce. Dla szybszego schłodzenia wyłącz kompletnie telefon.
I to wszystko! W większości sytuacji po kilku minutach twoje urządzenie znowu będzie gotowe do działania. Pamiętaj, aby przy przegrzewaniu telefonu, raczej nie wkładać go do lodówki, ani do zamrażalki. Duży skok temperatury może mieć negatywny wpływ na akumulator oraz niektóre inne podzespoły.
Czy przegrzanie telefonu może go trwale uszkodzić?
W tym artykule opowiadaliśmy już kilkukrotnie o zabezpieczeniach przed przegrzaniem, które stosuje się obecnie w smartfonach. Wszystkie one mają jedno wspólne zadanie: chronić urządzenie przed trwałym, krytycznym uszkodzeniem. Dzięki tym systemom smartfon najczęściej wraca do życia, nawet po naprawdę wysokiej gorączce.
Mimo że zabezpieczenia chroniące smartfon są bardzo skuteczne, to zdarzają się sytuacje, gdzie wysokie ciepło i bezpośrednie wystawienie na słońce doprowadza do trwałego uszkodzenia smartfona. Szczególnie podatne na takie awarie są akumulatory oraz niektóre typy wyświetlaczy. Z tego powodu, żadnym pozorem nie powinniśmy bagatelizować przegrzewania się smartfona i zapewnić mu odpowiednie warunki pracy, nawet w najgorętsze dni lata.
Podsumowanie
Mamy nadzieję, że teraz już wiecie, jak schłodzić wasz telefon i jak w ogóle zapobiegać jego przegrzaniu. Udanego korzystania ze smartfona nawet w najgorętsze dni lata!
WARTO PRZECZYTAĆ: