
Wielu użytkowników smartfonów raczej nie zastanawia się nad tym, czy można używać innej klawiatury ekranowej niż ta, która jest wbudowana fabrycznie do danego sprzętu.
Jednak osoby piszące dość dużo na smartfonie i Ci, którzy intensywnie wykorzystują ten sprzęt do pracy, mogą skorzystać z dostępnych alternatyw dla fabrycznej klawiatury. Niejednokrotnie posiadają one wiele dodatkowych funkcjonalności mających wpływ na wzrost efektywności pracy.
Klawiatura do smartfona – Android
Jeśli na co dzień operujesz systemem Android zapoznaj się z poniższymi alternatywami dla standardowej, wirtualnej, smartfonowej klawiatury. Dzięki nim szybciej i dokładniej przekażesz wiadomość, bez denerwujących literówek.
Gboard – klawiatura od Google


Jedna z częściej wybieranych klawiatur przez użytkowników systemów Android. Znana jest także pod nazwą Klawiatura Google. Jej głównym celem jest zwiększenie wydajności i szybkości pisania, aby uniknąć tzw. literówek. Nawet jeśli Twój styl pisania jest dość chaotyczny, ale i szybki, klawiatura Gboard poradzi sobie i z takim problemem.
Gboard umożliwia pisanie za pomocą funkcji głosowej, szybkie wyszukiwanie emoji i możesz ją całkowicie dostosować do swoich potrzeb. Jak zmienić kolor klawiatury w Gboard? Wystarczy zaledwie jedno kliknięcie.
Zalety
- Darmowa
- Brak reklam
- Pisanie głosowe
- Tworzenie treści kursywą i drukowanymi literami
- Sterowanie kursorem za pomocą gestów
- Dostępna dla systemów Android i iOS
Wady
- Wysoki dźwięk klawiszy klikania, których nie da się ściszyć
- Usuwa zdania literka po literce, co wydłuża proces
Swiftkey – dostosuje się do Twojego stylu pisania


Wirtualna klawiatura do smartfona Swiftkey, aby doskonale zapoznać się z Twoim stylem pisania, wykorzystuje sztuczną inteligencję. Dzięki temu jest w stanie szybko przewidzieć słowa, które chcesz napisać, w tym także emotikony. Dodatkowo Swiftkey umożliwia korzystanie z wielu motywów, obsługuje ponad 700 języków, udostępnia bogactwo GIF-ów i emotikon oraz grafik.
Zalety
- Darmowa
- Nie wyświetla reklam
- Uczenie się stylu pisania użytkownika
- Funkcja autokorekty
- Możliwość korzystania jednocześnie z 5 języków
- Dostępna na Android i iOS
Wady
- Słownik może podpowiadać słowa z błędami ortograficznymi
- Nie można kopiować wysłanych wiadomości
Fleksy – najszybsza klawiatura na świecie


Fleksy uważana jest za najszybszą, wirtualną klawiaturę na świecie. Udostępnia setki motywów i emoji, które są całkowicie darmowe. Wyposażona jest w automatyczną korektę słów i sugeruje emotikony, GIF-y i naklejki. Wygląd Fleksy jest bardzo czytelny. Umożliwia zmianę kolorystyki klawiatury oraz jej rozmiaru. Podczas korzystania z tej klawiatury nie musisz specjalne obawiać się o dokładność, ponieważ i tak zorientuje się ona, o jakie słowo Ci chodziło.
Zalety
- Darmowa i bez reklam
- Automatyczna korekta słów
- Setki motywów i kolorów za darmo
- Możliwość zmiany rozmiaru
- Szybkie pisanie bez konieczności sprawdzania czy nie został popełniony błąd
Wady
- Dodatki są płatne
- Nie uczy się nowych słów
- Funkcja kopiuj/ wklej nie działa
Grammarly – uwzględnia zasady poprawnej polszczyzny


Grammarly to nie tylko zwyczajna, wirtualna klawiatura na smartfona, ale i korektor, dzięki któremu nie musisz bać się o poprawną polszczyznę. Umożliwia używanie unikalnych słów, wyszukuje emotikony, umożliwia pisanie w 81 językach i pozwala na wysyłanie nie tylko naklejek i GIFów, ale także klipów. Oprócz tego pozwala na ustawianie różnych rozmiarów klawiatury i niestandardowych motywów.
Zalety
- Wyłapuje bardzo dużo błędów
- Podsuwa synonimy
- Znajduje błędy kontekstowe
- Bardzo prosta w użyciu
- Sprawdza pisownię i gramatykę
- Wersja podstawowa jest darmowa
Wady
- Płatna wersja premium
- Nie zawsze jest dokładna
Kika – kolorowa, wirtualna klawiatura


Jeśli lubisz bawić się kolorami i chętnie skorzystasz właśnie z takiej klawiatury na Androida, zapoznaj się z aplikacją Kika dającą dużą możliwość personalizacji. Dodatkowo ukazuje przed użytkownikiem bogactwo emotikon, naklejek i GIF-ów. Oprócz tego, że aplikacja ta posiada swoją, bogatą kolekcję emotikon, to dodatkowo zintegrowana jest z tymi zawartymi w popularnych aplikacjach społecznościowych.
Zalety
- Duża ilość emotikonów, naklejek, GIF-ów
- Setki motywów personalizacji klawiatury
- Możliwość doboru niestandardowego dźwięku klawiatury
- Obsługa 82 języków
- Inteligentne podpowiedzi słów
Wady
- Konieczność wyświetlania reklam
- Za swój projekt klawiatury trzeba zapłacić
Typewise – najczęściej nagradzana wirtualna klawiatura


Pobierzesz ją na system Android i iOS. Nie jest ona zaprojektowana w standardowym układzie QWERTY, ale jako plaster miodu, co ma zwiększać szybkość i dokładność pisania. Korzystając z niej możesz liczyć na mniejszą ilość literówek.
Dodatkowo możesz dostosować klawiaturę do swoich preferencji np. wybierając oczekiwany motyw czy czcionkę. Kasowanie tekstu jest niezwykle szybkie, ponieważ wystarczy wykonać gest w lewą stronę. W przypadku, gdy chcesz przywrócić skasowany tekst, jak najbardziej możesz to zrobić, ponieważ zostanie zapisany w pamięci podręcznej.
Zalety
- Schemat plastra miodu
- Mniej literówek
- Większa dokładność i szybkość pisania
- Podpowiada wpisywane słowa
- Obsługuje kilkadziesiąt języków, w tym polski
- Przez dwa tygodnie możesz sprawdzać pełną wersję za darmo
Wady
- Wersja PRO jest płatna
- Autokorekta nie zawsze działa
Simple Keyboard – minimalistyczna klawiatura ekranowa


Jeżeli Twoim celem jest zainstalowanie wirtualnej klawiatury w bardzo prostym stylu, koniecznie zapoznaj się z Simple Keyboard. Ogranicza się ona do możliwości wyboru rozmiaru klawiatury, jej wysokości, a także motywu kolorystycznego. Z pewnością nie przypadnie ona do gustu osobom uwielbiającym wykorzystywanie emotikon czy GIF-ów podczas tworzenia treści, ponieważ ich tu nie znajdą. Dodatkowo klawiatura ta nie posiada funkcji swipe ani nie podpowiada słów.
Zalety
- Prosta w obsłudze
- Funkcjonalna
- Bez zbędnych funkcji
- Nie gromadzi danych, nie śledzi
- Bez reklam
Wady
- Brak sugestii słów
- Brak emotikon
- Niewielka klawiatura cyfrowa
Jaka klawiatura do smartfona?
Jeśli zastanawiasz się, jaka jest najlepsza klawiatura do smartfona, to koniecznie zapoznaj się z powyższą listą aplikacji, która nie jest dedykowana tylko dla systemu Android, ale i iOS. Przeglądając ich zalety oraz wady, a także zapoznając się z poszczególnymi funkcjonalnościami, będziesz w stanie dobrać najlepszą klawiaturę dla swojego smartfona.
Powyższe aplikacje z pewnością ułatwią Ci szybkie i dokładne pisanie. Dzięki nim zaoszczędzisz sporo czasu na przekazywanie informacji. Sprawdź także, jaka jest najlepsza klawiatura do tabletu! Nasi eksperci wiele do powiedzenia również i o tym sprzęcie.
WARTO PRZECZYTAĆ:





