Wiele się mówi o “wojnie” PC-tów z konsolami, natomiast trzeba pamiętać, że gracze mają także trzecią opcję – laptopy gamingowe. Ba, w niektórych (chociaż nie wszystkich) przypadkach laptop dla graczy może nawet okazać się najlepszym wyborem.
Zarówno komputery stacjonarne dla graczy, jak i laptopy mają swoje plusy i minusy, które warto wziąć pod uwagę, chcąc zakupić nowy sprzęt do grania. Najważniejsze z nich zebraliśmy dla Was poniżej – zapraszamy do lektury!
Co jest wydajniejsze – komputer stacjonarny do gier czy laptop gamingowy?
Wydajność sprzętu to kwestia kluczowa dla każdego gracza. Niewątpliwie przyjemność z gry jest wyższa, kiedy możemy grać na najwyższych ustawieniach graficznych, przy dużej ilości FPS-ów, niż gdy musimy męczyć się z kompromisami w zakresie jakości grafiki i ciągłymi lagami.
Nie jest tak, że nawet najtańsze komputery stacjonarne pokonują pod względem wydajności nawet najdroższe laptopy gamingowe. Producenci starają się, jak mogą, aby przezwyciężyć ograniczenia konstrukcyjne związane z niewielkimi wymiarami sprzętu (utrudniającymi m.in. chłodzenie) i wpakować do swoich laptopów jak najmocniejsze podzespoły.
Laptop do gier może być w związku z tym naprawdę potężny, m.in. dzięki zastosowaniu mobilnych wersji najnowszych topowych kart graficznych. Potencjalnie pozwoli komfortowo grać nawet w najnowsze i najbardziej wymagające produkcje AAA. Wszystko zależy od dokładnej specyfikacji, a więc chociażby od pamięci RAM, procesora czy właśnie GPU. Podobnie komputer może być prawdziwą bestią, a może też być niegroźnym kanapowcem, w zależności od tego, co do niego włożymy.
Faktycznie, wśród pary PC-laptop o podobnej wydajności laptop będzie z reguły droższy. Natomiast trzeba pamiętać, że jednocześnie oszczędza się na innych peryferiach (klawiatura, monitor), których wymaga do działania komputer, natomiast laptop zapewnia je “z urzędu”. Summa summarum różnica w cenie nie jest więc taka duża (i dodatkowo wynagradzają ją pewne zalety laptopów gamingowych, które zostaną dokładniej opisane w dalszej części tego materiału).
Komputery stacjonarne gamingowe – mocne i słabe strony
PC-ty charakteryzują się przede wszystkim tym, że dają nabywcom dużą swobodę. Można kupić gotowy zestaw komputerowy bądź zdecydować się na własnego “składaka”. Ta pierwsza opcja jest szybsza i wygodniejsza, ale jest się zdanym na decyzje producenta wybierającego poszczególne elementy.
Natomiast druga pozwala w największym stopniu dopasować sprzęt do swoich preferencji, przy czym wymaga pewnej wiedzy na temat komponentów komputerowych. Można też kierować się poradami innych, ale trzeba w tym przypadku zadbać, aby czerpać informacje tylko z pewnych źródeł.
Co może być dość istotne, w przypadku komputera łatwiej jest później wymienić poszczególne części w celu upgrade’u urządzenia. W laptopie również oczywiście da się dokonać roszad, ale jest to bardziej uciążliwy proces, w którym pojawiają się pewne ograniczenia, związane przede wszystkim z mocno limitowanym miejscem w obudowie i koniecznością zadbania o kompatybilność wszystkich podzespołów. Dołożenie RAM-u czy wymiana dysku nie będzie stanowiła problemu, ale gdybyśmy chcieli wymienić na lepszy chociażby procesor czy kartę graficzną, mogą się już pojawić pewne schody.
Z innych zalet komputerów stacjonarnych, należy przywołać jeszcze raz nieco lepszy stosunek wydajności do ceny. Nie bez znaczenia dla wielu graczy jest także aspekt wizualny. Laptopy bez wątpienia też potrafią być miłe dla oka, ale w przypadku PC-tów gamingowych można naprawdę puścić wodze fantazji.
Przezroczyste obudowy, podświetlenie, systemy chłodzenia wodą – przy odrobinie kreatywności można stworzyć coś niezwykle ciekawego, co będzie oczywiście przede wszystkim sprzętem do grania, ale też ozdobą biura czy pokoju.
Jakie wady i zalety mają laptopy gamingowe?
Laptopy gamingowe to przede wszystkim urządzenia bardzo mobilne. Będą co prawda zwykle (ale nie zawsze – zdarzają się też bardziej kompaktowe opcje) cięższe i większe niż laptopy nieprzeznaczone do gier, ale wciąż są to sprzęty, które zdecydowanie łatwiej przetransportować niż komputery stacjonarne. Wystarczy plecak czy torba na laptopa.
Z urządzenia można korzystać praktycznie wszędzie – w pociągu, hotelu, na uczelni czy w kawiarni. Nie zajmuje wiele miejsca, przez pewien czas nie potrzebuje nawet dostępu do gniazdka, jako że w przeciwieństwie do PC-tów laptopy mogą też działać z baterii (przy czym granie niewątpliwie dość szybko tę baterię rozładuje).
Laptop do gier z reguły ma ekran o przekątnej od 15,6” do 17,3”. Nie jest to co prawda dużo w porównaniu do monitorów gamingowych, które zaczynają się od okolic 24”, a zdarzają się nawet rozwiązania 40-kilku calowe, ale nie jest źle. Trzeba też zaznaczyć, że laptopa można podłączyć do zewnętrznego monitora, np. przy pomocy portu HDMI czy Thunderbird (dostępność tych opcji zależy jednak od modelu laptopa i monitora).
To ciekawe rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą kupować i PC, i laptopa, a zależy im zarówno na mobilności (np. z racji na częste wyjazdy służbowe), jak i na jak największym komforcie użytkowania sprzętu podczas przebywania w domu.
Dostępnych modeli laptopów gamingowych jest już bardzo wiele, a ciągle pojawiają się kolejne, które jeszcze bardziej przesuwają granicę możliwości tych urządzeń. M.in. w ostatnich latach upowszechniły się ekrany laptopów o wyższej częstotliwości odświeżania niż 60Hz, co jest dość istotne, jako że w przeszłości wielu graczy kręciło nosem właśnie na średnią jakość ekranów w laptopach gamingowych. Każdy powinien być w stanie znaleźć ciekawą opcję dla siebie, niezależnie od budżetu czy indywidualnych wymagań.
Co kupić – komputer stacjonarny czy laptopa do gier? Podsumowanie
Mając na uwadze wszystkie omówione powyżej kwestie, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, która opcja jest lepsza. Wszystko zależy od okoliczności. U niektórych lepiej sprawdzi się gamingowy PC, ponieważ na przykład zależy im przede wszystkim na uzyskaniu jak największej wydajności w ramach określonego budżetu i mają odpowiednio dużo miejsca na wszystkie potrzebne peryferia.
Dla innych z kolei strzałem w dziesiątkę okaże się laptop gamingowy, jako że często podróżują, czy też nie mają gdzie umieścić komputera stacjonarnego wraz z monitorem i innymi peryferiami. Jak już wspomniano, w razie czego laptopa można też podłączyć do takich peryferiów i korzystać z niego w podobny sposób, co z komputera.
Osoba podejmująca decyzję zakupową powinna przede wszystkim zastanowić się, jakie ma możliwości finansowe i lokalowe, a także, które parametry są dla niej najważniejsze (stosunek ceny do wydajności, mobilność etc.). Najlepiej nie decydować się na pierwszy lepszy model, który wpadnie nam w oko, a zrobić porządny research, poczytać opinie dotychczasowych użytkowników, a także recenzje ekspertów – pozwoli to uzyskać pewność, że dane urządzenie rzeczywiście spełni postawione mu wymagania.
Na koniec warto wspomnieć, że są też osoby, które mają i komputer stacjonarny gamingowy, i laptop do gier – dzięki temu są w stanie grać w ulubione tytuły zarówno w domu, jak i podczas różnego typu wyjazdów. Też jest to warte rozważenia, ale z oczywistych względów wiąże się ze znacznie większą inwestycją, więc nie każdy będzie mógł sobie na taką opcję pozwolić.
WARTO PRZECZYTAĆ: