Przez wielu rodziców kompletnie ignorowana. Czy to z powodu braku zaufania do jej działania, czy dlatego, że “skoro ja nie miałem to i moje dziecko nie potrzebuje”. Jednak współczesne narzędzia wspomagające wychowanie to zdecydowanie lepsze rozwiązania niż 20 lat temu. Przyjrzymy się, jak działa kontrola rodzicielska na komputer.

Jak działa kontrola rodzicielska na komputer?

W dużym skrócie: kontrola rodzicielska na komputer daje rodzicom zestaw narzędzi, dzięki którym mogą kierować działaniami dzieci przed komputerem. Pomagają promować zdrowe nawyki dotyczące czasu przed ekranem monitora i robienia regularnych przerw oraz chronić przed nieodpowiednimi treściami.

Wszystkie powyższe możliwości kontrola rodzicielska na komputer zapewnia poprzez:

  • Filtrowanie treści – kontrola rodzicielska na komputer to przede wszystkim możliwość kontroli nad dostępem do wybranych treści. Stworzenie odpowiednich filtrów blokuje dostęp do nieodpowiednich stron internetowych, obrazów lub filmów (wliczając w to lokalne pliki na dysku).
  • Zarządzanie czasem – pozwala kontrolować, ile czasu spędzają dzieci przed ekranem komputera. Dzięki temu można uczyć dzieci regularnie robić choćby kilkuminutowe przerwy, co godzinę. Pozwala również kontrolować z osobna czas użycia każdej aplikacji z osobna.
  • Kontrola aplikacji – rodzice mogą kontrolować aplikacje, dostęp do nich, czas użycia i możliwość instalacji nowych.
  • Monitorowanie i raportowanie – kontrola rodzicielska na komputer umożliwia szczegółową kontrolę tego, co ich pociechy robią online. Możecie mieć dostęp do pełnych dzienników aktywności, w tym czatów. Niektóre programy pozwalają na informowanie o potencjalnie niepokojących zachowaniach.
  • Zarządzanie zdalne – wiele aplikacji do kontroli rodzicielskiej na komputer pozwala na zdalne reakcje i zmiany ustawień.
  • Ochrona prywatności – być może najważniejsza część. Pozwala zadbać o bezpieczeństwo i prywatność użytkowników, w tym twoich dzieci. Czemu jest to najważniejsza część? Kontrola rodzicielska na komputer to potężne narzędzie, jednak może mieć wady. Okazywanie braku zaufania do dziecka zdecydowanie nie jest dobrą metodą wychowawczą.

Jak już wspomnieliśmy przed chwilą: kontrola rodzicielska na komputer może być potężnym narzędziem, ale nie należy jej traktować jako jedynego środka wychowawczego.

Warto również pamiętać, że kontrolę rodzicielską można ustawić w wielu aplikacjach z osobna (a czasem wręcz trzeba). Najlepszym przykładem są serwisy streamingowe, które w ten sposób pozwalają rodzicom kontrolować, co oglądają ich dzieci. Takie narzędzia mają z reguły również przeglądarki, np. filtr rodzinny w Google Chrome.

Jak założyć kontrolę rodzicielską na komputerze? Poradnik krok po kroku

Każdy zestaw narzędzi do kontroli rodzicielskiej może działać trochę inaczej, stąd ciężko je opisać jednym poradnikiem. Z tego powodu skupimy się na najważniejszych oprogramowaniach: tych znajdujących się w systemach operacyjnych.

Jak założyć kontrolę rodzicielską w Windowsie?

W systemie Windows 11 narzędzia do kontroli rodzicielskiej na komputerze noszą nazwę “Rodzina” (ang.: Microsoft Family Safety). Najpierw musicie jednak stworzyć grupę rodzinną. W tym celu:

  1. Otwórzcie pulpit nawigacyjny aplikacji Bezpieczeństwo Rodzinne.
  2. Kliknij “Dodaj członka rodziny”.
  3. Wprowadź adres e-mail osoby, którą chcesz dołączyć (np. dziecka).
  4. Przypisz mi rolę w grupie rodzinnej.
  5. Kliknij “Zaproś”.

Osoba zaproszona dostanie na wpisany adres e-mail link z zaproszeniem, który musi kliknąć. Następnie będzie musiała zalogować się do konta Microsoft i zaakceptować zaproszenie. Warto pamiętać, że każdy członek może być częścią tylko jednej grupy rodzinnej.

Microsoft Family Safety pozwala na wykreowanie dobrych nawyków wśród korzystających z komputera w domu. Aplikacja daje mnóstwo możliwości dostosowania się do twoich wymagań. Możesz z osobna określić ogólny czas pracy, jak i czas spędzany w konkretnych aplikacjach lub czas spędzony online. Można nawet używać innego harmonogramu na każdy dzień!

Jak ograniczyć czas spędzany przed komputerem w Windowsie?

  1. Otwórz aplikację Microsoft Family Safety.
  2. Wybierz członka rodziny, któremu chcesz zmienić ustawienia.
  3. Wybierz platformę, dla której chcesz zmienić parametry. Ta sama aplikacja pozwala zmodyfikować harmonogram dla komputera z systemem Windows i konsoli Xbox, która znajduje się w sieci.
  4. Wprowadź określony czas dla danego użytkownika. Po wybraniu dnia możesz zastosować ustawienia dla całego tygodnia lub dla każdego dnia z osobna.

Pamiętaj, że czas liczy się po zalogowaniu. Jeśli użytkownicy nie korzystają z komputera/konsoli, powinni się na ten czas wylogować.

W tym samym panelu znajdziesz również funkcje pozwalające na sprawowanie kontroli nad filtrami treści w przeglądarce Microsoft Edge, pokazywanych gier, czy zarządzanie wydatkami. Wszystko można ustawić z osobna, dla bardziej dopasowanej kontroli.

Jak założyć kontrolę rodzicielską w MacOS?

Kontrolę rodzicielską na komputer z rodziny Apple znajdziecie pod nazwą “Czas”. Najlepszym sposobem na kontrolę jest stworzenie “Chmury rodzinnej”. Tam ty i maksymalnie pięciu innych użytkowników możecie dzielić się subskrypcjami usług Apple. Użytkownicy mogą należeć do tylko jednej chmury rodzinnej. Jak skonfigurować chmurę rodzinną?

  1. Kliknij logo Apple, następnie “Ustawienia systemowe”, a potem swoje imię i nazwisko na górze paska bocznego. Jeśli nie widzisz swoich danych, musisz się najpierw zalogować przez Apple ID.
  2. Kliknij “Chmura rodzinna” po prawej, następnie “Skonfiguruj rodzinę”. W następnym kroku zaproś innych do dołączenia do grupy. Pobliscy użytkownicy mogą być widoczni pod przyciskiem “Zaproś osobiście”.
  3. Od teraz w chmurze rodzinnej możesz skonfigurować, czym się będziecie dzielić.

Mając założoną chmurę rodzinną, można zdalnie kontrolować użytkowników i w ten sposób założyć kontrolę rodzicielską na komputerze z MacOS. Sprawdźmy, jak to zrobić:

  1. Kliknij logo Apple, następnie “Ustawienia systemowe”, a następnie ikonę funkcji Czas (biała klepsydra na niebieskim tle).
  2. Kliknij menu podręczne po prawej, a następnie wybierz dziecko z listy osób w chmurze rodzinnej.
  3. Kliknij “Skonfiguruj Czas przed ekranem dla dziecka”, następnie “Włącz czas przed ekranem”.
  4. W tym miejscu możesz skonfigurować wszystkie dostępne opcje, w tym: czas (i odległość) przed ekranem, aktywność, czas w poszczególnych witrynach, czy zbieranie danych.
  5. To wszystko, w ten sposób można skonfigurować kontrolę rodzicielską na komputerze z MacOS!

Dlaczego warto założyć dziecku kontrolę rodzicielską na komputer?

Jeśli mielibyśmy wskazać najważniejszą zaletę kontroli rodzicielskiej, będzie nią kreowanie dobrych nawyków. Dziecko często nie potrafi jeszcze zrozumieć wpływu na zdrowie pewnych ograniczeń. Przeciwnie – będzie wykazywało tendencję do zapominania się i spędzania całych dni przed komputerem. Dlatego takie ważne jest określenie granic.

Pamiętajcie jednak o najważniejszym: nie można sprowadzić wychowania dziecka do ustawienia sztywnych limitów. Wychowanie to przede wszystkim to, co pokazujecie dziecku jako rodzice. Nie można przesadzać z okazywaniem braku zaufania. Tak samo lepiej samemu dawać przykład i robić regularne przerwy od patrzenia się w monitor.

WARTO PRZECZYTAĆ:

vpn na telewizor lg Jaki VPN na telewizor LG warto wybrać i dlaczego?
Dla osób, które chcą cieszyć się swobodą przeglądania treści oraz korzystania z internetowych serwisów VOD bez ograniczeń na telewizorze LG, najlepszym rozwiązaniem będzie VPN. Dzięki
canal+ Canal+ z gigantyczną karą. Klienci mogą starać się o odszkodowanie!
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów od pewnego czasu ma ręce pełne pracy! Co chwila słyszymy, że nakłada kary na firmy, które nie do końca były
surfshark antivirus Surfshark Antivirus – recenzja antywirusa od znanego dostawcy VPN!
Surfshark VPN, jak przystało na „prawdziwego” rekina w nazwie, rynek oprogramowań VPN wziął szturmem. W recenzji chwaliliśmy go za stosowanie dojrzałych rozwiązań i fakcie, że
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *