Jakiś czas temu, na łamach serwisu TechPolska, ukazał się test routera Linksys EA9500. Był to sprzęt bezkompromisowy, przeznaczony dla najbardziej wymagających użytkowników (z równie zasobnym portfelem), posiadający potężną liczbę funkcji i usprawnień dla zapewnienia bezproblemowego dostępu do sieci. Dziś w ramach testu opiszę Linksys EA8300 – mniejszego brata wspomnianego modelu, ale czy w tym przypadku mniejszy równa się gorszy ?

Wygląd zewnętrzny

Design opakowania utrzymany jest w identycznej stylistyce jak w modelu wyższym. Na froncie znajdziemy zdjęcie routera, a także informację od producenta że urządzenie bezproblemowo poradzi sobie w kwestii streamingu materiałów w jakości Ultra HD. Zauważymy także wzmiankę o technologii MU-MIMO pozwalającej na zwiększenie przepustowości sieci poprzez wykorzystanie wielu nadajników. Po bokach znajdziemy dodatkowo specyfikację techniczną oraz wyróżnione przez producenta zalety modelu.

Design urządzenia

Najważniejsze jednak czeka na nas w środku. Oprócz dołączonych akcesoriów (kabel RJ45, zasilacz, płyta z dokumentacją) znajdziemy także samo urządzenie wypełniające większość dostępnej powierzchni. Jego wymiary wynoszą 20×15 cm, co oznacza że jest zdecydowanie mniejszy od EA9500

Wygląd zewnętrzny urządzenia nie odbiega od innych modeli tej serii. Bryła urządzenia wykonana została z dobrego jakościowo plastiku w matowym, czarnym kolorze. Na środku odnajdziemy wyświetlacz z nadrukowanym oznaczeniem modelu, wyróżniający się błyszczącym tworzywem. Nie wyświetla on jednak kolorowych pasów, a proste ikony informujące o stanie urządzenia. Uważam że takie rozwiązanie jest bardziej przejrzyste i pozwala szybciej zorientować się czy nasz sprzęt działa poprawnie.

 

Dookoła bryły rozstawiono 4 sygnowane anteny (wyższy model posiadał ich 8). Każdą z nich możemy dowolnie regulować, tak by dostosować odpowiadający nam kąt. Ma to zapewnić bezproblemowy odbiór w każdej części budynku, w którym się znajduje

Dostępne porty

Na boku urządzenia znajdziemy jedynie guzik WPS pozwalający na podłączenie się do sieci bez wpisywania haseł. Jednak to co dla nas najważniejsze znajduje się na tylnej ściance – wszystkie gniazda pozwalające na konfigurację sprzętu. Cały zbiór jest uboższy niż w modelu 9500, jednak wystarczający do zastosowań domowych lub małych firm. Router wyposażono w 1x GIGABIT WAN, 4x GIGABIT LAN (8x w 9500), 1x port USB (3.0), włącznik, gniazdo zasilania oraz przycisk do resetowania. Liczba portów LAN mogłaby być większa, jednak standard sieci WiFi udostępniany przez EA8300 powinien zrekompensować smutek domowników gdy nie starczy dla nich portu. Port USB pozwala na szybką zamianę routera w serwer multimediów i udostępnianie filmów/zdjęć reszcie korzystających. Warto pochwalić producenta za zastosowanie standardu 3.0 portu

Konfiguracja i działanie

Po podłączeniu do prądu rozpoczyna się uruchamianie urządzenia, a na wyświetlaczu pojawia się mrugające logo LINKSYS. Samo uruchamianie trwa o wiele krócej niż w modelu wyższym, po okołu 30 sekundach sprzęt jest gotowy do pracy. O wszystkim informują nas stosowne ikony, jedna pokazująca wykrywanie połączenia na porcie WAN i kolejna wskazująca na dostęp do internetu.

Pierwsze uruchomienie

Pierwszą konfigurację urządzenia możemy dokonać w dwojaki sposób, łącząc się do domyślnie skonfigurowanej sieci WiFi lub “standardowo” łącząc urządzenie kablem z portu LAN do naszego komputera. Następnie w przeglądarce internetowej wpisujemy adres http://192.168.1.1 lub http://linksyssmartwifi.com i naszym oczom ukazuje się strona konfiguracyjna routera. Tutaj standardowo czeka nas akceptacja regulaminu, konfiguracja haseł dostępu oraz pobranie najnowszej wersji software’u (jeżeli jest dostępna nowsza). Proces ten jest przejrzysty i nie sprawia żadnych problemów.

Gdy dokonamy niezbędnych kroków naszym oczom ukazuje się panel główny routera. Jest ona prosty, elegancki, przejrzysty. Szybko i sprawnie uzyskamy informacje o stanie połączenia, ilości podłączonych urządzeń, a także uruchomimy sieć dla gości, kontrolę rodzicielską dla naszych pociech oraz skonfigurujemy serwer FTP / multimediów udostępniający zasoby z pamięci zewnętrznej.

Jeżeli chcemy dotrzeć do bardziej zaawansowanych funkcji musimy wybrać jedną z dostępnych zakładek panelu.
Są one rozmieszczone analogicznie do modelu EA9500 oraz innych modeli producenta, więc posiadając inny sprzęt Linksys łatwo odnajdziemy szukaną opcję.

NARZĘDZIA SMART WIFI

  • Mapa sieci,
  • Dostęp dla gościa,
  • Kontrola rodzicielska
  • Wyznaczanie priorytetów multimediów,
  • Test prędkości,
  • Zewnętrzna pamięć masowa

USTAWIENIA ROUTERA

  • Połączenia,
  • Rozwiązywanie problemów,
  • Łączność bezprzewodowa
  • Zabezpieczenia

Zagłębiając się w zakładki skonfigurujemy sposób łączenia z internetem i zakres DHCP. Dostosujemy ustawienia nadawanych sieci WiFi a także zabezpieczymy naszą sieć poprzez filtrowanie adresów MAC i WPS. Jak wspomniałem wyżej router można w łatwy sposób zamienić w serwer FTP / DLNA i również odpowiednie zakładki pozwolą nam na zarządzanie tymi funkcjonalnościami.

Graczom do gustu przypadnie funkcja jaką jest nadawanie priorytetów urządzeniom. Po wybraniu urządzenia podłączonego do sieci lub aplikacji / gry z listy, nasz router będzie przykładał szczególną uwagę do tego, aby nie wystąpiły nagłe skoki pingu lub niespodziewane chwilowe zerwania połączenia. Oszczędzi to wielu osobom frustracji, podczas grania w ulubione gry online.

Dla bardziej zaawansowanych osób / administratorów sieci przygotowano możliwość tworzenia sieci VLAN. Do tego celu wykorzystamy dwa z ośmiu dostępnych portów LAN. Są to: port 3 i port 4. Mamy możliwość tagowania ramek, bądź oznaczenia ich jako nietagowane.

APLIKACJA DO ZARZĄDZANIA Z POZIOMU SMARTFONA

Jeżeli często przebywamy poza domem a jednocześnie chcielibyśmy mieć kontrolę nad naszą domową siecią z poziomu smartfona to producent również przewidział taką możliwość. Stworzył specjalną aplikację o nazwie Linksys. Pobierzemy ją bez opłat na urządzenia z systemem Android oraz iOS z dedykowanych sklepów.

Aby móc zarządzać naszym routerem musimy podłączyć się do sieci WiFi nadawanej przez Linksys (podając hasło administratora sprzętu) lub zalogować się do konta online LINKSYS z przypisanym podczas konfiguracji routerem. Konto to możemy utworzyć podczas pierwszej konfiguracji.

Funkcjonalność aplikacji jest bardzo rozbudowana. Z jej poziomu szybko odczytamy podstawowe informacje o stanie sieci, jednak oferuje także opcje zaawansowanej konfiguracji sprzętu. Z poziomu aplikacji mamy dostęp do identycznego zestawu opcji jak z web panelu. Tak więc skonfigurujemy nadawane sieci (włącznie z wyłączeniem któregoś z pasm), sprawdzimy kto jest podłączony w chwili obecnej do internetu (oraz wyrzucimy niechcianych osobników), uruchomimy kontrolę rodzicielską oraz dostęp dla gości. Aplikacja działa bardzo sprawnie i szybko, zapewnia szybki dostęp do wszystkich potrzebnych funkcji a jej wygląd jest przejrzysty i dopracowany.

Dane techniczne oraz transfery

Producent już od początku chwali się zastosowaniem technologii MU-MIMO (Multi User – Multiple Input, Multiple Output) przy asyście 4 regulowanych anten, co zapewnić ma bezproblemowy zasięg sieci w każdym kierunku od routera. Dodatkowo, urządzenie nadaje sieć bezprzewodową w aż trzech zakresach częstotliwości – standardowo w 2,4 GHz a kolejne dwa w 5 GHz, co również ma zwiększyć stabilność połączenia oraz osiągane transfery. Zapewnienia te w 100 % się sprawdzają i trzeba przyznać że producent bardzo mocno przyłożył do tego uwagę. Sygnał jest mocny i stabilny, więc nie musimy się martwić o chwilowe zaniki połączenia.

Jeśli chodzi o parametry stricte techniczne samego routera to wyposażono go w czterordzeniowy procesor o taktowaniu 768 MHz, co zapobiega spadkom wydajności oraz pozwala na jednoczesną obsługę wielu strumieni danych.

 

źródło: linksys.com

Jeżeli chodzi o transfer udostępnionych danych wewnątrz sieci bezprzewodowej (Plik 1 GB) to dane kształtowały się następująco:

 

Podsumowanie

Decydując się na model Linksys EA8300 możemy być pewni że nie będziemy zawiedzeni. Poprzez zastosowanie 4 regulowanych anten sprzężonych z technologią MU-MIMO oraz zakresu częstotliwości 5 GHz nie musimy nigdy martwić się o spadki transferów lub chwilowe utraty łączności. Dodatkowo, dzięki obecności czterordzeniowego procesora urządzenie działa bardzo sprawnie i szybko.

Producent daje nam dostęp do ogromnej ilości funkcji i technologii wspomagających, więc nawet profesjonalni administratorzy sieci nie będą zawiedzeni, a dzięki prostocie i przejrzystości panelu konfiguracyjnego także zwykły Kowalski odnajdzie szukane funkcje. W łatwy sposób podzieli się rodzinnymi filmami w obrębie sieci, zapobiegnie dostępowi „ciekawskich użytkowników” do ustawień dzięki specjalnie wydzielonej sieci dla gości, a także na bieżąco będzie mógł kontrolować stan urządzenia za pomocą aplikacji na telefon.

W porównaniu do modelu EA9500 wymiary i cena routera również nie będzie odstraszać (199,99 $ – linksys.com). Jedynym “zgrzytem” dla bardziej zaawansowanych użytkowników będzie nieduża liczba portów LAN. Jeżeli jednak nie będzie to dla was dużym problemem to Linksys EA8300 zapewni wam wydajność na bardzo dobrym poziomie przy zachowaniu prostoty konfiguracji i obsługi, jednocześnie nie obciążając w takim stopniu waszego portfela jak wyższe modele.
Aż chciałoby się rzec na koniec, MNIEJSZY JEST UBOŻSZY, ALE NA PEWNO NIE GORSZY



Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

Jak ustawić telewizor na DVB T2?
W Polsce wprowadzany jest nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej – DVB-T2/HEVC. Technologia została już uruchomiona w poniedziałek 22 maja. Ma do niej dostęp aż 6
vpn na router Jak wybrać tani router z VPN? Poradnik
Router z serwerem VPN zapewnia użytkownikowi bezpieczeństwo i prywatność w sieci. Dodatkowo można zyskać dostęp do ograniczonych regionalnie materiałów – na przykład za pośrednictwem serwisów
vpn na router – czy to mozliwe VPN na router – czy to możliwe? Sprawdzamy!
Jak już pewnie wiecie, podczas pracy VPN jest nieodczuwalny dla użytkownika. Tak jest w teorii, problem robi się, gdy masz w domu wiele urządzeń. Oczywiście
2Komentarze
  • Paweł, 20 kwietnia 2020 @ 12:38 Odpowiedz

    Strasznie słaby artykuł i test.

    Niecałe 200mbps po 5ghz? Coś mało. Przypadkiem urządzenie, na które pobierany był plik nie mialo takiej maksymalnej prędkości zapisu i nie stanowiło bottlenecka?
    Do tego brak informacji o prędkościach sieci, jedyny obraz który sugeruje prędkości jest z modelu prawie dwukrotnie droższego (grafika tri-band dotyczy modelu obsługującego sieć AC 5300) – jest to istotne o tyle że ten router pasmo 5ghz ma wolniejsze niż 2.4ghz podane na grafice.

    Dla porównanie o czym mówię – podajecie 1000 + 2400 + 2400 (czyli AC5300 jak pisałem wyżej) a w rzeczywistości model ten ma AC2200 (400+860+860).

  • Paweł, 14 kwietnia 2019 @ 17:56 Odpowiedz

    Strasznie słaby artykuł i test.

    Niecałe 200mbps po 5ghz? Coś mało. Przypadkiem urządzenie, na które pobierany był plik nie mialo takiej maksymalnej prędkości zapisu i nie stanowiło bottlenecka?
    Do tego brak informacji o prędkościach sieci, jedyny obraz który sugeruje prędkości jest z modelu prawie dwukrotnie droższego (grafika tri-band dotyczy modelu obsługującego sieć AC 5300) – jest to istotne o tyle że ten router pasmo 5ghz ma wolniejsze niż 2.4ghz podane na grafice.

    Dla porównanie o czym mówię – podajecie 1000 + 2400 + 2400 (czyli AC5300 jak pisałem wyżej) a w rzeczywistości model ten ma AC2200 (400+860+860).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *