Mówiąc o zawodach w branży IT, Java Developer przychodzi na myśl, jako jeden z pierwszych. Nawet wśród zupełnych technologicznych laików! Specjalistów w zakresie programowania w języku Java wciąż brakuje, a zapotrzebowanie na rynku rośnie. Kim jest Java Developer? Czym się zajmuje i jak wyglądają zarobki na stanowisku?

Czemu Java to najpopularniejszy język programowania?

Nie bez powodu język programowania Java to najbardziej popularny i ceniony język programowania. Dzieje się tak za sprawą jego wielofunkcyjności. Za pomocą języka Java stworzymy zarówno aplikację webowych, jak i aplikację mobilną czy desktopową. Dodatkowo kod Java działa na wielu systemach operacyjnych. Java umożliwia zaprojektowanie jednej aplikacji, która będzie działać na wielu urządzeniach. Z uwagi na powyższe, swoją uniwersalność i elastyczność, nazywana jest językiem ogólnego przeznaczenia.

Co robi Java Developer?

Język Java wykorzystywany jest do tworzenia tak zwanego back-endu. Jest to niewidoczna dla odbiorcy warstwa aplikacji lub strony. Programista Java odpowiada więc za  projektowanie rozwiązań oraz tworzenie oprogramowania. Musi posiadać zdolność logicznego myślenia, a także umiejętności wyjścia poza pewne ramy, rozumując “out of the box”. Jest to niezbędne do analizy problemu oraz znalezienia rozwiązania w jak najszybszym tempie. Praca Java Developera z całą pewnością nie pozwala się nudzić. Co istotne programiści Java pracują zazwyczaj w zespołach – z uwagi na specyfikę pracy, łatwiej jest im odszukać konkretne błędy organizując burzę mózgów podczas spotkań scrumowych. Podsumowując, Java Developer testuje, debuguje i kompiluje oraz tworzy. Jego rola tak w zespole, jak i w firmie zależy od poziomu umiejętności, a więc i stanowiska. Java Developerów dzielimy standardowo na: juniorów, midów i seniorów.

Jak wyglądają zarobki na stanowisku JD?

Jak zwykle wysokość zarobków uzależniona jest od formy współpracy. W branży IT, często jak w żadnej innej, spotykamy się z opcją współpracy w ramach B2B. Jest ona na ogół bardziej opłacalna, zwłaszcza na stanowiskach seniorskich. I tak, Junior Java Developer zarabia przeciętnie 4 tys. zł, mid – dwa razy tyle, a senior – 14 tys. zł. Co ciekawe, według badania przeprowadzonego przez Bulldogjob, najwięcej zarabia się w firmach, gdzie zatrudnionych jest od 51 do 500 osób.

Udostępnij

Administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *