Pokemon Unite to MOBA w świecie Pokemonów. Co to znaczy? Skrót MOBA oznacza Multiplayer Online Battle Arena, czyli gry takie jak League of Legends, DotA2 lub Heroes of the Storm. Drużyny po pięciu graczy każda ścierają się na jednej arenie, a ich celem jest pokonanie drużyny przeciwnej.

W Pokemon Unite na Nintendo Switcha, iOS i Androida gramy oczywiście ulubieńcami wszystkich, czyli Pokemonami. Te odblokowujemy za walutę w grze lub za pomocą mikropłatności. Stąd wielu graczy zastanawia się: Który Pokemon jest najlepszy? Jaki Pokemon kupić jako pierwszy? Wiadomo, że nikt nie chce wydawać prawdziwych pieniędzy, stąd dobrze wiedzieć, które pokemony są dobre do odblokowania jako pierwsze, żeby od razu mieć silne postaci do wyboru i mieć większe szanse na zwycięstwo.

Która rola jest najlepsza w Pokemon Unite?

Nie ma to znaczenia. Drużyna, aby wygrać, potrzebuje zdrowego miksu wszystkich ról: jednego tanka, jednego healera, a do tego mix damage-dealerów. Do damage-dealerów (w skrócie zwanych też dps) zalicza się postacie walczące w zwarciu, jak i na dystans oraz junglerów. Jungler to klasa postaci stworzona specjalnie na potrzeby środkowej części mapy, ale tak naprawdę te postacie to nic więcej niż damage-dealerzy. Na dobrą sprawę najlepszym junglerem jest wręcz dps.

Role postaci w Pokemon Unite:

 • Attacker
 • All-rounder
 • Speedster (jungler)
 • Defender
 • Supporter

Najlepsze Pokemony w Pokemon Unite — charakterystyka

W jaki sposób można określić czy pokemon nada się lepiej lub gorzej? Można zajrzeć do oficjalnych statystyk. Statystyki nie kłamią, nie przedstawiają jednak też całego obrazu. W dodatku balans postaci się ciągle zmienia w kolejnych patchach. Co jest zatem stałe? Skille postaci. Niektóre z nich są skonstruowane w tak dobry sposób, że zawsze będą dawać przewagę w grze.

Dzięki temu można traktować poniższą listę jako nasz własny tier list Pokemon Unite (chociaż skupimy się tylko na najlepszych postaciach) na Androidzie, iOS oraz Switchu.

Jakie są najlepsze Pokemony dla konkretnych ról w Pokemon Unite?

Najlepszy attacker w Pokemon Unite

Najlepsze Pokemony do ataku w Pokemon Unite to:

 • Cinderace
 • Gardevoir
 • Venusaur
 • Lucario
 • Machamp
 • Zeraora
 • Greninja.

W tej części opiszę jednak tylko pierwsze trzy, gdyż Lucario i Machamp to All-Rounderzy, Zeraora natomiast to speedster (Greninja to attacker, który lepiej spisuje się jako speedster).

Cinderace

Cinderace
Jeden z najprostszych i najbezpieczniejszych pokemonów w grze.
Ma olbrzymi zasięg, dzięki czemu zawsze może bezpiecznie zadawać damage. Najważniejsze w MOBA-ch to nie zginąć, a to zawsze przekłada się na dużą użyteczność. Dodatkowo na 8 levelu może wybrać skill Feint, który jeszcze pomaga w defensywie.

Gardevoir

Gardevoir
Do dobrej gry Gardevoir będziecie musieli trochę potrenować celowanie z jej skilli,
ale gdy już to opanujecie i traficie przeciwnika… nie będzie co zbierać. To jedna z najpotężniejszych postaci w grze, chociaż przypłaca to brakiem defensywy. Warto pamiętać, że jako Ralts na początku gry będzie nam ciężko levelować. Uważajcie na siebie!

Venusaur

Venusaur
Ma na dobrą sprawę dwa dobre buildy
: można nim grać jako wojownik w zwarciu z Giga Drain l Petal Dance lub build do walki na zasięg. W takim wypadku wybierzcie Solar Beam (drugi skill nie jest aż tak ważny). Solar beam jest o tyle dobry, że ma bardzo duży zasięg. Można za jego pomocą kraść doświadczenie zza ścian od przeciwnej drużyny, zgarniając ostatnie uderzenie na neutralnym stworku.

Najlepszy All-rounder w Pokemon Unite

Lista najlepszych All-rounderów w Pokemon Unite prezentuje się następująco:

 • Lucario
 • Machamp

Na wzmiankę jako ciekawostkę zasługuje ulubieniec wszystkich, czyli Charizard. Ten w zależności od potrzeb może walczyć w zwarciu lub na dystans. Niestety sprawia to też, że w żadnej z tych ról nie jest jakiś wybitnie dobry.

Zapraszamy przy okazji do artykułu, w którym omawiamy najsilniejsze Pokemony w Pokemon Go — ta wiedza może okazać się nieoceniona!

Lucario

Lucario
Postać, która jest zawsze mocna.
Jego skille pozwalają być co chwila w innym miejscu. Posiada na dobrą sprawę dwa dobre buildy: Extreme Speed i Bone Rush lub Power-up Punch i Close Combat. Polecam potestować, którym wam się gra lepiej. Nie stracicie wiele, grając tak, jak wam się podoba. Warto tylko uważać z jego ultą: ma bardzo długą animację, w trakcie której, wystawiacie się na ataki.

Świetnie się sprawdza również jako jungler.

Machamp

Machamp
Podobnie jak Lucario: używajcie skilli, które lubicie. Nie ma tu żadnej filozofii. Lśni przeciw postaciom, które mają crowd control (skille utrudniające poruszanie). Świetna i wytrzymała postać do walki wręcz.

Najlepszy speedster (jungler) w Pokemon Unite

Najlepszy speedster jest w zasadzie jeden: Greninja. Mimo to dla rozróżnienia warto ogarniać, jak się gra Zeraorą.

Greninja

Greninja
Greninja to najlepszy speedster, najlepszy jungler i pewnie najlepszy attacker w Pokemon Unite.
Co prawda, żeby osiągnąć poziom najlepszej postaci, trzeba wybrać konkretne skille. Są to: Smokescreen i Surf. Smokescreen to opcja defensywna, która nie wymaga żadnej uwagi. Główną gwiazdą jest Surf. Jeśli użyje się go do dobicia przeciwnika, jego cooldown ulega zresetowaniu i można go użyć ponownie. Dobre wyczucie sprawi, że wyczyścicie całą przeciwną drużynę. Działa również na PvE (neutralne pokemony na mapie).

Małym minusem jest jego ulta: ma bardzo długą animację, więc użyjcie albo z zaskoczenia na początku walki, albo jako skilla do poruszania się. Nic nie tracicie, nie atakując tym skillem wroga.

Zeraora

Zeraora
Wbrew powszechnej opinii Zeraora to świetny jungler, chociaż faktycznie na wyższych rangach może nieco odstawać. Fakt jest jednak taki, że zła sława Zeraory wzięła się od ludzi, którzy wybierają złe skille. Discharge może i zadaje dużo obrażeń, ale nic z tego nie wynika, a jesteśmy wtedy łatwi do zabicia. Zdecydowanie lepiej wybrać Spark i Wild Charge, które sprawiają, że jesteśmy w stanie pokonać chyba każdą inną postać w grze w sytuacji 1 na 1. Dodatkowo ma dobrą ultę, którą możemy zawsze szybko użyć w trakcie walki.

Najlepszy defender (tank) w Pokemon Unite

Czym jest rola tanka? Jego gra to przede wszystkim przeszkadzanie przeciwnikowi i niedopuszczenie go do swojej drużyny. Z tego powodu najlepszymi tankami zawsze będą postacie, które mają najlepsze skille do realizowania powyższych założeń. Najlepsi defenderzy w Pokemon Unite to:

 • Blastoise
 • Snorlax

Blastoise

Blastoise
Prawdopodobnie najlepszy tank w grze.
Dobre użycie jego ulty wygrywa mecze: zadaje duży damage i podrzuca wszystkich w koło, pozwalając reszcie drużyny posprzątać. Na piątym levelu wybieracie między skillem, który odpycha (Hydro Pump) lub spowalnia (Water Spout). Ten pierwszy będzie lepszy dla tanka: łatwiej użyć i łatwiej trafić przeciwnika. Na 7 levelu do wyboru Surf i Rapid Spin. Ten drugi wygląda widowiskowo, ale na jego czas tracimy kontrolę nad postacią, a to sprawia, że nie wywiązujemy się z zadań postawionych przed tankiem.

Snorlax

Snorlax
Dosłownie ściana. Snorlax służy do blokowania drogi do swojej drużyny. Ku temu celu ma barierę, którą rozstawia, jak chce i kiedy chce. Ktoś się przedostał? Masz Slam, żeby go zestunować. Jego ulta to dosłownie zaśnięcie i blokowanie trasy swoim wielkim hitboxem. Dobre do kontrolowania ważnych punktów na mapie.

Najlepszy support w Pokemon Unite

Przede wszystkim: support nie jest równoznaczny z healerem. W Pokemon Unite są typowi healerzy, a także postacie, które supportują (wspomagają) swoją drużynę w inny sposób. Najlepszy support w Pokemon Unite to Wigglytuff, natomiast najlepszy healer to Eldegoss.

Wigglytuff

Sympatyczny “żelek” to postać szalenie mocna w ofensywnie, a także bardzo wytrzymała pod kątem defensywy. W przypadku skilli atakujących (Double Slap i Dazzling Gleam) weźcie ten, który aktualnie robi więcej damagu. Na 4 levelu zdecydowanie Sing. To skill o potencjale ulty na dziesięciosekundowy cooldownie. Sing usypia i jednocześnie zmniejsza obronę. Do tego ulta daje wszystkim tarcze i odporność na statusy ograniczające kontrolę.

Eldegoss

Eldegoss to prosty w użyciu healer. Co prawda można wybrać skille bardziej pod atak, ale polecam tego nie robić – niech atakiem zajmą się desygnowane temu postacie. Pollen Puff i Cotton Guard i do dzieła. Ulta wprost leczy. Nie ma żadnej filozofii.

Kim grać w Pokemon Unite? Jaką rolę wybrać?

Ogólna zasada jest taka: graj postacią, którą umiesz grać. Nie eksperymentuj w grze rankingowej — psujesz zabawę sobie i towarzyszom gry. Dla swojej korzyści warto jednak nauczyć się grać jedną-dwiema postaciami z każdej roli. Wtedy gdy drużynie brakuje tanka, możecie wybrać taką rolę i zwiększyć szanse swojej drużyny w meczu.

Jeśli chcesz zagrać w grę w Pokemonach, ale nie na Switchu lub urządzeniach mobilnych, sprawdź artykuł, w którym opisujemy najlepsze gry Pokemon na PC. Jest tego sporo!

WARTO PRZECZYTAĆ:

Pokemon Presents Czego dowiedzieliśmy się z Pokemon Presents?
W końcu nadszedł ten czas w roku, gdy dowiedzieliśmy się, jaka przyszłość czeka uwielbiane przez wszystkich Pokemony. Ósmego sierpnia odbyła się prezentacja Pokemon Presents poprowadzona
gra pokemon na pc Gry Pokemon na PC — najlepsze „klony” i alternatywy
Pokemon to jedna z najpopularniejszych serii gier, uwielbiana przez miliony fanów na całym świecie. Od prawie 3 dekad jedyny oficjalny sposób na zagranie w kultowe
nintendo Nintendo poluje na filmiki z fanowskiej gry, w której zabijasz Pokemony
Z jednej strony, Nintendo jest często bardzo wyczulone na ochronę swoich praw autorskich. Z drugiej, niektórym grom fanowskim pozwala żyć od lat, mimo że ich
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

2Komentarze

 • Krystian, 12 marca 2024 @ 09:06 Odpowiedz

  Popełniliście błąd widać że nie znacie się na pokemon unite bo najlepszym supportem i zarazem najlepszym pokemonem jest Sableye

  • Redaktorka Weronika, 13 marca 2024 @ 16:58 Odpowiedz

   Od 2022 trochę się zmieniło, może chcesz zaktualizować artykuł? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *