ChatGPT miał swoją premierę w grudniu zeszłego roku, Whisper (inny ciekawy model AI) we wrześniu. Od tego czasu wielu deweloperów z niecierpliwością czekało, aż OpenAI udostępni API dla tych narzędzi – i właśnie się doczekali.

Ma być szybko, wygodnie i tanio

O ChacieGPT jest tak głośno w ostatnich miesiącach, że pewnie większości osób nie trzeba go przedstawiać. Jest to model AI generujący tekst, na stronie OpenAI przyjmujący formę tytułowego czatu, ale poprzez API można go wykorzystać także w innych formach.

ChatGPT może m.in. odpowiadać na pytania czy tłumaczyć przesłane mu treści na inne języki. Whisper to z kolei narzędzie pozwalające na przerabianie mowy na tekst (oferuje też tłumaczenia z różnych języków na angielski).

Udostępnienie API dla tych usług oznacza, że deweloperzy mogą zacząć łatwo integrować je ze swoimi zewnętrznymi aplikacjami mobilnymi, stronami internetowymi i nie tylko. W aplikacjach mogą więc zacząć pojawiać się wbudowane chaty, które oczywiście nie będą oznaczone jako ChatGPT, ale przy generowaniu odpowiedzi na pytania użytkowników będą “kontaktować się” z tą właśnie usługą.

W poście na swoim blogu OpenAI zarzeka się, że zadbało o znaczne ograniczenie kosztów użytkowania:

Modele ChatGPT i Whisper są teraz dostępne w naszym interfejsie API, zapewniając programistom dostęp do najnowocześniejszych funkcji językowych (nie tylko w postaci czatu!) i zamiany mowy na tekst.

Dzięki serii optymalizacji całego systemu od grudnia osiągnęliśmy 90% redukcję kosztów ChatGPT; teraz przekazujemy te oszczędności użytkownikom API. Deweloperzy mogą teraz korzystać z naszego modelu open-source Whisper large-v2 w interfejsie API, uzyskując znacznie szybsze i tańsze wyniki.

0,002$ za 1000 tokenów – tyle kosztuje używanie API ChatuGPT

Wielcy gracze zaczęli wdrażać ChatGPT do swoich usług już jakiś czas temu. Snapchat dodał do swojej platfomy chatbota o nazwie My AI, natomiast Quizlet wykorzystuje go w swoim wirtualnym korepetytoze – Q-Chacie.

Natomiast teraz rozwiązania OpenAI (przede wszystkim ChatGPT, ale Whisper też może znaleźć swoje zastosowania) zapewne zaczną się pojawiać w znacznie większej ilości pojektów, w tym także tych mniejszych. Niewątpliwie przyczyni się do tego wspomniana już cena.

Korzystanie z API ChatuGPT kosztuje 0,002 dolarów za 1000 tzw. tokenów (przekłada się to na ok. ~750 słów). Model Whisper large-v2 z kolei kosztuje 0,006 dolarów za minutę transkrypcji.

Jak sądzicie – czy za chwilę co druga aplikacja będzie w jakiś sposób utylizowała ChatGPT i podobne rozwiązania? Jeśli jesteście deweloperami, dajcie koniecznie znać, czy planujecie jakoś wdrożyć omawiane API do swoich projektów!

WARTO PRZECZYTAĆ:

chatgpt glitche ChatGPT miał chwilę słabości. Kuriozalne zachowanie bota wymusiło reakcję OpenAI
Od wielu miesięcy jednym z najgorętszych tematów pozostaje dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji. Spektakularne możliwości tej technologii budzą powszechne uznanie. Pasmo sukcesów i zachwytów bywa jednak
tiktok ai Twórcy TikToka tworzą własny model Al? OpenAl zablokowało ich konto!
OpenAl zablokowało konto twórców TikToka, czego powodem jest naruszenie licencji. O co dokładnie chodzi? Przyjrzeliśmy się sprawie! Konto ByteDance naruszyło licencję O TikToku nieustannie się
Czy można użyć ChatGPT do stworzenia dokumentacji dla sklepu www?
Tworzenie i utrzymanie skutecznej dokumentacji dla sklepu internetowego to kluczowy element sukcesu w dzisiejszym świecie e-commerce. Dokumentacja stanowi most komunikacyjny między sklepem a jego klientami,
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *