Jeszcze na początku tego roku wydawało się, że w branży growej nie czeka nas nic ciekawego ponad premiery dużych marek. Tymczasem druga połowa roku co chwila zaskakuje świetnymi tytułami. Najpierw trochę zaskakująco Baldur’s Gate 3 został najwyżej ocenianą grą wszech czasów. Następnie Nintendo zapowiedziało kilka ciekawych pozycji z datą premiery wyznaczoną jeszcze tej jesieni. A teraz do kompletu poznaliśmy datę premiery Talos Principle 2!

Pamiętacie Talos Principle?

Doświadczeni gracze powinni wiedzieć, co to za tytuł. Pierwsza część zaskoczyła środowisko w 2014 roku. Nie tylko z powodu bycia dobrym tytułem, ale też z powodu faktu, kto ją stworzył. Studio odpowiedzialne za grę to chorwacki Croteam jest znane przede wszystkim dzięki serii Serious Sam. Serii, w której stawia się na dynamikę strzelania, a nie na zagadki, czy fabułę. Stworzenie wręcz stoickiej gry logicznej o zacięciu filozoficznym zdecydowanie nie pasowało do ich portfolio.

Tymczasem minęło dziewięć lat i po długim okresie zapowiedzi w końcu poznaliśmy datę premiery drugiej części. W Talos Principle 2 zagramy już 2 listopada na PC oraz konsolach PS5 i Xbox Series X/S.

Sądząc po trailerze, jest na co czekać. Druga część wydaje się rozbudowywać mechaniki znane z poprzednika, robiąc wszystko z większym rozmachem. I jeśli będzie to miało wpływ na poziom skomplikowania zagadek, to wygląda na to, że może być jeszcze trudniej! Gracze mogą się spodziewać zabawy z grawitacją i przenoszeniem umysłu, a na trailerach widać również umiejętności, które przywołują na myśl grę Portal.

Gra ze studia Croteam nie byłaby całością bez muzyki stworzonej przez Damjana Mravunaca, któremu tym razem gościnnie pomoże Chris Christodoulou (Risk of Rain 1 i 2). Za fabułę odpowiedzialni są ponownie Jonas Kyratzes i Tom Jubert. Biorąc pod uwagę, że potwierdzono już obecność wielu zakończeń, to można oczekiwać przynajmniej równie dobrej gry.

Czym jest Zasada Talosa?

Chociaż tytuł gry w umiejętny sposób przywodzi na myśl terminy filozoficzne (lub matematyczne) to w rzeczywistości nie został zaczerpnięty z prawdziwej nauki, a Zasada Talosa to pojęcie filozoficzne stworzone na potrzeby gry. W świecie gry fikcyjny grecki filozof Straton ze Stagiry uważał, że mit o Talosie opowiada o maszynie zdolnej mieć wszystkie cechy człowieka, w tym tą najważniejszą: wolną wolę. W dużym uproszczeniu właśnie o tym opowiada gra.

Nieszablonowa fabuła gry była w dużej mierze odpowiedzialna za jej sukces. Owszem, główną osią było rozwiązywanie kolejnych zagadek, ale ile zagadek możecie rozwiązać bez celu? Celem było poznanie historii, którą odkrywaliśmy przez poznawanie kolejnych tekstów, które były rozsiane w pozornie losowy sposób po świecie. Z nich powoli dowiadywaliśmy się o historii świata, a także o mitach, które były potrzebne do zrozumienia całości.

Równie ważną „postacią” był asystent biblioteczny w formie komputerowego AI, który przeprowadzał z graczem dosyć długie rozważania filozoficzne, które miały wpływ na ukształtowanie naszych późniejszych decyzji. Te prowadziły do jednego z trzech zakończeń, z tym że żadne z nich nie było zablokowane i zależały tylko i wyłącznie od decyzji gracza.

Całość złożyła się na wyjątkowo wciągającą, trudną, ale co najważniejsze: grę inną niż pozostałe na rynku. Graliście w Talos Principle? Jakie są wasze wrażenia? Dajcie znać w komentarzach!



Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

recenzja talos principle 2 Recenzja Talos Principle 2. „Potrzeba zabawy czyni nas ludźmi”
Są takie gry, które nieoczekiwanie zapisały się w historii gamingu, np. Talos Principle. W teorii to tylko “zwykła” gra logiczna dla wąskiego grona fanów gatunku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *