Dysk optyczny to jeden z wielu rodzajów nośników danych. Jest to plastikowy krążek pokryty materiałem, na którym mogą być zapisywane informacje. Dane zapisane na takim dysku odczytać można przy pomocy napędu optycznego. Wśród producentów komputerów zauważalna jest jednak tendencja do rezygnacji z tej technologii na rzecz bardziej nowoczesnych rozwiązań. Niestety często kłóci się to z wolą konsumentów, którzy chcąc np. obejrzeć nagranie z rodzinnej uroczystości zmuszeni są do szukania alternatyw. Jedną z nich może być chociażby zewnętrzny napęd optyczny, takich jak ten który niedawno do mnie dotarł.

Na wstępie warto zaznaczyć, że jest to produkt marki Verbartim, która ma zauważalny staż w produkcji nośników optycznych. Na podstawie tego można, więc stwierdzić że specjaliści zajmujący się produkcją zewnętrznego napędu optycznego prawdopodobnie wiedzieli, co robią. Praktyka dziennikarska nie pozwala mi jednak na stuprocentowe zaufanie wobec producenta w tej kwestii, dlatego dla pewności podejmę się recenzji urządzenia External Slimline CD/DVD Writer i sprawdzę, czy jest ono warte uwagi.

Zewnętrzny napęd optyczny od Verbatim to urządzenie o minimalistycznych rozmiarach, które pozostają ograniczone jedynie przez dostosowanie do rozmiarów nośników optycznych. Jego waga także pozostaje symboliczna i jest niemal nieodczuwalna. Producent sugeruje, że jest to idealne urządzenie dla posiadaczy ultrabooków i notebooków, które z uwagi na swoją smukłość często napędu optycznego nie posiadają.

Obudowa recenzowanego napędu optycznego od Verbatim jest koloru czarnego i wykonana została w całości z plastiku. Na jej czele znajduje się wysuwana szufladka, na której kładziemy nośnik optyczny natomiast z tyłu zauważalny jest port na złącze miniUSB. Poza tym niczego wyróżniającego się nie widać. Przewód za pomocą którego podłączamy całość do komputera, czy też laptopa posiada z jednej strony wtyk miniUSB, a z drugiej dwa wtyki USB – jeden do zasilania, a drugi do transferu danych. Sprzęt ten działa w oparciu o standard transferu danych USB 2.0, czyli umożliwia zapis informacji z prędkością do 60 MB/s.

Testy przeprowadzone na External Slimline CD/DVD Writer nie wykazały żadnych wad, które mogłyby znacząco wpłynąć na odczyt zapisanych na nośniku optycznym danych. Wszystko działa prawidłowo – zupełnie, tak jakby się korzystało z wbudowanego napędu optycznego. W przypadku nagrywarki wygląda to bardzo podobnie. Podjąłem trzy próby nagrania 15 piosenek na jednym nośniku optycznym z czego każda okazała się przejść prawidłowo.

Podsumowanie

Kwota około 100 zł wzamian za zewnętrzną nagrywarkę do napędów optycznych, czy to dużo? W przypadku podejmowanego urządzenia odpowiedzi są dwie – i tak i nie. Tak, ponieważ sprzęt nie oferuje żadnych nadzwyczajnych cech tzn. nie wspiera np. technologii USB 3.0 i idącej z nim w parze szybkiej transmisji danych. Nie, ponieważ Verbatim bazując na wieloletnim doświadczeniu w produkcji dysków optycznych chyba wie, co robi i uważam, że można tej marce w 99% zaufać.



Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

recenzja teufel real blue nc Recenzja Teufel Real Blue NC — jakość premium w rozsądnej cenie
Kilka lat temu rozpływaliśmy się nad słuchawkami nausznymi Teufel Supreme ON. Teraz, w erze ogromnej popularności dokanałowych „pchełek”, przyszedł czas na kolejny test sprzętu z
recenzja withings scanwatch nova Recenzja Withings ScanWatch Nova, czyli zegarka hybrydowego klasy premium
Dotychczas testowaliśmy dla Was zegarki hybrydowe o bardziej minimalistycznym designie — m.in. recenzowaliśmy Withings ScanWatch Light. Teraz przychodzimy do Was z hybrydą klasy premium, która
recenzja nanoleaf essentials smart gu10 Recenzja Nanoleaf Essentials Smart GU10 — inteligentnych żarówek dla każdego
Recenzja Nanoleaf Essentials Smart GU10, z którą do Was dzisiaj przychodzimy, to, jak sama nazwa wskazuje, test inteligentnych żarówki z serii „podstawowej”. Na pierwszy rzut

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *