Branża IT należy do najbardziej dynamicznie rozwijających się – tak w Polsce, jak i w skali globalnej. Przyczyn należy szukać w postępującej cyfryzacji kolejnych dziedzin życia, związanej z nieustannym zapotrzebowaniem na informatyków, kontrolujących przebieg procesów. Mowa tu zarówno o tzw. Internet of Things, czyli sprzętach składających się na inteligentne domy, jak i o funkcjonowaniu całych przedsiębiorstw, coraz częściej korzystających z analiz Big Data. Do nowych zawodów należy analityk IT. Czym się on zajmuje i czy opłaca się nim zostać?

Kim jest analityk IT?

Analityk IT to osoba łącząca funkcje z kilku obszarów: informatyki, finansów, biznesu i marketingu. Do jego podstawowych zadań należy rozpoznawanie potrzeb klientów, jak również samego przedsiębiorstwa, pod kątem stosowanych rozwiązań IT.

Jego praca wymaga nieustannego kontaktu z przedstawicielami dwóch światów: przedsiębiorcami i użytkownikami końcowymi, informującymi o efektach, jakich oczekują od projektu, oraz z informatykami – programistami, web developerami czy administratorami baz danych, którzy muszą wpleść w projekt wymagane funkcjonalności. Można więc uznać, że analityk pełni niejako rolę tłumacza z języka użytkowego na techniczny i odwrotnie.

Czy analityk IT jest niezbędny w procesie projektowania rozwiązań informatycznych?

Nie wszystkie firmy tworzące i wdrażające systemy IT, zatrudniają analityków. To stosunkowo nowy zawód i część przedsiębiorców nie zdążyła jeszcze zrozumieć, w jaki sposób konkretne rozpoznanie potrzeb klienta przekłada się na zyski przedsiębiorstwa – a korelacja istnieje, na dodatek jest bardzo silna.

Analityk zbiera informację od interesariuszy. Najczęściej są to firmy, które potrzebują uszytych na miarę rozwiązań informatycznych na własne potrzeby, jak również podmioty chcące sprzedawać zaprogramowane zgodnie z ich instrukcjami produkty. W obu przypadkach rola analityka polega na bardzo wnikliwym rozpoznaniu potrzeb i przekazania ich w formie zrozumiałej dla zespołu projektowego. Następnie, już na etapie testów beta, analityk jest zaangażowany w proces weryfikacji skuteczności gotowego produktu.

Ponadto analityk IT musi na cały proces patrzeć pod kątem biznesowym: czy wejście w dany projekt będzie dla firmy opłacalne? Jak długo należy czekać na efekty? Jak dalece trwałe będą przyjęte rozwiązania?

Jak zostać analitykiem IT?

Zawód analityka IT nie wymaga zdawania konkretnych egzaminów, ale od przyszłego pracownika zatrudnionego na tym stanowisku, wymaga się najczęściej kierunkowych studiów wyższych. Lepiej od innych kandydatów wypadają z pewnością osoby z dwoma dyplomami, które wybierały ścieżkę kariery już pod kątem sprofilowania się na wykonywaniu tego zawodu.

Bardzo przydatne jest odbycie praktyk pod okiem doświadczonych kolegów po fachu – to właśnie doświadczenie jest najbardziej poszukiwanym atutem.

Praca w IT – w których miastach jest najwięcej pracy dla informatyków?

Branża IT przeżywa rozkwit w całym kraju, niemniej jednak pod kątem ilości ofert oraz wysokości zarobków, nadal przodują duże miasta. To dlatego analityk IT w Krakowie zarabia nawet o 1/3 więcej niż w którymś z mniejszych miast.

Ogromny potencjał dla informatyków mają także inne miasta wojewódzkie: we Wrocławiu, w Łodzi czy w Warszawie nie będzie problemów ze znalezieniem pracy w zawodzie. Mieszkasz w niewielkiej miejscowości? Poszukaj pracy zdalnej, dzięki której nie tylko zarobisz więcej, ale będziesz mógł bardziej elastycznie dysponować swoim czasem.



Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

Gothic Remake Gothic dla powodzian
Mimo rozwoju techniki pogoda wciąż potrafi nas zaskoczyć, czego najlepszym dowodem jest aktualna sytuacja w południowo-zachodniej Polsce. Na szczęście wciąż są ludzie, którzy nowe możliwości
sony Pierwsze informacje o PS6!
Dobrze czytacie. Co prawda ledwo co Sony zapowiedziało PS5 Pro, a już pojawiły się konkretne informacje świadczące o tym, że kolejna generacja czai się tuż
Diablo 4 Wiemy, ile Blizzard zarobił na mikrotransakcjach w Diablo 4!
Co prawda Diablo 4 po premierze zostało przyjęte z raczej dosyć mieszanym odbiorem wśród graczy, nie przeszkodziło to w finansowym sukcesie gry. Zaraz po premierze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *