Jednym z największych zagrożeń wynikających z rozwoju internetu, jest utrata swoich danych. Mylą się jednak osoby myślące, że chodzi o numer dowodu osobistego lub karty bankowej. Największą zmorą współczesności jest profilowanie naszych historii zakupów i zachowania w internecie. Po co? Lepsze profilowanie pozwala dużym sieciom reklamowym na zarabianie olbrzymich pieniędzy dzięki celniejszemu wyświetlaniu reklam.

Jeśli śledzicie nasz portal na bieżąco, pewnie wiecie, że dobrym rozwiązaniem tego problemu jest VPN. Zaawansowani użytkownicy mogą jednak nie mieć potrzeby używać VPN cały czas. Wtedy pojawia się problem, jak wyłączyć VPN, szczególnie jeśli została przeprowadzona konfiguracja VPN na routerze. Jest na to rozwiązanie.

Co to jest rozszerzenie VPN?

Mowa oczywiście o rozszerzeniu VPN do przeglądarki. Rozszerzenie VPN w przeglądarce umożliwia użytkownikom utworzenie prywatnego, bezpiecznego „tunelu” między ich komputerami a Internetem. Tunel ten szyfruje dane wchodzące i wychodzące z komputera użytkownika, zapewniając, że dane użytkownika pozostają bezpieczne online.

Rozszerzenia VPN umożliwiają również użytkownikom dostęp do zablokowanych treści i ominięcie cenzury internetowej w niektórych krajach. I być może to właśnie ta funkcja sprawia, że to rozszerzenie VPN będzie lepszym wyborem do konkretnych zastosowań.

Jak działa VPN rozszerzenie?

Największa różnica w działaniu między aplikacją, a VPN rozszerzeniem znajduje się w sposobie instalacji. Samodzielne aplikacje z reguły ściąga się z internetu lub sklepów z aplikacjami na komórkach. VPN rozszerzenie znajdziecie w „sklepach” z rozszerzeniami do waszych przeglądarek (np. w Chrome to będzie Chrome Web Store).

Sam sposób działania jest dokładnie taki sam jak aplikacji, czyli taki, jak opisany wyżej. Małą różnicą jest to, że rozszerzenie VPN działając tylko w przeglądarce, „ ogranicza” się do działania tylko do przeglądarki. Nie tworzy to żadnego problemu, i tak, jak w przypadku „normalnych” VPN nie musicie się zastanawiać, czy VPN jest legalny. Jest.

Rzadziej można spotkać przeglądarkę z bezpośrednio wbudowanym VPN. Jednak ze znanych marek robi tak tylko Opera. Czemu? Ponieważ producentom przeglądarek nie zależy na twojej anonimowości, a na tym, żeby możliwie jak najłatwiej zbierać o tobie dane. Pamiętaj, że to właśnie sieć reklamowa Google należy do światowej czołówki.

Istnieją również inne, mniej znane przeglądarki z VPN, które już kiedyś opisaliśmy.

W jakich przeglądarkach można używać rozszerzenia VPN?

Praktycznie każda najbardziej znana przeglądarka pozwala na stosowanie rozszerzeń, w tym rozszerzeń VPN.

W jakich przeglądarkach można używać rozszerzenia VPN?

 • Google Chrome.
 • Opera.
 • Safari.
 • Firefox.

Jak już wcześniej wspomniałem, istnieją również przeglądarki ze wbudowanym VPN. Są to:

 • Opera.
 • Epic Privacy Browser.
 • Avast Secure Browser.

Jak dodać rozszerzenie VPN do przeglądarki?

Sposób na to, jak dodać rozszerzenie VPN do przeglądarki jest bardzo łatwy i można powiedzieć, że się powtarza niezależnie od użytej przeglądarki. VPN rozszerzenie dodaje się za pomocą sklepu z rozszerzeniami. Te mogą się delikatnie różnić w zależności od wybranej przeglądarki i mieć trochę inny interfejs, ale zasada jest ta sama.

Poniżej przedstawiamy krok po kroku, jak dodać rozszerzenie VPN do przeglądarki. W naszym przykładzie używamy przeglądarki Google Chrome i rozszerzenia NordVPN.

 1. Wchodzimy w rozszerzenia. W Google Chrome odpowiada za to jeden z przycisków blisko prawego górnego rogu ekranu. Jest podświetlony na screenie poniżej.
  Przycisk "Rozszerzenia"
 2. Następnie z rozwijanej listy klikamy przycisk „Zarządzaj rozszerzeniami”.
  Przycisk "Zarządzaj rozszerzeniami"
 3. W lewym górnym rogu właśnie otwartego okna kliknijcie przycisk odpowiedzialny za otwarcie menu.
  Przycisk otwierający menu
 4. Następnie w lewym dolnym rogu otwartego okna kliknijcie  „Otwórz Chrome Web Store”.
  Przycisk "otwórz chrome web store"
 5. W oknie wyszukiwanie Chrome Web Store wpiszcie „NordVPN”, ew. po prostu „VPN”, jeśli chcecie poszukać czego samodzielnie.
  Chrome web store
 6. Następnie kliknijcie wybrany VPN, a na jego stronie „Add to Chrome” w prawym górnym rogu.
  Rozszerzenie NordVPN
  Brawo, VPN rozszerzenie dodane do przeglądarki! Sposób na to, jak dodać rozszerzenie VPN do przeglądarki będzie podobny w innych przeglądarkach. Trzeba wejść do sklepu, wyszukać odpowiedni VPN i dodać/zainstalować go do przeglądarki.
 7. Czy istnieje darmowe rozszerzenie VPN?

  Tak! Jeśli próbowaliście szukać VPN rozszerzeń zgodnie z instrukcją z poprzedniego punktu, mogliście zobaczyć sporo różnych rozszerzeń VPN, w tym darmowe.

  Polecamy jednak nie instalować darmowego VPN.

  Czemu? Darmowy VPN po prostu bardzo rzadko kiedy pracuje w obiecany sposób. Zwróćcie uwagę, czego potrzebuje VPN do działania: sporej infrastruktury serwerów rozsianych po całym świecie. Jak darmowy VPN miałby taką infrastrukturę utrzymać? Nie ma jak.

  Darmowe VPN (nie wszystkie, ale absolutna większość) to po prostu wabiki, które mają na celu kradzież waszych danych dla własnych korzyści. Tak, dobrze czytacie. Pod płaszczykiem ochrony, po prostu zgarnąć to, co cenne dla siebie i zarobią na tym sami.

  Czasem dostaniecie w zamian prawidłowe działanie, ale z reguły bez serwerów do wyboru lub bardzo wolno działające serwery. Z reguły oba na raz, jeszcze z dodatkową dozą reklam i mikropłatności obiecujących rozwiązanie problemu. Nie podążajcie tą drogą. Jest lepsze rozwiązanie.

  VPN ceny ma różne, ale prawda jest taka, że nawet najtańsze VPN (ale płatne) zapewnią wam prawidłowe działanie i ochronę. W dodatku płatny VPN, jak działa to działa niezauważenie i jest wprost lepszym rozwiązaniem.

  Najlepsze w tym wszystkim jest to, że profesjonalne oprogramowanie z reguły dostarcza różne rozwiązania. Użyty wcześniej przykładowy NordVPN jest dokładnie taki. W zależności od potrzeby możecie zainstalować aplikację na komputer, rozszerzenie VPN do przeglądarki, albo nawet aplikację na telefon. Poważnie, bez pytań o to, co to jest VPN w telefonie i bez obaw o cenę – NordVPN na jednej licencji ochroni aż sześć waszych urządzeń!

  Wady i zalety VPN do przeglądarki

  Wiemy już prawie wszystko o tym, jak działają VPN do przeglądarki. Podsumujmy sobie zatem całość w zgrabnym ujęciu wad i zalet rozszerzeń VPN do przeglądarki.

  Zalety VPN do przeglądarki

  Zalety VPN do przeglądarki są następujące:

  • Są łatwe do zainstalowania i używania.
  • Oferują prostszy interfejs.
  • Oferują swoje działania z poziomu przeglądarki, bez ściągania zewnętrznych aplikacji.
  • Wiele profesjonalnych aplikacji oferuje swoje, nie mniej profesjonalne rozszerzenia VPN.

  Wady VPN do przeglądarki

  Jeśli przeczytaliście uważnie nasz poradnik, wiecie już, że niestety VPN rozszerzenia przychodzą ze swoją porcją wad:

  • Nie wszystkie rozszerzenia VPN są bezpieczne.
  • Prawdopodobnie właściwszym określeniem by było: wszystkie darmowe rozszerzenia VPN to loteria.
  • Darmowe rozszerzenia VPN mogą mieć reklamy, działać wolno lub napsuć wam dużo krwi.
  • Nie zapewniają tego samego poziomu ochrony co aplikacje. Ograniczają się tylko do tego, co robicie w przeglądarce.

  Najczęściej zadawane pytania: VPN rozszerzenie

  Teraz gdy wiemy już wszystko, nadszedł czas na omówienie pytań, które dostaliśmy. Jeśli nie ma tu waszego pytania, koniecznie dajcie nam znać w komentarzach!

  Jakie jest najlepsze rozszerzenie VPN?

  Niestety odpowiedź na to pytanie jest dosyć ogólna: najlepsze rozszerzenie VPN to takie, które spełnia określone przez was potrzeby. Zgodnie z tym, o czym pisaliśmy już wcześniej, polecamy jednak profesjonalne rozwiązanie. Jeśli zastanawiacie się, jaki VPN wybrać, przygotowaliśmy specjalne zestawienie.

  Z wymienionych w tym zestawieniu aplikacji, następujące z nich mają możliwość zainstalowania VPN rozszerzenia do przeglądarki:

  Ile kosztuje rozszerzenie VPN?

  Rozszerzenie VPN samo w sobie nie kosztuje nic. Nie mam tu jednocześnie na myśli tego, że wszystkie uniwersalnie są darmowe. Po prostu wiele rozszerzeń VPN przychodzi w pakiecie z płatnym VPN. Wspominaliśmy już o tym: lepiej zapłacić za profesjonalną ochronę, niż później się zastanawiać, ile kosztuje rozszerzenie VPN.

WARTO PRZECZYTAĆ:

cactusvpn Recenzja CactusVPN – wszystko, co musisz wiedzieć
Rynek VPN jest tak wyjątkowo bogaty w przeróżne aplikacje, że ciężko jest wyróżnić się wschodzącym gwiazdom. Jest jednak kilka sposobów na trafienie w gusta potencjalnych
blokada vpn Blokada VPN – czym jest i jak sobie z tym poradzić?
Virtual Private Network to potężne narzędzie zapewniające prywatność i bezpieczeństwo online, o ile działa prawidłowo, a więc nie następuje blokada VPN. Wyobraź sobie, że surfujesz
samsung tv vpn VPN na Samsung TV — jaki wybrać i jak go ustawić?
Masz telewizor Samsunga i chcesz uruchomić na nim VPN, aby omijać geoblokady zawarte w serwisach streamingowych? Dobrze trafiłeś! W tym artykule podpowiemy, jak włączyć VPN
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *