Survivale to gatunek gier, który, jak sama nazwa wskazuje, dają graczowi przede wszystkim jedno kluczowe zadanie: przeżyć jak najdłużej. Na przestrzeni ostatnich lat powstało ich naprawdę sporo, natomiast ogromną popularność udało się zyskać tylko pewnej wąskiej grupie, której udało się odpowiednio wstrzelić w trend. Do właśnie tej grupy należy Rust.

Większość fanów gier survivalowych (i nie tylko) niewątpliwie o tym tytule słyszała, nawet, jeśli nie miała jeszcze okazji wypróbować go na własnej skórze. Przed zakupem, pobraniem i instalacją warto jednak wykonać jeszcze jeden krok, a mianowicie sprawdzić, czy to, jakie ma obecnie Rust wymagania sprzętowe nie będzie przypadkiem zbyt dużym wyzwaniem dla posiadanego sprzętu. Wszystko co najważniejsze w tym zakresie dowiecie się poniżej!

Wymagania Rust na PC – najważniejsze informacje

W przypadku komputerów osobistych Rust jest dostępny dla dwóch rodzin systemów operacyjnych, a mianowicie dla Windowsa i macOS-a. Zebraliśmy wymagania minimalne i zalecane dla obu z nich (przy czym są one stosunkowo podobne do siebie).

Wymagania minimalne Rusta przydadzą się do zweryfikowania, czy w ogóle warto grę kupić, natomiast wymagania zalecane pozwolą ocenić, czy będzie można płynnie grać na wysokich ustawieniach graficznych, a więc ciesząc się optymalnymi wrażeniami wizualnymi.

rust wymagania na pc
Źródło: Facepunch Studios

Microsoft Windows – wymagania Rusta

Na początek warto podkreślić, że twórcy wymagają zarówno 64-bitowego procesora, jak i systemu operacyjnego. Pozostałe wymagania minimalne Rusta kształtują się następująco:

System operacyjny:64-bitowy Windows 8.1
Procesor:Intel Core i7-3770 / AMD FX-9590 lub lepszy
Pamięć RAM:10 GB
Karta graficzna:GTX 670 2GB / AMD R9 280 lub lepsza
DirectX:Wersja 11
Miejsce na dysku:25 GB dostępnej przestrzeni

Z kolei wymagania zalecane są takie:

System operacyjny:64-bitowy Windows 11
Procesor:Intel Core i7-4790K / AMD Ryzen 5 1600
Pamięć RAM:16 GB
Karta graficzna:GTX 980 / AMD R9 Fury
DirectX:Wersja 12
Miejsce na dysku:25 GB dostępnej przestrzeni

W obu przypadkach deweloperzy podkreślają, że gra będzie najlepiej chodzić pod warunkiem instalacji na dysku SSD. W przypadku instalacji na dysku HDD również powinna działać, ale czas oczekiwania na załadowanie może znacząco się wydłużyć.

macOS – wymagania minimalne i zalecane

Wymagania minimalne Rusta na urządzenia Apple przypominają w większości te, które zostały powyżej przedstawione dla systemów Microsoft Windows:

System operacyjny:OS X El Capitan 10.11
Procesor:Intel Core i7-3770 / AMD FX-9590 lub lepszy
Pamięć RAM:10 GB
Karta graficzna:GTX 670 2GB / AMD R9 280 lub lepsza
Miejsce na dysku:25 GB dostępnej przestrzeni

Dla macOS-ów twórcy również wymagają 64-bitowego systemu i procesora, a także zalecają dysk SSD. Co również bardzo ważne, koniecznie jest, aby procesor graficzny urządzenia obsługiwał funkcję Metal.

Wymagania zalecane na macOS-a:

System operacyjny:OS X El Capitan 10.11
Procesor:Intel Core i7-4790K / AMD Ryzen 5 1600
Pamięć RAM:16 GB
Karta graficzna:GTX 980 / AMD R9 Fury
Miejsce na dysku:25 GB dostępnej przestrzeni

Kiedy wyszedł Rust?

Wymagania Rusta już za nami, więc warto przy okazji opowiedzieć nieco więcej o tym tytule.

Oficjalna premiera pełnej wersji Rusta, za którego stworzenie odpowiada Facepunch Studios, miało miejsce 8 lutego 2018 roku. Gra zadebiutowała wtedy na urządzenia z systemami Microsoft Windows i macOS. Kilka lat później, a mianowicie 21 maja 2021 roku, miała za to miejsce premiera na konsole Xbox One oraz PlayStation 4. Przy czym słowem-klucz jest tutaj “pełnej wersji”.

Tytuł był dostępny do wypróbowania już na długo przed oficjalną premierą, w ramach usługi wczesnego dostępu na Steamie, do której trafił w grudniu 2013. a więc na sporo lat przed debiutem wersji 1.0. Był inspirowany inną popularną grą survivalową – DayZ (która to z kolei powstała jako… mod do gry ARMA2), natomiast wraz z biegiem czasu twórcy starali się nadać Rustowi unikalną tożsamość.

rust wymagania sprzetowe
Źródło: Facepunch Studios

W momencie tworzenia tego materiału Rust ma ponad 670 tysięcy opinii na Steamie – i według tego portalu są to recenzje “w większości pozytywne”. Wyniki na Metacriticu malują nieco inny obraz (69/100 od krytyków i 6.4/10 od graczy), natomiast o ile można spierać się co do jakości tego tytułu, to ciężko już o polemikę w zakresie jego popularności.

Popularności, która mimo upływu lat utrzymuje się na całkiem wysokim poziomie. Według danych z portalu SteamDB, największa ilość jednocześnie grających osób, jaką mógł się kiedykolwiek pochwalić Rust, to 245,243 – miało to miejsce około 2 lata temu. W 2022 roku tytuł nie ma problemu, aby w szczytowym momencie codziennie gromadzić niespełna 100 tysięcy osób, więc naprawdę nie jest źle pod tym względem.

Rust wymagania – podsumowanie

Ciężko powiedzieć, czy Rust wymagania stawia wysokie, czy jednak nie do końca – na pewno są to wymagania bardziej z gatunku tych dla gier AAA niż dla tzw. indyków. Jednocześnie musimy wziąć poprawkę na to, że gra wyszła w 2018 roku, a więc nie jest to zupełnie świeży tytuł. Z drugiej strony, jest on wciąż rozwijany -twórcy regularnie usuwają bugi i wprowadzają zmiany usprawniające rozgrywkę.

Jeśli nie jesteście do końca pewni, co zrobić z powyższymi wymaganiami, to jest jak porównać je do swojego sprzętu, macie kilka możliwości. Polecamy zapoznanie się z naszym materiałem na temat tego, jak sprawdzić parametry komputera i weryfikację benchmarków poszczególnych elementów posiadanego zestawu oraz konfiguracji z wymagań stworzonych przez twórców.

Druga popularna opcja to wykorzystanie programu, który automatycznie pobierze z bazy wymagania dla danego tytułu, a następnie zweryfikuje specyfikację komputera i dokona porównania. Dajcie znać, która bardziej Wam odpowiada!

WARTO PRZECZYTAĆ:

world of warcraft wymagania Jaki PC jest potrzebny do WOW-a? World of Warcraft wymagania sprzętowe
World of Warlcraft to MMORPG, którego większości graczy zapewne nie trzeba przedstawiać, nawet, jeśli ktoś nie jest jego wielkim fanem. Nieprzerwanie od 2004 roku tytuł
syberia 3 wymagania Syberia 3 wymagania na Windowsa i macOS – wszystko, co musisz wiedzieć
Syberia to cykl przygodówek, o którym najprawdopodobniej większość fanów tego gatunku gier miała okazję usłyszeć, nawet, jeśli sama w niego nigdy jeszcze nie grała. W
elden ring wymagania Elden Ring wymagania minimalne i zalecane na PC – sprawdź!
Elden Ring miało premierę stosunkowo niedawno, a już zdążyło zapisać się w historii gier komputerowych. To świetnie przyjęty (i genialnie sprzedający się) tytuł, który potwierdził,
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *