Survivale to gatunek gier, który, jak sama nazwa wskazuje, dają graczowi przede wszystkim jedno kluczowe zadanie: przeżyć jak najdłużej. Na przestrzeni ostatnich lat powstało ich naprawdę sporo, natomiast ogromną popularność udało się zyskać tylko pewnej wąskiej grupie, której udało się odpowiednio wstrzelić w trend. Do właśnie tej grupy należy Rust.

Większość fanów gier survivalowych (i nie tylko) niewątpliwie o tym tytule słyszała, nawet, jeśli nie miała jeszcze okazji wypróbować go na własnej skórze. Przed zakupem, pobraniem i instalacją warto jednak wykonać jeszcze jeden krok, a mianowicie sprawdzić, czy to, jakie ma obecnie Rust wymagania sprzętowe nie będzie przypadkiem zbyt dużym wyzwaniem dla posiadanego sprzętu. Wszystko co najważniejsze w tym zakresie dowiecie się poniżej!

Wymagania Rust na PC – najważniejsze informacje

W przypadku komputerów osobistych Rust jest dostępny dla dwóch rodzin systemów operacyjnych, a mianowicie dla Windowsa i macOS-a. Zebraliśmy wymagania minimalne i zalecane dla obu z nich (przy czym są one stosunkowo podobne do siebie).

Wymagania minimalne Rusta przydadzą się do zweryfikowania, czy w ogóle warto grę kupić, natomiast wymagania zalecane pozwolą ocenić, czy będzie można płynnie grać na wysokich ustawieniach graficznych, a więc ciesząc się optymalnymi wrażeniami wizualnymi.

rust wymagania na pc
Źródło: Facepunch Studios

Microsoft Windows – wymagania Rusta

Na początek warto podkreślić, że twórcy wymagają zarówno 64-bitowego procesora, jak i systemu operacyjnego. Pozostałe wymagania minimalne Rusta kształtują się następująco:

System operacyjny: 64-bitowy Windows 8.1
Procesor: Intel Core i7-3770 / AMD FX-9590 lub lepszy
Pamięć RAM: 10 GB
Karta graficzna: GTX 670 2GB / AMD R9 280 lub lepsza
DirectX: Wersja 11
Miejsce na dysku: 25 GB dostępnej przestrzeni

Z kolei wymagania zalecane są takie:

System operacyjny: 64-bitowy Windows 11
Procesor: Intel Core i7-4790K / AMD Ryzen 5 1600
Pamięć RAM: 16 GB
Karta graficzna: GTX 980 / AMD R9 Fury
DirectX: Wersja 12
Miejsce na dysku: 25 GB dostępnej przestrzeni

W obu przypadkach deweloperzy podkreślają, że gra będzie najlepiej chodzić pod warunkiem instalacji na dysku SSD. W przypadku instalacji na dysku HDD również powinna działać, ale czas oczekiwania na załadowanie może znacząco się wydłużyć.

macOS – wymagania minimalne i zalecane

Wymagania minimalne Rusta na urządzenia Apple przypominają w większości te, które zostały powyżej przedstawione dla systemów Microsoft Windows:

System operacyjny: OS X El Capitan 10.11
Procesor: Intel Core i7-3770 / AMD FX-9590 lub lepszy
Pamięć RAM: 10 GB
Karta graficzna: GTX 670 2GB / AMD R9 280 lub lepsza
Miejsce na dysku: 25 GB dostępnej przestrzeni

Dla macOS-ów twórcy również wymagają 64-bitowego systemu i procesora, a także zalecają dysk SSD. Co również bardzo ważne, koniecznie jest, aby procesor graficzny urządzenia obsługiwał funkcję Metal.

Wymagania zalecane na macOS-a:

System operacyjny: OS X El Capitan 10.11
Procesor: Intel Core i7-4790K / AMD Ryzen 5 1600
Pamięć RAM: 16 GB
Karta graficzna: GTX 980 / AMD R9 Fury
Miejsce na dysku: 25 GB dostępnej przestrzeni

Kiedy wyszedł Rust?

Wymagania Rusta już za nami, więc warto przy okazji opowiedzieć nieco więcej o tym tytule.

Oficjalna premiera pełnej wersji Rusta, za którego stworzenie odpowiada Facepunch Studios, miało miejsce 8 lutego 2018 roku. Gra zadebiutowała wtedy na urządzenia z systemami Microsoft Windows i macOS. Kilka lat później, a mianowicie 21 maja 2021 roku, miała za to miejsce premiera na konsole Xbox One oraz PlayStation 4. Przy czym słowem-klucz jest tutaj “pełnej wersji”.

Tytuł był dostępny do wypróbowania już na długo przed oficjalną premierą, w ramach usługi wczesnego dostępu na Steamie, do której trafił w grudniu 2013. a więc na sporo lat przed debiutem wersji 1.0. Był inspirowany inną popularną grą survivalową – DayZ (która to z kolei powstała jako… mod do gry ARMA2), natomiast wraz z biegiem czasu twórcy starali się nadać Rustowi unikalną tożsamość.

rust wymagania sprzetowe
Źródło: Facepunch Studios

W momencie tworzenia tego materiału Rust ma ponad 670 tysięcy opinii na Steamie – i według tego portalu są to recenzje “w większości pozytywne”. Wyniki na Metacriticu malują nieco inny obraz (69/100 od krytyków i 6.4/10 od graczy), natomiast o ile można spierać się co do jakości tego tytułu, to ciężko już o polemikę w zakresie jego popularności.

Popularności, która mimo upływu lat utrzymuje się na całkiem wysokim poziomie. Według danych z portalu SteamDB, największa ilość jednocześnie grających osób, jaką mógł się kiedykolwiek pochwalić Rust, to 245,243 – miało to miejsce około 2 lata temu. W 2022 roku tytuł nie ma problemu, aby w szczytowym momencie codziennie gromadzić niespełna 100 tysięcy osób, więc naprawdę nie jest źle pod tym względem.

Rust wymagania – podsumowanie

Ciężko powiedzieć, czy Rust wymagania stawia wysokie, czy jednak nie do końca – na pewno są to wymagania bardziej z gatunku tych dla gier AAA niż dla tzw. indyków. Jednocześnie musimy wziąć poprawkę na to, że gra wyszła w 2018 roku, a więc nie jest to zupełnie świeży tytuł. Z drugiej strony, jest on wciąż rozwijany -twórcy regularnie usuwają bugi i wprowadzają zmiany usprawniające rozgrywkę.

Jeśli nie jesteście do końca pewni, co zrobić z powyższymi wymaganiami, to jest jak porównać je do swojego sprzętu, macie kilka możliwości. Polecamy zapoznanie się z naszym materiałem na temat tego, jak sprawdzić parametry komputera i weryfikację benchmarków poszczególnych elementów posiadanego zestawu oraz konfiguracji z wymagań stworzonych przez twórców.

Druga popularna opcja to wykorzystanie programu, który automatycznie pobierze z bazy wymagania dla danego tytułu, a następnie zweryfikuje specyfikację komputera i dokona porównania. Dajcie znać, która bardziej Wam odpowiada!

Udostępnij

administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *