Ostatnio o Sedze było głośno przy okazji premiery darmowej gry “Morderstwo Sonica”, która zawładnęła Steamem. Firma idzie za ciosem i teraz chce zaznaczyć swoją obecność także na rynku gier mobilnych. W tym celu zdecydowała się na zakup Rovio, czyli deweloperów odpowiedzialnych za serię Angry Birds.

Wartość transakcji może imponować

Sega złożyła już twórcom Angry Birds oficjalną ofertę, opiewającą na imponujące 706 milionów euro (~3,27 miliardów złotych). W ramach tej kwoty doszłoby do przejęcia wszystkich akcji i opcji Rovio pozostających aktualnie w obiegu. Zarząd fińskiego przedsiębiorstwa jest na tak, więc finalizacja transakcji zdaje się być już tylko kwestią czasu.

Angry Birds zadebiutowało w 2009 roku i od tego czasu stało się globalną marką, na którą składają się nie tylko liczne gry mobilne, ale też m.in. dwa filmy, książki i seriale animowane.

Firma zatrudnia około 550 pracowników, a chociaż lata mijają, to zainteresowanie serią nie gaśnie – jak wynika z opublikowanego przez deweloperów oświadczenia, łącznie ichgry mobilne zostały pobrane już ponad 5 miliardów rady.

Przychody Rovio w 2020 roku wyniosły 272,3 mln euro, natomiast w 2022 już 317,7 mln. Żeby jednak nie było tak kolorowo, w tym samym czasie zysk operacyjny spadł z 42,5 mln euro do 28,6 mln euro.

Sega chce skorzystać z doświadczenia Rovio

Sega w swoim oświadczeniu podkreślała nie tylko portfolio gier Rovio, ale także know-how, którym dysponuje firma, jako że posiada własną platformę do tworzenia gier mobilnych (Beacon), a także 20 lat doświadczenia w zarządzaniu nimi.

Na szybko rozwijającym się globalnym rynku gier, rynek gier mobilnych ma szczególnie duży potencjał, a długoterminowym celem Segi było przyspieszenie ekspansji w tej dziedzinie.

Czuję się zaszczycony, że mogę ogłosić taką transakcję z Rovio, firmą, która jest właścicielem kochanej na całym świecie gry Angry Birds i która jest domem dla wielu wykwalifikowanych pracowników, którzy wspierają wiodące w branży zdolności tworzenia gier mobilnych i operacyjne firmy – Haruki Satomi, dyrektor generalny Sega Sammy Holdings

Sega to znany japoński producent i wydawca gier komputerowych, a jeszcze kilka dekad temu także twórca konsol gamingowych. Ma na swoim koncie takie udane serie, jak Total War (od 2005 roku) czy Yakuza. Nie można także zapomnieć o najbardziej rozpoznawalnej “maskotce” firmy – sympatycznym jeżozwierzu Sonicu.

W segmencie gier mobilnych nie radzi sobie źle (np. Sonic the Hedgehog Classic ma ponad 50 milion pobrań na Androidzie), ale do sukcesu Rovio na tym polu jej daleko.

Dajcie znać, co Wy o tym sądzicie i jakie mogą Waszym zdaniem być efekty wchłonięcia twórców Angry Birds przez Segę!

WARTO PRZECZYTAĆ:

wyprzedaz black friday konsole xbox series x Szef Xboxa: „Myślę, że też powinniśmy mieć handhelda”
Popularność przenośnych konsol w ostatnich latach jest niezaprzeczalna. Sukcesy takich urządzeń jak Nintendo Switch, Steam Deck czy nowe propozycje od Lenovo i Asusa przyciągnęły uwagę
AgilePM AgilePM® – zwinne zarządzanie projektami w dynamicznych środowiskach
Planując jakiekolwiek przedsięwzięcie, chcielibyśmy, by można je było zrealizować możliwie najtaniej, najszybciej i bez przeszkód. W większości przypadków to niemożliwe. Na szczęście istnieją podejścia takie
apple passwords Apple wystartuje z własnym menadżerem haseł?
Zgodnie z informacjami, które ujawnił Bloomberg, Apple przygotowuje się do wprowadzenia nowej aplikacji o nazwie Passwords (Hasła). Jej zadanie? Uproszczenie zarządzania danymi logowania na urządzeniach
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *