Apple i twórcy Fortnite wojują ze sobą w amerykańskich sądach od lat — i tak naprawdę ani jedna, ani druga strona nie może być do końca zadowolona z dotychczasowych wyników potyczki. W związku z tym zdecydowano się wytoczyć najcięższe działa i skierować sprawę do Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych.

Apple uważa, że sąd rejonowy wykroczył poza swoje kompetencje

Cały konflikt wynika z tego, że Epic Games, czyli twórcy Fortnite, nie chcieli płacić Apple „działki” od zakupów dokonanych w grze przez użytkowników iOS-a. Wprowadzili nawet sposób na bezpośrednie dokonywanie płatności, który pozwalał unikać 30%-owej prowizji dla amerykańskiego giganta.

Twórcom systemu się to nie spodobało, więc usunęli grę z App Store. Argumentowali swoją decyzję tym, że:

Firma Epic włączyła w swojej aplikacji funkcję, która nie została sprawdzona ani zatwierdzona przez Apple, i zrobiła to z wyraźnym zamiarem naruszenia wytycznych App Store dotyczących płatności w aplikacji, które mają zastosowanie do każdego dewelopera sprzedającego towary lub usługi cyfrowe.

Epic ma swoje aplikacje w App Store od dekady i czerpie korzyści z ekosystemu App Store — w tym z jego narzędzi, testowania i dystrybucji, które Apple zapewnia wszystkim deweloperom — Apple

Epic poszedł w tej sprawie do sądu i chciał, aby Apple zostało zmuszone do zmiany regulaminu i zezwolenie twórcom aplikacji na kierowanie użytkowników do zewnętrznych systemów płatności.

Ostatecznie sąd podkreślił, że Epic złamał regulamin Apple, firma miała prawo usunąć Fortnite z App Store i zadecydował, że nie musi pozwolić grze na powrót do sklepu. Co więcej, zdaniem sędzi Yvonne Gonzalez Rogers fakt, że na iOS-ie nie może funkcjonować żaden inny sklep z aplikacjami poza App Store, nie nosi znamion monopolu.

Jednocześnie w wyroku nakazano, aby zasady funkcjonowania App Store zostały zmienione tak, żeby deweloperzy mogli dawać użytkownikom dostęp do zewnętrznych systemów płatności. Czyli w zasadzie Epic Games dostało to, co chciało, ale samo nie może z tego skorzystać. Złożono apelację, ale sąd wyższej instancji podtrzymał decyzję poprzednika.

Teraz Apple uderza więc jeszcze wyżej — do Sądu Najwyższego. Firma uzasadnia swój wniosek rzekomym przekroczeniem uprawnień przez sąd niższej instancji. Chodzi o to, że chociaż sprawa dotyczyła konkretnej sprzeczki między Epicem a Apple, to wyrok rozciąga się na wszystkich deweloperów tworzących aplikacje na sprzęt firmy.

[Wyrok sądu niższej instancji] przekracza uprawnienia sądu rejonowego na podstawie art. III, który ogranicza jurysdykcję sądu federalnego do rzeczywistych spraw i kontrowersji — Apple

iOS i tak będzie musiał otworzyć się na inne sklepy z aplikacjami (w UE)

O ile amerykańskie sądy zdecydowały, że Apple nie musi otworzyć iOS-a na alternatywne sklepy z aplikacjami, tak Unia Europejska poszła w zupełnie przeciwnym kierunku. Digital Markets Acts, czyli akt o rynkach cyfrowych, zobowiązuje czołowe firmy technologiczne do dopuszczenia konkurencji do swoich platform i systemów.

Część jego postanowień weszła w życie, ale tzw. strażnikom dostępu, czyli między innymi Apple i Google, dano czas na dostosowanie się do nowych reguł gry do 6 marca 2024 roku. Wtedy też zewnętrzne sklepy z aplikacjami powinny zagościć na iPhone’ach i iPadach na terenie UE.

Dajcie znać, co Wy o tym wszystkim sądzicie!

WARTO PRZECZYTAĆ:

nowe ipady apple Apple pokazało nowe iPady. Pro z nowym procesorem-bestią!
Niedawno zapowiadany event „Let Loose” już za nami, czas więc na podsumowanie wszystkich najważniejszych nowości zapowiedzianych przez Apple. Koncentrują się one przede wszystkim na traktowanych
konferencja Apple Zbliża się majowy event od Apple. Co obejmie konferencja?
Firma Apple ogłosiła, że już za tydzień, czyli po weekendzie majowym, odbędzie się nowy event. Ma to być specjalne wydarzenie, transmitowane w Internecie, podczas którego
apple vision pro 2 Apple Vision Pro 2 dopiero w 2027 roku?
Gogle VR Vision Pro trafiło do pierwszych użytkowników w lutym 2024 roku — i praktycznie od razu pojawiły się pytania o plany co do kolejnych
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *