Dwie organizacje znane z działania w celu zapewnienia prywatności i bezpieczeństwa użytkownikom Internetu zdecydowały się połączyć siły i stworzyć nową przeglądarkę internetową – Mullvad. Już można z niej korzystać.

Nowa przeglądarka nie opiera się na sieci Tor

Tor Project to organizacja, która ma na swoim koncie m.in. stworzenie sieci Tor i przeglądarki Tor Browser. Z kolei Mullvad jest odpowiedzialny za popularnego VPN-a, znanego m.in. z braku konieczności podawania danych osobowych przy rejestracji (a właściwie przy generowaniu indywidualnego kodu potrzebnego do logowania).

Skąd pomysł na taką kolaborację? Na oficjalnej stronie przeglądarki możemy znaleźć informację, iż:

Samo korzystanie z VPN-a nie wystarczy do osiągnięcia idealnej prywatności. Po prostu za dużo danych jest pobieranych przez większość przeglądarek internetowych. Dlatego Mullvad skontaktował się z ekspertami w zakresie przeglądarek zorientowanych na prywatność: Tor Project.

Przeglądarka Mullvad została stworzona z myślą o użytkowaniu razem z VPN-em, a nie siecią Tor. Może to być VPN od Mullvad, ale równie dobrze i dowolny inny. Można ją pobrać za darmo na Windowsa, Linuxa lub macOSa.

Twórcy skupili się przede wszystkim na jak najdokładniejszym maskowaniu metadanych, które użytkownicy pozostawiają po sobie, surfując po sieci. Chodzi m.in. o informacje o używanej przeglądarce.

Domyślnie włączona jest także blokada plików cookie i innych modułów śledzących firm trzecich. Podobnie, jak Tor Browser, przeglądarka Mullvad jest oparta na Firefoxie, więc dla wielu osób będzie pewnie wyglądać bardzo znajomo.

Mullvad ma być przystępny również dla laików

Brak dostępu do sieci Tor oznacza brak dostępu do funkcji zmieniania tożsamości, czy do usług i witryn stworzonych z myślą konkretnie o “cebulowej” sieci. Mullvad nie jest jednak raczej kierowane do osób, które na co dzień z tych opcji korzystają.

Wydaje się, że jest to rozwiązanie stworzone z myślą o osobach, które chcą zadbać o swoją prywatność w sieci, ale nie mają chęci czy umiejętności, aby grzebać w ustawieniach innych przeglądarek i pobierać dodatkowe pluginy, aby je sobie zapewnić.

Co o tym wszystkim sądzicie? Uważacie, że przeglądarka Mullvad odniesie sukces? Dajcie znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

AI nie tylko dla ekspertów: sposoby na wprowadzenie sztucznej inteligencji do codziennej pracy
Sztuczna inteligencja coraz śmielej wkracza zarówno do naszego życia osobistego, jak i zawodowego. Wzbudza przy tym całe spektrum emocji – od zachwytu swoimi możliwościami po
google i/o 2024 Google I/O 2024 już za nami! Dominował temat sztucznej inteligencji
Konferencja I/O to zawsze jedna z najważniejszych dat w kalendarzu dla osób, które na bieżąco śledzą poczynania Google. Podczas tegorocznej edycji amerykański gigant skupiał się
Unibot spada, a Bitbot staje się kolejnym wielkim krypto w 2024 roku
Unibot, pionier na rynku botów do handlu na Telegramie, ostatnio osłabł. Po napotkaniu wielu problemów niemal powrócił on do swojej pierwotnej ceny ofertowej. Chociaż sytuacja
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *