Premiera nowego CS-a miała miejsce 2 tygodnie temu i od tego czasu tytuł jest zdecydowanie najpopularniejszą grą na Steam. Krótko po wydaniu gry gracze odkryli jednak wiele problemów z CS 2. Jeden z nich dotyczyły komputerów ze starszymi 32-bitowymi procesorami i nowoczesnych Maców — gra po prostu ich nie wspierała. Sytuacja ta na pewno podrażniła graczy na komputerach Apple. Teraz Valve postanowiło wydać oficjalne oświadczenie w tej sprawie.
Za mało graczy na platformie — będzie zwrot pieniędzy
Valve oficjalnie potwierdziło, że wersje dla systemu macOS oraz dla 32-bitowych odnóg systemu Windows nie są w żaden sposób planowane. Przypomnijmy, że CS: GO, czyli wcześniejszy tytuł, który został zastąpiony przez CS 2, oficjalnie wspierał oba te rozwiązania. Valve odpowiada, że decyzja o braku wsparcia dla wspomnianych platform została podjęta przez nikły odsetek graczy CS: GO na Macu i 32-bitowych systemach.
W sumie miał on wynosić mniej niż 1% populacji CS-a. Idąc naprzód jedyne rozwijane wersje Counter-Strike 2 będą obejmować 64-bitowego Windowsa i Linuxa. Gracze z niekompatybilnym sprzętem mogą uruchomić starszą wersję CS: GO aż do zakończenia jej wsparcia z dniem 1 stycznia 2024 roku.
Valve zapowiada, że osoby, które większość czasu w CS: GO spędziły na Macu lub na 32-bitowym systemie i od zapowiedzi (22 marca) aż do wydania CS 2 (27 września) choć raz zalogowały się do gry, będą mogły ubiegać się o zwrot pieniędzy za zakupiony status Prime. Zwroty mają być przyjmowane do 1 grudnia 2023 roku.
CS 2 nie jest pierwszym tytułem rezygnującym z wersji dla Maca. W przeszłości wiele innych popularnych gier, takich jak np. Rocket League, również porzucało wsparcie dla macOS przez bardzo małą liczbę graczy. Co więcej, osoby korzystające z Maca miały zgłaszać o wiele więcej problemów niż przeciętni gracze na Windowsie.
Jak zagrać w Windowsową wersję CS 2 na Macu?
Mimo że Valve oficjalnie nie wspiera już CS 2 na Macu, to gracze na tej platformie wciąż mają kilka rozwiązań umożliwiających uruchomienie najnowszego Counter-Strike.
Jeśli posiadacie Maca/MacBooka z procesorem Intel, to, aby zagrać w CS 2, możecie skorzystać z narzędzia Boot Camp. Pozwala ono w miarę łatwy sposób zainstalować Windowsa obok macOS i szybko przełączać się między systemem od Microsoftu oraz tym od Apple. Windows zainstalowany przy pomocy Boot Camp będzie uruchamiany natywnie na maszynie, dlatego nie powinniśmy napotkać większych problemów z uruchamianiem gier.
Jeżeli chcecie uruchomić CS 2 na MacBooku z Apple Silicon (procesory M1/M2) to tutaj sprawa wygląda inaczej. Maszyny te nie wspierają bowiem w żaden sposób narzędzia Boot Camp. Zamiast tego posiadacze nowych Maców mogą posiłkować się oprogramowaniem do wirtualizacji (np. Parallels) lub skorzystać z niedawno zapowiedzianego przez Apple Game Porting ToolKit/jego odłamów.
Wielu graczy CS 2 na MacBookach M1 i M2 zgłasza dobre efekty z wykorzystaniem aplikacji Whisky, łączącej w sobie funkcjonalność wspomnianego Game Porting ToolKit i CrossOver. Napiszcie komentarzu, co Wy myślicie o porzuceniu wsparcia CS2 dla Maca i czy spróbujecie uruchomić grę na swoim komputerze od Apple!
Źródło obrazka wyróżniającego: Valve
WARTO PRZECZYTAĆ: