Premiera nowego CS-a miała miejsce 2 tygodnie temu i od tego czasu tytuł jest zdecydowanie najpopularniejszą grą na Steam. Krótko po wydaniu gry gracze odkryli jednak wiele problemów z CS 2. Jeden z nich dotyczyły komputerów ze starszymi 32-bitowymi procesorami i nowoczesnych Maców — gra po prostu ich nie wspierała. Sytuacja ta na pewno podrażniła graczy na komputerach Apple. Teraz Valve postanowiło wydać oficjalne oświadczenie w tej sprawie.

Za mało graczy na platformie — będzie zwrot pieniędzy

Valve oficjalnie potwierdziło, że wersje dla systemu macOS oraz dla 32-bitowych odnóg systemu Windows nie są w żaden sposób planowane. Przypomnijmy, że CS: GO, czyli wcześniejszy tytuł, który został zastąpiony przez CS 2, oficjalnie wspierał oba te rozwiązania. Valve odpowiada, że decyzja o braku wsparcia dla wspomnianych platform została podjęta przez nikły odsetek graczy CS: GO na Macu i 32-bitowych systemach.

W sumie miał on wynosić mniej niż 1% populacji CS-a. Idąc naprzód jedyne rozwijane wersje Counter-Strike 2 będą obejmować 64-bitowego Windowsa i Linuxa. Gracze z niekompatybilnym sprzętem mogą uruchomić starszą wersję CS: GO aż do zakończenia jej wsparcia z dniem 1 stycznia 2024 roku.

counter strike 2 na maca
CS2 wciąż wyświetla się w grach obsługiwanych na Macu.

Valve zapowiada, że osoby, które większość czasu w CS: GO spędziły na Macu lub na 32-bitowym systemie i od zapowiedzi (22 marca) aż do wydania CS 2 (27 września) choć raz zalogowały się do gry, będą mogły ubiegać się o zwrot pieniędzy za zakupiony status Prime. Zwroty mają być przyjmowane do 1 grudnia 2023 roku.

CS 2 nie jest pierwszym tytułem rezygnującym z wersji dla Maca. W przeszłości wiele innych popularnych gier, takich jak np. Rocket League, również porzucało wsparcie dla macOS przez bardzo małą liczbę graczy. Co więcej, osoby korzystające z Maca miały zgłaszać o wiele więcej problemów niż przeciętni gracze na Windowsie.

Jak zagrać w Windowsową wersję CS 2 na Macu?

Mimo że Valve oficjalnie nie wspiera już CS 2 na Macu, to gracze na tej platformie wciąż mają kilka rozwiązań umożliwiających uruchomienie najnowszego Counter-Strike.

Jeśli posiadacie Maca/MacBooka z procesorem Intel, to, aby zagrać w CS 2, możecie skorzystać z narzędzia Boot Camp. Pozwala ono w miarę łatwy sposób zainstalować Windowsa obok macOS i szybko przełączać się między systemem od Microsoftu oraz tym od Apple. Windows zainstalowany przy pomocy Boot Camp będzie uruchamiany natywnie na maszynie, dlatego nie powinniśmy napotkać większych problemów z uruchamianiem gier.

Jeżeli chcecie uruchomić CS 2 na MacBooku z Apple Silicon (procesory M1/M2) to tutaj sprawa wygląda inaczej. Maszyny te nie wspierają bowiem w żaden sposób narzędzia Boot Camp. Zamiast tego posiadacze nowych Maców mogą posiłkować się oprogramowaniem do wirtualizacji (np. Parallels) lub skorzystać z niedawno zapowiedzianego przez Apple Game Porting ToolKit/jego odłamów.

Wielu graczy CS 2 na MacBookach M1 i M2 zgłasza dobre efekty z wykorzystaniem aplikacji Whisky, łączącej w sobie funkcjonalność wspomnianego Game Porting ToolKit i CrossOver. Napiszcie komentarzu, co Wy myślicie o porzuceniu wsparcia CS2 dla Maca i czy spróbujecie uruchomić grę na swoim komputerze od Apple!

Źródło obrazka wyróżniającego: Valve


Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

jak sprawdzić żywotność baterii w smartfonie? Jak sprawdzić żywotność baterii w smartfonie? Poradnik krok po kroku
Smartfon to dziś urządzenie codziennego użytku, ale nawet najlepszy model nie będzie działał sprawnie, jeśli jego bateria ulegnie zużyciu. Dlatego warto wiedzieć, jak sprawdzić żywotność
apple vs epic games Finał sprawy Epic Games vs Apple!
W trwającej od 2020 roku sprawie między Epic Games a Apple zapadł ostateczny wyrok Sądu Apelacyjnego USA dla Dziewiątego Okręgu. Choć wiele mediów skupiło się
steam Valve dementuje doniesienia o wycieku danych ze Steam
Valve stanowczo zaprzecza krążącym w sieci informacjom o rzekomym masowym wycieku danych użytkowników Steam. Firma zapewnia, że nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa, a użytkownicy nie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *