Navitel to marka, która dotychczas kojarzyła nam się głównie z urządzeniami nawigacyjnymi do samochodów. Dożyliśmy jednak czasów, w których tradycyjna nawigacja okazuje się być wypierana przez funkcjonalność pierwszego lepszego smartfona z modułem GPS. Taka sytuacja staje się zagrożeniem, dla rozwoju typowo nawigacyjnych marek, takich jak Navitel. Na szczęście producent ten się nie poddaje i po raz kolejny wychodzi naprzeciw fanom urządzeń mobilnych wprowadzając na rynek tablet Navitel T500 3G – zobaczmy więc, jak to działa!

Na początku trzeba powiedzieć, że podejmowane w niniejszej recenzji urządzenie to nie pierwszy tablet z oferty Navitela. W portfolio firmy znajduje się także model T700 3G przystosowany w pełni do roli “mobilnej nawigacji”. Producent w jego zestawie umieścił wówczas typowo samochodowe akcesoria, których podejmowany w tym tekście T500 3G już nie posiada. Niektórzy mogliby się teraz zastanawiać, co stoi za sprawą takiej przemiany tymczasem odpowiedź jest prosta.

Navitel T500 3G to nie nawigacja samochodowa, a tablet z fabrycznie zainstalowaną aplikacją firmy Navitel. Jego opakowanie za sprawą rezygnacji z samochodowych rozwiązań stało się smuklejsze i bardziej przyjazne środowisku, na co wskazuje informacja umieszczona na jednej z krawędzi pudełka. Zawartość opakowania jest skromna, bo oprócz podejmowanego tabletu w środku znaleźć można tylko ładowarkę z kablem USB i skromną dokumentację.

Wygląd Navitel T500 3G

Omawiany przedmiot to typowy 7-calowiec stąd jego rozmiary są nieco większe od normalnego smartfona, ale też mniejsze od typowego tabletu. Na czele urządzenia jest ekran dotykowy, głośnik do rozmów telefonicznych i skromnej specyfikacji aparat do selfie. Z tyłu z kolei spotkać się możemy z głośnikiem, diodą doświetlającą oraz aparatem fotograficznym. W górnej części tylnej obudowy znajduje się plastikowa klapka, po której odsłonięciu oczom użytkownika wyłaniają się dwa sloty na karty SIM i jeden na kartę microSD.

 

Na krawędziach tabletu spotkać można standardowy zestaw gniazd takich, jak miniJack 3,5 mm, microUSB oraz przyciski do manipulacji głośnością, włączania urządzenia i resetowania na wypadek, gdyby sprzęt się zawiesił. Całość z kolei wygląda bardzo solidnie pomimo wykonania, które budzi pewne wątpliwości. Tablet ujęty w dłoni leży komfortowo, a ciekawa nie tylko pod względem wyglądu faktura na tyle urządzenia sprawia, że jest to sprzęt, który nie zjedzie nam z dłoni w chwili nieuwagi.

Ekran urządzenia i jego parametry

W każdym urządzeniu oferującym technologię obsługi dotykowej ekran odgrywa bardzo ważną rolę. W przypadku Navitel T500 3G jest to element wyposażony w matrycę IPS o przekątnej 7-cali, która reaguje na maksymalnie 5 punktów dotyku. I nie jest to może największa wartość, ale i tak zazwyczaj do obsługi urządzeń dotykowych używamy maksymalnie 2-3 palców jednocześnie, więc jest wystarczająco.

Wyświetlacz w tym tablecie obsługuje rozdzielczość 800 x 1280 pikseli z zagęszczeniem sięgającym 240 pikseli na jeden cal kwadratowy. W praktyce oznacza to, że wyświetlany obraz jest w miarę dokładny i nie ulega znaczącym zmianom kolorystycznym po przechyleniu urządzenia. Ogólnie rzecz biorąc za sprawą matrycy IPS kolorystyka wyświetlanej grafiki jest naprawdę w porządku wygląda satysfakcjonująco.

Poza tym obraz w tablecie pozostaje czytelny w różnych warunkach pogodowych. Jest to powodem dość pozytywnych wrażeń. Jeżeli pod uwagę weźmiemy tutaj jeszcze fakt, że sprzęt doskonale reaguje na dotyk to już w ogóle powiedzieć można – bajka!

Parametry wewnętrzne i ich wpływ na działanie T500 3G

Navitel T500 3G wyposażony został w dość przeciętne parametry wewnętrzne, które w połączeniu z Androidem 7.0 działają na różne sposoby. Generalnie mamy tutaj 1GB RAM, 8GB pamięci wewnętrznej i czterordzeniowy procesor MediaTek MT8321 taktujący na częstotliwości 1300MHz. W benchmarku AnTuTu tablet uzyskał wynik nieco ponad 21 290 punktów, co akurat nie jest wybitnym osiągnięciem, jak na współczesne czasy.

To co odróżnia podejmowane urządzenie od innych tabletów objawia się głównie w możliwości obsługiwania kart SIM. Sprawia to, że możemy korzystać z T500 3G nie tylko do dzwonienia, czy pisania SMS-ów, ale także to surfowania po internecie w. Jest to cecha, jak na lekarstwo w tabletach, ponieważ urządzenia te coraz częściej nie służą tylko do grania w gry, ale również do pracy, czy też nauki. Można, więc wygodnie Navitel T500 3G wykorzystywać np. w trakcie wykładów do robienia notatek i innych tego typu rzeczy.

Jest to urządzenie, na którym z powodzeniem odpalimy aplikacje biurowe takie, jak chociażby androidowe odpowiedniki pakietu Office. Sprzęt obsługuje OTG, więc jeśli znudzi nam się korzystanie z klawiatury ekranowej można podłączyć tą zewnętrzną i usprawnić sobie pracę na urządzeniu.

Aparaty i jakość wykonywanych multimediów

Już przy okazji opisywania wyglądu zewnętrznego wspominałam wam, że aparaty w Navitel T500 3G są po prostu symbolicznej jakości. Próbowałem znaleźć dane na ich temat w specyfikacji technicznej na stronie producenta, ale niestety są one niedostępne. Z pomocą przychodzi zaplecze informacyjne w aplikacji AnTuTu Benchmark, której zdaniem przednia kamera ma matrycę o rozdzielczości 0,3 Mpx, a tylna dysponuje matrycą 2,2-megapikselową.

Tak samo, jak specyfikacja aparatów w tym tablecie jest symboliczna to i jakość multimediów nie pozostawia zbyt wiele do dyskusji. Jeśli, więc zamierzacie wykorzystać T500 do super zdjęcia to liczcie się z tym, że to nie najlepszy pomysł. Poniżej załączam skromną galerię sporządzoną przy pomocy podejmowanego tabletu. Na jej podstawie możecie potwierdzić moją opinię.

Głośnik i bateria

Głośnik w tablecie Navitel T500 3G został umieszczony w tylnej dolnej części obudowy. Na jego temat można by wyrazić się tak, jak w przypadku aparatów – negatywnie. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że tablet, nad którym się skupiamy nie jest urządzeniem muzycznym. Głośnik pełni tutaj funkcję bardziej powiadamiającą, a w tym z kolei spisuje się nieźle. Fenomenem w tablecie jest głośnik, ale ten którego zainstalowano z przodu. Okazuje się, że w trakcie rozmów coś przez niego słychać. To naprawdę zaleta, bo w T700 czasami w zatłoczonym miejscu było z tym naprawdę krucho.

Teraz czas przejść do nieco przyjemniejszych rzeczy. Ogólnie rzecz biorąc tablet Navitel T500 3G został wyposażony we wbudowane ogniwo polimerowo-litowe, którego pojemność to 2200 mAh. W praktyce według informacji dostępnych w tablecie pozwala to nawet na kilkanaście godzin nieustannej pracy i z ręką na sercu mogę to potwierdzić. Tablet zużywa zadziwiająco mało energii, przez co jest w stanie działać naprawdę długo.

Podsumowanie

Navitel T500 3G to reprezentant niskobudżetowych tabletów, który jednak doskonale spełnia się w roli przenośnego urządzenia do pracy. Niestety średnie parametry wewnętrzne nie pozwolą nam na płynne granie w popularne gry na androida, ale bez problemu za ich sprawą uruchomimy na nim chociażby odpowiedniki pakietu Office. Tablet świetnie radzi sobie z wyświetlaniem dobrej jakości grafiki. Kolory są na nim w bardzo dobry sposób odwzorowane. Design urządzenia także pozostaje niczego sobie, więc ogółem jeżeli użyjecie tego sprzętu w zatłoczonym miejscu to nie musicie się go wstydzić, ale możecie za sprawą dostępności slotów na 2 karty SIM zadzwonić do kogoś i uprzyjemnić mu resztę dnia dobrym słowem.

Cena produktu: około 300 zł

WARTO PRZECZYTAĆ:

Navitel MSR700 – rejestrator z nutką innowacji
Większa ilość samochodów na drogach sprawia, że sytuacja w trakcie jazdy jest coraz bardziej dynamiczna i ryzykowna. Z tego powodu wielu kierowców wyposaża się w
Navitel MR250 – wideorejestrator wbudowany w lusterko wsteczne
Myśląc o urządzeniach takich, jak wideorejestratory samochodowe bardzo często wyobrażamy sobie coś co przyczepiamy do szyby podobnie, jak nawigację. Jest to dobre skojarzenie, gdyż właśnie
navitel cr900 Recenzja Navitel CR900 – niewielki wideorejestrator, całkiem spoko możliwości
Biorąc pod uwagę pod uwagę liczbę incydentów, które zdarzają się na współczesnych drogach, posiadanie wideorejestratora samochodowego to swego rodzaju “must-have”. W tej recenzji na podstawie
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

2Komentarze

  • Joachim, 3 kwietnia 2019 @ 12:23 Odpowiedz

    Uważam że produkt jest bardzo niebespieczny ze względu na zastosowane akumulatory,dlatego gdyż po pewnym czasie użytkowania bardzo szybko się rozładowują,a następnie
    puchną do granic wytrzymałości co grozi rozerwaniem.Obecnie po roku i czterech miesiącach dwukrotnie został wymieniony na nowy.Usterka jest taka sama jak w pierwszym zakupionym egzemplażu.Ciekaw jestem co będzie się działo z nowo otrzymanym tabletem po niedługim czasie użytkowania.Nie polecam.

  • Joachim, 20 kwietnia 2020 @ 12:40 Odpowiedz

    Uważam że produkt jest bardzo niebespieczny ze względu na zastosowane akumulatory,dlatego gdyż po pewnym czasie użytkowania bardzo szybko się rozładowują,a następnie
    puchną do granic wytrzymałości co grozi rozerwaniem.Obecnie po roku i czterech miesiącach dwukrotnie został wymieniony na nowy.Usterka jest taka sama jak w pierwszym zakupionym egzemplażu.Ciekaw jestem co będzie się działo z nowo otrzymanym tabletem po niedługim czasie użytkowania.Nie polecam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *