Tworzenie coraz to nowszych i bardziej zaawansowanych układów scalonych jest czymś, nad czym nieustannie pracują inżynierowie z całego świata. Problem jednak w tym, że jest to niezwykle długotrwały i mozolny proces. Google poinformowało, że znalazło potencjalne rozwiązanie tego problemu – firmie udało się nauczyć AI projektować w zaledwie 6 godzin układy scalone, których stworzenie zajęłoby doświadczonemu inżynierowi wiele miesięcy.

Projektowanie układów scalonych to ogromne wyzwanie, które trudno zautomatyzować

Obecnie układy scalone udaje się coraz sprawniej miniaturyzować, ale nie oznacza to, że stają się one coraz mniej skomplikowane. Przeciwnie – współczesne chipy składają się z ogromnej ilości różnych komponentów, takich jak bramki logiczne oraz tranzystory. Zaprojektowanie wydajnego układu to prawdziwy koszmar dla inżynierów. Składa się na to wiele miesięcy wytężonej pracy.

Dla AI stworzonego przez Google to znacznie mniejsze wyzwanie. W ramach uczenia maszynowego program “nakarmiono” 10 tysiącami różnych “floorplanów” układów scalonych, aby mógł on zacząć rozpoznawać, jakie rozmieszczenie różnych elementów jest optymalne. W efekcie obecnie sztucznej inteligencji wystarczy kilka godzin, aby stworzyć coś równie dobrego lub nawet lepszego, co w ciągu wielu miesiącach pracy potrafią zaprojektować doświadczeni inżynierowie Google.

AI działa sprawniej niż człowiek – i inaczej

To AI działa tak naprawdę na bardzo podobnej zasadzie, jak podobne programy stworzone chociażby do symulowania rozgrywek szachowych. W obu tych przypadkach program musi myśleć na wiele kroków do przodu i przewidywać, jakie działania będą najskuteczniejsze. A zdecydowanie jest co przewidywać, ponieważ naukowcy brali pod uwagę aż 102500 możliwych kombinacji, w jakich makrobloki mogą być rozmieszczone w układzie.

W przypadku szachów jest przeciwnik, przy projektowaniu układów scalonych co prawda takiego przeciwnika nie ma, ale można powiedzieć, że AI pojedynkuje się w takich przypadkach z niską wydajnością czy innymi problemami z działaniem chipa. Jako ciekawostkę można dodać, że według obserwacji badaczy, sztuczna inteligencja podchodzi do procesu projektowania zupełnie inaczej niż ludzie.

Nie tylko buduje cały układ od początku do końca bez cofania się i dokonywania jakichkolwiek poprawek (co sugeruje, że już przy układaniu pierwszego makrobloku ma gotowy plan na cały układ), ale też działa w bardziej “chaotyczny” sposób. Inżynierowie zwykle działają linearnie, budując każdą sekcję w całości po kolei, podczas gdy AI stawia bloki w znacznie mniej uporządkowanej (przynajmniej na pierwszy rzut oka) kolejności.

Warto wspomnieć, że chip, który już udało się stworzyć sztucznej inteligencji, będzie wykorzystywany do… zadań związanych ze sztuczną inteligencją. Czyli można powiedzieć, że naukowcy nauczyli AI ulepszać same siebie.

Co o tym wszystkim sądzicie? Czy Waszym zdaniem będzie to prawdziwy przełom w branży, czy też niekoniecznie? I czy innym firmom uda się zreplikować osiągnięcie Google? Podzielcie się swoimi opiniami na ten temat w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

google meet Google Meet z zestawem nowych funkcji. Przydatne?
Korzystacie z Google Meet? To jeden z najpopularniejszych komunikatorów na świecie. Właśnie otrzymał zestaw nowych funkcji. Sprawdźcie, co nowego! Nowy interfejs i możliwość użycia kilku
chromebooki plus Chromebook Plus — lepsze, tanie laptopy od Google z darmowym Photoshopem
Chromebooki, czyli laptopy i urządzenia 2 w 1 z systemem operacyjnym Chrome OS mają być z założenia: tanie, bezpieczne i szybkie. Niestety to ostatnie nie
sharkbot Znaleziono trojana w… aplikacji antywirusowej w Google Play
Najciemniej pod latarnią? W aplikacji antywirusowej w sklepie Google Play wykryto SharkBota, czyli podstępnego trojana, wykradającego informacje dotyczące bankowości (danych logowania do banków, kart kredytowych
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *