producentów. Jedną z takich funkcji jest Always on Display, czyli w prostym tłumaczeniu “Ekran zawsze włączony”. W tym artykule sprawdzimy co to jest Always on Display, jakie smartfony posiadają tę funkcjonalność oraz jak ją włączyć.
Co to jest Always on Display i do czego służy?
Always on Display/ekran zawsze włączony robi dokładnie to, co ma w nazwie — pozostawia wyświetlacz naszego smartfona ciągle włączony. Always on Display aktywuje się od razu po zablokowaniu telefonu. Dzięki temu zamiast czarnego ekranu, zobaczymy kilka prostych informacji takich jak: aktualna godzina, data, poziom naładowania baterii, czy pogoda.
Ilość wyświetlanych informacji i ich format (np. prosty tekst lub stylizowany widżet) możemy zazwyczaj edytować w ustawieniach systemu. Praktycznie w każdej implementacji Always on Display, pokazywane są najnowsze powiadomienia i informacje o połączeniach przychodzących.
Always on Display jest świetną funkcją, pozwalająca sprawdzić co aktualnie się dzieje, bez sięgania po smartfon. Jeśli nic nie może nas ominąć i ciągle musimy pozostawać w kontakcie ze światem, to zdecydowanie warto ją włączyć.
Mimo wszystkich zalet, ekran zawsze włączony posiada też jedną sporą wadę. Jako że wyświetlacz w smartfonie jest ciągle podświetlony, to Always on Display w sporym stopniu potrafi zwiększyć zużycie naszej baterii. Z tego powodu najlepszym partnerem dla Always on Display są telefony z wyświetlaczami OLED i AMOLED.
Piksele takich matryc są podświetlane indywidualnie, czyli przy wyświetlaniu obrazu, czarne części ekranu mogą zostać kompletnie wyłączone. Dlatego ekrany OLED i AMOLED przy Always on Display z czarnym tłem, podświetlą tylko te części wyświetlacza, które rzeczywiście wyświetlają informacje. Pozwala to zaoszczędzić masę energii w porównaniu ze standardowymi ekranami LCD.
Jakie smartfony posiadają Always on Display?
Always on Display istnieje już od bardzo wielu lat. Pierwsze implementacje tej funkcji, można znaleźć w starszych telefonach Nokii takich jak Nokia N70 oraz Nokia 6303, wydanych w 2008 roku. W późniejszym czasie praktycznie wszystkie telefony Fińskiego producenta z serii Lumia odziedziczyły ową funkcję. Spopularyzowanie rozwiązania nastąpiło jednak nieco później, bo w 2016, gdzie swoją premierę miało pierwsze urządzenia Samsunga z Always on Display — Samsung Galaxy S7.
Z biegiem lat, coraz więcej smartfonowych marek zaadaptowało Always on Display. Dzisiaj ekran zawsze włączony obecny jest w telefonach takich producentów jak:
- Samsung
- Xiaomi
- Google Pixel
- Oppo/OnePlus
- LG
- Sony
- Motorola
I wiele, wiele więcej. Always on Display nie jest jednak stosowany we wszystkich smartfonach tych marek. Funkcję tę, przez swoją charakterystykę, najczęściej wdraża się do telefonów z ekranami OLED oraz AMOLED (chociaż są też przypadki, w których dany producent pozwala włączyć Always on Display na ekranie LCD).
Wraz z premierą iPhone’a 14 Pro i iPhone’a 14 Pro Max, Apple również dołączyło do producentów, stosujących Always on Display w telefonach. Oba najnowsze Pro smartfony z logo nadgryzionego jabłka, posiadają ekrany OLED ze zmiennym odświeżaniem od 1 HZ do 120 HZ.
Always on Display od Apple wykorzystuje obie te technologie i poza przyciemnieniem ekranu, ustawia też jego najniższe możliwe odświeżanie. Ma to pozwolić na jeszcze lepszą oszczędność energetyczną niż w przypadku zwykłej implementacji Always on Display. W domyśle, to właśnie z tego powodu, żaden poprzedni iPhone nie otrzymał ekranu zawsze włączonego w aktualizacji do iOS 16.
Always on display w Smartwatchach
Always on Display znalazło swoje zastosowanie nie tylko w smartfonach, ale także w niektórych Smartwatchach i Smartbandach. Zdecydowanie najpopularniejszym inteligentnym zegarkiem wyposażonym w Always on Display jest Apple Watch. Apple dodało tę funkcję w piątej serii swojego czasomierza (2019) i stosuje ją w każdej kolejnej iteracji.
Sposób działania Always on Display w Apple Watchu jest dosyć wyjątkowy. Wszystkie tarcze zegarka posiadają dwa tryby — standardowy i uproszczony z bardziej monochromatycznymi kolorami. Gdy nie korzystamy z zegarka, ekran Apple Watcha zostaje przyciemniony, a jego tarcza zmienia się na uproszczoną wersję.
Następnie, dzięki detekcji ruchu nadgarstka, tarcza powraca do swojej standardowej wersji, gdy chcemy sprawdzić godzinę lub powiadomienia. Takie wdrożenie funkcji pozwala wykorzystać wszystkie dobrodziejstwa panelu OLED i zaoszczędzić sporo baterii. Funkcja na zegarku Apple jest domyślnie włączona, ale jeśli nie chcemy korzystać z Always on Display w Apple Watchu, to oczywiście możemy ją łatwo wyłączyć w ustawieniach systemu.
Jak włączyć Always on Display na Androidzie?
Jeżeli wiemy już, że nasz telefon z Androidem obsługuje ekran zawsze włączony, to wystarczy tylko kilka prostych kroków, aby go uaktywnić. Cały proces pokażemy na smartfonie firmy Xiaomi, ale wygląda on bardzo podobnie na urządzeniach innych producentów.
Żeby włączyć Always on Display w telefonie z Androidem:
- Wchodzimy do ustawień systemu.
- Szukamy funkcji “Ekran zawsze włączony” lub “Always on Display”. Najlepiej posłużyć się tutaj wyszukiwarką ustawień na samej górze.
- Włączamy ekran zawsze włączony poprzez kliknięcie suwaka znajdującego się przy nazwie funkcji.
I to wszystko, Always on Display jest już włączony. Efekty funkcji zobaczymy od razu po zablokowaniu naszego smartfona.
Poza samym aktywowaniem funkcji w ustawieniach Always on Display powinniśmy znaleźć kilka opcji dotyczących jej funkcjonalność oraz wyglądu. W naszym przypadku mogliśmy np. zmienić format zegara z cyfrowego na analogowy, czy wyłączyć wskaźnik baterii. Konkretne możliwości dostosowania Always on Display, będą w dużym stopniu zależeć od danego producenta.
Jak włączyć Always on Display na iPhone?
Tak, jak wspominaliśmy wcześniej, na ten moment jedynie iPhone 14 Pro oraz iPhone 14 Pro Max obsługują Always on Display. W obydwóch przypadkach funkcja jest włączona od razu po wyjęciu z pudełka. Jeśli jednak chcielibyście ją wyłączyć lub reaktywować, to możecie skorzystać z poniższej instrukcji.
Aby włączyć Always on Display na iPhone:
- Uruchamiamy ustawienia systemu.
- Wchodzimy do zakładki “Wyświetlacz i jasność”, po czym klikamy opcję “Zawsze włączony”.
- Klikamy suwak przy opcji na samej górze, aby włączyć bądź wyłączyć Always On Display.
W omawianej sekcji ustawień możemy dostosować, czy ekran zawsze włączony ma pokazywać naszą tapetę oraz powiadomienia.
W celu zmiany wyglądu naszych widżetów na Always on Display należy odblokować smartfona, a następnie wciąż pozostając na ekranie blokady, przytrzymać przez chwilę ekran. Na dole powinien pojawić się napis “Dostosuj”, po jego kliknięciu uruchomi się opcja edycji, która pozwoli na modyfikację elementów ekranu blokady i Always on Display.
Podsumowanie
Teraz już wiecie, co to jest Always on Display i jak włączyć tę funkcję. Jeżeli szukacie więcej przydatnych opcji w smartfonach, polecamy sprawdzić nasz inne artykuły i poradniki na temat telefonów.
WARTO PRZECZYTAĆ: