Agencja Reuters opublikowała wiadomość jakoby Apple planowało w najbliższym czasie zacząć używać własnej produkcji procesorów na komputerach Mac. Rewelacje na ten temat pierwszy podał Bloomberg, który powołując się na źródła blisko związane z firmą z Cupertino podaje, że do 2020 roku gigant branży elektronicznej całkowicie zrezygnuje z układów dostarczanych przez Intel na rzecz swoich, autorskich konstrukcji.

Projekt o kryptonimie “Kalamata” wciąż znajduje się na wczesnym etapie rozwoju, ale jest częścią większej strategii, która ma na celu sprawienie, aby rodzina urządzeń Apple działała w podobny i spójny sposób.

Apple, które od 2005 r. używachipów Intela w swoich komputerach, oraz sam Intel odmówili komentarza. na sytuacje zareagował analityk Kevin Cassidy. W swoim komentarzu dotyczącym planów Apple uznał, że perspektywy rozwoju Intela mimo to pozostają dobre. “Nie oczekujemy, że inni producenci komputerów PC rozważą zaprojektowanie własnych procesorów“, napisał Cassidy.

Inni analitycy stwierdzili, że Apple nie poradzi sobie z zastąpieniem produktów Intela natychmiastowo a proces ten będzie trwał.

Chociaż możliwe jest, że Apple może zastąpić Intel w niektórych liniach produktów niższego rzędu, uważamy, że Apple nie będzie w stanie całkowicie zastąpić Intela do roku 2020, szczególnie jeśli chodzi o jego ofertę wyższej klasy” – powiedział analityk grupy Summit Insights, Kinngai Chan.

Mac’i odgrywają niewielką rolę w ogólnych obrotach Apple. Ze sprzedażą 19,2 miliona sztuk w zeszłym roku, komputery Mac odpowiadają za 11 procent przychodów firmy Apple.

Podczas gdy rynek laptopów i komputerów stacjonarnych w ciągu ostatnich kilku lat zmalał wraz ze wzrostem liczby smartfonów i tabletów, sprzedaż Maców wzrosła w 2017 roku o 4 procent. Wzrost utrzymywał się nawet podczas ogólnego spadku sprzedaży komputerów PC do 259,5 milionów sztuk, najmniejszego wyniku na tym rynku od 2011 roku, według danych firmy badawczej IDC.

Jeśli Apple wycofa się z zakupów CPU Intela, stanowiło by to poważną zmianę w budowie komputerów Mac. Nie jest żadną tajemnicą, że Apple projektuje już swoje własne procesory od czasu premiery iPhone’a 4 w 2010 roku, są to jednak konstrukcje stricte mobilne. Jak producent spod znaku nadgryzionego jabłuszka poradzi sobie w segmencie pełnoprawnych procesorów komputerowych? Czekamy z niecierpliwością na kolejne przecieki.

Udostępnij

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *