Sklep Play to jedna z ważniejszych aplikacji na każdym urządzeniu z Androidem. Dzięki niej użytkownicy mogą przeglądać i instalować nowe gry i aplikacje na swoich telefonach czy tabletach. Niekiedy jednak nawet po kilku latach poprawnego działania może pojawić się komunikat: błąd sprawdzania dostępności aktualizacji. Jak sobie z nim poradzić? Wyjaśniamy, co należy zrobić, aby naprawić tę kwestię i nadal bezproblemowo korzystać ze Sklepu Play.

Błąd sprawdzania dostępności aktualizacji Google Play – czym się objawia?

Błąd sprawdzania dostępności aktualizacji to dość częsty problem z Google Play, który pojawia się znienacka. Czym dokładnie się objawia ta usterka? Jeśli widzimy ten komunikat, to nasze urządzenie z Androidem nie może pobrać listy aplikacji, które mogłyby zostać zaktualizowane.

W efekcie niemożliwe jest pobranie aktualizacji do już zainstalowanych aplikacji. Zbagatelizowanie komunikatu o błędzie sprawdzania dostępności aktualizacji w Sklepie Play będzie więc skutkować korzystaniem ze starych i zdezaktualizowanych wersji aplikacji. W skrajnych przypadkach może dojść do przypadku, w którym stara wersji nie będzie już obsługiwana przez producenta, a nowej nie będzie można pobrać ze względu na wspomniany błąd. Jak temu zaradzić?

Jak naprawić błąd sprawdzania dostępności aktualizacji Sklepu Play?

Na szczęście naprawa błędu związanego z komunikatem błąd sprawdzania dostępności aktualizacji Google Play nie jest zbyt skomplikowana i powinien poradzić sobie z nią każdy. W skrócie polega ona na wyczyszczeniu danych aplikacji Sklep Play, dzięki czemu zostanie ona przywrócona do stanu fabrycznego.

Uwaga: przedstawione poniżej kroki mogą się nieco różnić w zależności od posiadanego urządzenia i wersji systemu Android. Są one jednak do siebie zbliżone, a ewentualne rozbieżności mogą polegać na innym nazewnictwie poszczególnych ustawień.

Aby pozbyć się komunikatu o błędzie sprawdzania dostępności aktualizacji, przechodzimy do ustawień naszego urządzenia z Androidem, a następnie wybieramy Aplikacje.

Naszym oczom powinna ukazać się lista zainstalowanych na urządzeniu aplikacji. Odnajdujemy na niej Usługi Google Play i klikamy w nie, po czym wybieramy sekcję Pamięć. Ostatnim krokiem jest wyczyszczenie pamięci podręcznej.

błąd sprawdzania dostępności aktualizacji sklep play

W podobny sposób musimy postąpić z aplikacją Sklep Play. W tym celu ponownie przechodzimy do listy dostępnych aplikacji i odnajdujemy na niej Sklep Google Play. Klikamy go, po czym wybieramy sekcję Pamięć i także czyścimy pamięć podręczną. Na tym jednak nie koniec, bowiem pozostaje nam jeszcze wyczyścić dane. Przycisk powinien się znaleźć na tym samym ekranie.

google play błąd sprawdzania dostępności aktualizacji

Gdy wykonaliśmy wszystkie operacje, wystarczy wyłączyć i włączyć telefon lub tablet. Sklep Google Play powinien na nowo wczytać wszystkie dane, a błąd sprawdzania dostępności aktualizacji nie będzie już widoczny. W efekcie na liście powinny pojawić się aplikacje, które można zaktualizować.

Google Play – błąd sprawdzania dostępności aktualizacji na starszym Androidzie

Powyższe instrukcje dotyczą naprawy błędu sprawdzania dostępności aktualizacji na nowszych wersjach Androida, czyli głównie 10, 11, 12 i 13. Co w przypadku, gdy wciąż korzystamy ze starszych edycji systemu od Google?

W takiej sytuacji proces naprawy może wyglądać nieco inaczej, choć główne założenia są takie same – przywrócić Sklep Google Play do stanu fabrycznego. W tym celu należy:

  • Przejść do ustawień systemu Android.
  • Wybrać Aplikacje i powiadomienia.
  • Odszukać na liście i kliknąć Sklep Google Play.
  • Kliknąć ikonę trzech kropek oznaczającą Więcej i wybrać Odinstaluj aktualizacje.
  • Zatwierdzić operację przywracania Sklepu Google Play do ustawień fabrycznych.

Następnie wystarczy zrestartować swoje urządzenie z Androidem i przejść do Google Play. Błąd sprawdzania dostępności aktualizacji nie powinien być już widoczny.

WARTO PRZECZYTAĆ:

jak wybrac dobry vpn Jak wybrać dobry VPN na Androida? Ranking
Urządzenia z Androidem nie chronią użytkownika najlepiej, jeśli chodzi o aktywność w sieci. VPN w tym przypadku jest najlepszym rozwiązaniem, gdy chcesz zadbać o swoje
jak zmienić vpn w telefonie Jak zmienić VPN w telefonie? Instrukcja krok po kroku
Tytułowy VPN (Virtual Private Network) w telefonach to ciągle pewnego rodzaju nisza, podobnie jak niegdyś antywirus. Ciągle się jednak rozwija i tendencję wzrostową utrzyma jeszcze
strzelanki na telefon Odkryj najlepsze strzelanki na telefon!
Jeszcze nie tak dawno temu przez “gry mobilne” mieliśmy na myśli proste gry logiczne, idealne do gry na małym ekranie. Pomyślcie sobie: jakie są według
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *