Branża IT bez testerów nie istnieje! Dlatego wraz z jej rozwojem potrzeba jeszcze więcej osób potrafiących testować manualnie i automatycznie. Chcesz zacząć swoją przygodę w testowaniu oprogramowania? Zastanawiasz się, jak zostać testerem? Pomożemy Ci w tym. Przeczytaj!

Praca jako tester oprogramowania – jakim trzeba być?

Zacznijmy od twojej osobowości i cech charakteru. Dlaczego właśnie tutaj leży klucz, a nie w konkretnym wykształceniu? O wiele łatwiej jest zdobyć konkretne umiejętności niż wypracować potrzebne w tym zawodzie atrybuty. Praca jako tester wymaga od ciebie przebywania z ludźmi i przekazywania uwag oraz wytykania błędów. I nie chodzi o to, by robić to bezdusznie. Idealny tester potrafi zrobić to neutralnie, bez nadawania emocji swoim wskazówkom czy personalizacji błędów.

Poza samą umiejętnością bezkonfliktowej pracy w zespole każda osoba testująca oprogramowanie powinna być:

  • skrupulatna
  • asertywna
  • cierpliwa
  • konsekwentna
  • komunikatywna
  • życzliwa

Obowiązki testera oprogramowania – co robi w pracy?

Jeśli zastanawiasz się, jak zostać testerem oprogramowania, musisz wiedzieć, czym zajmuje się taka osoba. Jej głównym zadaniem jest sprawdzanie funkcjonowania systemu pod kątem wystąpienia błędów. Mogą one mieć charakter funkcjonalny, ale też mieć związek z lukami w zabezpieczeniach. Z powodu ogromnej automatyzacji codziennych procesów praca jako tester ma związek nie tylko ze stronami WWW, ale też działaniem urządzeń. Samo wykrywanie błędów może odbywać się w sposób manualny (bardziej czasochłonne) lub automatyczny (szybsze i skuteczniejsze). Oczywiście tym, co robi tester oprogramowania, jest również zgłaszanie nieprawidłowości programistom.

O roli testera w firmach i projektach IT wspominamy krótko. Jeśli chcesz poczytać w tym temacie więcej, polecamy wpisy z bloga dostępnego tutaj: https://inwedo.com/tester-oprogramowania-testerka-w-procesie-wytwarzania-oprogramowania/

Jak zostać testerem oprogramowania bez studiów?

To kolejna dobra wiadomość – tester manualny może przejść kurs, który przygotuje go do podjęcia pracy w zawodzie. Nie musisz więc nadrabiać lat studiów, tylko przystąpić do krótszego i efektywnego szkolenia online. Kurs tester manualny pozwoli ci na zdobycie wymaganych umiejętności, poznanie narzędzi niezbędnych od pierwszego dnia testowania i w przyszłości (tester automatyzujący) i zdobycie potwierdzenia swojej wiedzy. Dzięki temu bez przeszkód zdobędziesz swoją pierwszą pracę w roli testera oprogramowania. W przypadku testera manualnego nie ma konieczności poznawania tajników programowania – cała jego praca odbywa się w sposób ręczny.

Ile możesz zarobić, będąc testerem oprogramowania?

Co istotne, praca jako tester oprogramowania wiąże się ze sporymi zarobkami. W ostatnich latach widać dynamiczny wzrost płać w całej branży IT. Trend lepszego wynagradzania pracowników obejmuje również testerów. Na samym początku pracy w tym charakterze, twoje zarobki będą zapewne oscylować w granicy 4000 zł netto. To stawki uśrednione i przyporządkowane osobom o najmniejszym doświadczeniu. Pamiętaj, że tester automatyzujący (w skrócie zwany też automatycznym) zarabia więcej od manualnego. Stawiane są przed nim jednak większe wymagania. Górna granica zarobków uzależniona jest od stanowiska i roli testera – kierownicy zespołów mogą osiągać miesięczne kwoty ponad 15 000 zł netto.

Tester oprogramowania a praca zdalna – czy jest możliwa?

Szczególnie na samym początku swojej przygody z testowaniem oprogramowania praca zdalna może stać pod znakiem zapytania. Oczywiście wykonywanie samych czynności związanych z danym systemem nie musi być przeprowadzane w biurze. Jednak do twoich zadań należeć będzie też stała komunikacja z zespołem developerów. Dlatego kurs na testera manualnego i automatyzującego pozwoli ci na zupełne zapoznanie się z tajnikami tego zawodu. Z czasem, gdy zdobędziesz już doświadczenie w branży, zapewne nic nie będzie stało na przeszkodzie, by rozpocząć pracę zdalną. Pamiętaj też, że pandemia zmieniła bardzo wiele na rynku, więc ofert zdalnej pracy jest więcej.

Chcesz pracować jako tester oprogramowania? Sprawdź kurs online i zacznij zmieniać swoje życie już dzisiaj!

WARTO PRZECZYTAĆ:

Programowanie to nie tylko kody, ale też świetna zabawa!
Każdy, kto zastanawia się nad kierunkami rozwoju swojego dziecka, stara się również myśleć o jego przyszłości. Z jednej strony nie chcemy pozbawiać swoich pociech okazji
programowanie-praca.jpg Programowanie jako praca dorywcza – czy warto?
Wszyscy wiedzą, że programiści mogą liczyć na wysokie zarobki oraz szybkie podwyżki, które dorównują wzrostowi doświadczenia i umiejętności. Praca na etacie lub B2B zapewnia stabilność,
kurs python data science Python czy JAVA? Okiełznaj programowanie!
Programowanie to ścieżka kariery, na którą decyduje się z roku na rok coraz więcej osób. Na samym początku jednak łatwo się na niej zagubić. Pojawia
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *