Co prawda tylko o kilka procent, ale zwiększył się w Norwegii udział elektryków w rynku nowych samochodów. Ponad 80% nowych aut sprzedanych w tym kraju w 2023 roku stanowiły właśnie pojazdy elektryczne! Wszystko wskazuje na to, że już za kilka lat będziemy mogli mówić o okrągłej setce.

Pięć z każdych sześciu samochodów sprzedanych w Norwegii w 2023 to elektryki

Tesla wypuściła już do klientów pierwsze Cybertrucki, a teraz może pochwalić się kolejnym sukcesem — jednak nie wyprzedzajmy faktów.

Zgodnie z najnowszymi danymi przedstawionymi przez Norweską Federację Drogową (OFV), elektryki w 2023 roku stanowiły dokładnie 82,4% wszystkich sprzedanych nowych aut, co oznacza, że pojazdy spalinowe, w tym hybrydy, zgarnęły jedynie niespełna 18% rynku.

sprzedaż samochodów w norwegii

Jak mogliście zauważyć na powyższym wykresie, zeszłoroczny wzrost popularności elektryków w Norwegii był raczej symboliczny (+3,1% względem 2022), zwłaszcza biorąc pod uwagę ten z lat poprzednich. W 2021 udział EV w norweskim rynku wynosił bowiem 65%, a w 2022 79%, co oznaczało wzrost o 14%.

Analitycy przewidują jednak, że z kolejnym sporym skokiem będziemy mieli do czynienia właśnie w obecnym, 2024 roku. Największy norweski dealer aut, Moller Mobility Group, uważa, że na przestrzeni tego roku udział elektryków podskoczy do 90%. Christina Bu, przewodnicząca Norweskiego Stowarzyszenia Pojazdów Elektrycznych, sądzi z kolei, że może on osiągnąć nawet 95%.

Norwegia planuje całkowicie zaprzestać sprzedaży samochodów spalinowych do 2025 roku, a więc do spełnienia celu jest całkiem blisko.

Na prowadzeniu wciąż Tesla

Już trzeci rok z rzędu Norwegowie kupujący nowe samochody najchętniej sięgają po Teslę. Z roku na rok udział amerykańskiego giganta w norweskim rynku rośnie. W 2023 roku osiągnął 20% (w 2022 było to 12,2%), i to mimo faktu, że firma Elona Muska stanęła w tym kraju w ogniu krytyki na kanwie konfliktu ze związkami zawodowymi.

Na drugim miejscu podium stanęła Toyota (z udziałem w rynku 12,4%), zaś na trzecim Volkswagen (10,8%). Nieco inaczej układa się lista najpopularniejszych modeli samochodów elektrycznych 2023 roku: Norwedzy najczęściej stawiali na Teslę Model Y, a w następnej kolejności po Volkswagena ID.4 i Skodę Enyaq.

Jak sądzicie, kiedy podobnych wyników będziemy mogli spodziewać się w Polsce? Dajcie znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

tesla optimus Elon Musk pokazał nową umiejętność robota Tesla Optimus. Potrafi składać pranie!
Intensywne prace nad humanoidalnym robotem Optimusem od Tesli trwają! Ma być to robot, który będzie niezwykle pomocny dla ludzi w codziennych czynnościach. Elon Musk, właściciel
sony ces 2024 Sony na CES 2024: pokazano samochód sterowany DualSense
Wystartowały targi CES 2024! Podczas nich Sony zaprezentowało nowości. Niektórzy oczekiwali, że dojdzie do prezentacji PS5 Pro, ale tak jednak się nie stało. Zamiast tego
cybertruck „Budżetowy” Cybertruck zadebiutuje w 2025. Wzrosła też cena
Po 6 latach od zapowiedzi Cybertruck trafił już do pierwszych szczęśliwych klientów VIP, w tym m.in. współtwórcy Reddita Alexisa Ohaniana. W 2024 rozpoczną się dostawy
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *