Posiadacze niektórych modeli samochodów marki Hyundai i Kia mogą być zadowoleni. Producenci poszli na ugodę w amerykańskim sądzie i zdecydowali się wypłacić kupującym 200 milionów dolarów za luki w zabezpieczeniach pojazdów, które wyszły na światło dzienne w ramach tzw. “Kia Challenge” na TikToku.

“Kia Boyz” podbili TikToka i YouTube

Za “Kia Challenge” stała grupa osób występująca pod pseudonimem “Kia Boyz”. Umieszczali oni na YouTube oraz TikToku filmiki instruktażowe, w których pokazywali, jak w łatwy sposób można ominąć zabezpieczenia samochodów tytułowej marki. Okazało się, że wystarczą takie drogie i trudne w obsłudze narzędzia, jak… kabel USB.

Dlaczego akurat “Kia Challenge”? Okazuje się, że niektóre modele tej marki (i Hyundaia) nie posiadają podstawowego zabezpieczenia, które stosowali w tym czasie praktycznie wszyscy inni producenci. Chodzi o immobilizer, czyli urządzenie, które blokuje potencjalnym złodziejom możliwość łatwego odpalenia napędu samochodu.

Nie da się bezpośrednio udowodnić, aby ta kwestia (a także popularność filmików, które pokazywały, jak można wykorzystać tę lukę w zabezpieczeniach), wpłynęła na ilość kradzieży pojazdów… ale dane zdają się sugerować, że coś jest na rzeczy.

Jak podaje NPR, według statystyk zebranych przez policję z Milwaukee (miasta w amerykańskim stanie Wisconsin), w 2020 r. skradziono tam 469 pojazdów marki Kia i 426 marki Hyundai. W 2021 miało to być już kolejno 3557 Kii i 3406 Hyundaiów.

Producenci zapłacą za rezultaty “Kia Challenge”

Ugoda zawarta w ramach pozwu zbiorowego obejmuje ~9 milionów właścicieli pojazdów marki Hyundai lub Kia, wyprodukowanych w latach 2011-2022 i posiadających tradycyjny system zapłonu ze stalowym kluczykiem.

Z uzgodnionej łącznej kwoty 200 milionów dolarów maksymalnie 145 milionów dolarów zostanie przeznaczone na pokrycie strat, których doznali właściciele pojazdów z powodu luk bezpieczeństwa.

Osoby, których auta zostały skradzione mogą otrzymać do 6125 dolarów. Maksymalnie 3375 dolarów zwrotu przysługuje za szkody w pojeździe i mieniu, a także wydatki związane z ubezpieczeniem.

Właściciele problematycznych pojazdów mogą także skorzystać z innych rozwiązań. Od listopada 2022 Hyundai i Kia oferowały niektórym z nich zabezpieczenia antykradzieżowe do kół –  rzekomo rozdano ich już ponad 26 000.

Ponadto w lutym 2023 firmy zaczęły udostępniać bezpłatne aktualizacje oprogramowania. Po ich zainstalowaniu do włączenia pojazdu niezbędna będzie obecność kluczyka w stacyjce, a alarm informujący o naruszeniu zabezpieczeń wydłuży się z 30 sekund do minuty.

Co o tym wszystkim sądzicie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

TikTok Już dzisiaj zniknie z TikToka większość hitów muzycznych!
Użytkownicy TikToka mogą doznać dzisiaj szoku, ponieważ z platformy znikną najpopularniejsze tytuły piosenek, które wyszły spod szyldu Universal Music. Wiadomo, że powodem jest nieprzedłużenie kontraktu
tiktok ai Twórcy TikToka tworzą własny model Al? OpenAl zablokowało ich konto!
OpenAl zablokowało konto twórców TikToka, czego powodem jest naruszenie licencji. O co dokładnie chodzi? Przyjrzeliśmy się sprawie! Konto ByteDance naruszyło licencję O TikToku nieustannie się
tiktok TikTok testuje możliwość bezpośredniego dawania napiwków twórcom
TikTok ma już opcję dawania napiwków twórcom, ale póki co jedynie w czasie live’ów, czyli nadawania na żywo. Teraz jednak testowany jest bardziej uniwersalny wariant,
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *