Reklamy polityczne stworzone przy użyciu sztucznej inteligencji zaczynają pojawiać się coraz częściej — widzieliśmy je nawet w Polsce. Jak donosi Bloomberg, Google co prawda nie planuje ich całkowicie zakazać, ale chce sporych zmian, które pozwolą wyeliminować pewne nadużycia.

Koniec z nieoznaczonymi deep fake’ami i nie tylko

Reklamy polityczne wykorzystujące sztuczną inteligencję mogą na przykład pokazywać na niezwykle realistycznych „zdjęciach” prawdziwych ludzi w sytuacjach, które w rzeczywistości nie miały miejsca. Nie są niczym niszowym także spreparowane nagrania audio i wideo. Z łatwością można znaleźć setki godzin nagrań znanych polityków i “nakarmić” nimi AI, aby uzyskać przekonujące rezultaty.

Może to doprowadzić do sytuacji, w której odbiorca nie wie, że dany materiał nie jest prawdziwy i opiera swoją decyzję przy urnie na fałszywych informacjach. W związku z tym Google od listopada będzie wymagać, aby na wszystkich operowanych przez siebie platformach obrazy, audio i wideo stworzone do reklam politycznych przy pomocy AI były wyraźnie oznaczane. Jak usłyszał Bloomberg:

Pomoże to w dalszym wspieraniu odpowiedzialnej reklamy politycznej i zapewni wyborcom informacje potrzebne do podejmowania świadomych decyzji – Michael Aciman, rzecznik Google

Przykładowo, w zależności od formy reklamy i tego, jak wykorzystano w niej sztuczną inteligencję, oznaczeniem może być wypowiedzenie zdania „Ten dźwięk został wygenerowany komputerowo” lub naniesienie na zdjęcie napisu „Ten obraz nie przedstawia prawdziwych wydarzeń”. Ważne jest, aby komunikat był umieszczony w odpowiednim miejscu, tak, żeby był łatwo widoczny i wyraźny.

Niektóre materiały będą wykluczone z nowych regulacji

Reklamodawcy nie będą musieli stosować wspomnianych powyżej oznaczeń, jeśli sztuczna inteligencja została wykorzystana do edycji obrazka, audio lub wideo jedynie w niewielkim stopniu. Na przykład do poprawienia jego jakości (edycji jasności, ostrości) lub zmiany wymiarów.

Oznaczać nie będzie trzeba także filmików na YouTube, które nie są płatnymi reklamami, również w przypadku, gdy udział AI w tworzeniu ich był duży. Nawet jeśli wrzuciły je na swoje oficjalne konta kampanie polityczne czy sami politycy.

Google ściera się z problemem dezinformacji w materiałach o charakterze politycznym od lat, co jakiś czas zmieniając swoje podejście. Na przykład w czerwcu 2023 roku zdecydowano się zrezygnować z usuwania materiałów, które zawierają twierdzenia dotyczące rzekomego fałszerstwa wyborów prezydenckich w USA w 2020 roku.

Co o tym wszystkim sądzicie? Dajcie znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

xAl stworzy superkomputer xAI Elona Muska zebrało 6 miliardów dolarów!
xAI wystartowało w lipcu 2023. Teraz, niecały rok później, firma zaczyna się rozkręcać. Właśnie udało jej się zamknąć rundę finansowania z imponującym wynikiem — zebrano
Humane na sprzedaż Humane Al Pin to duży niewypał. Marka idzie na sprzedaż
A miało być tak pięknie! Humane, czyli startup, który miał ogromne plany i chciał mocno zaznaczyć swoją obecność na rynku urządzeń Al, niestety poniósł porażkę.
chiny ai Chiny stworzyły model AI oparty na myśli Xi Jinpinga!
Filozoficzne rozważania prezydenta Chin są uważane w tym kraju za na tyle ważne, że w 2017 roku zdecydowano się wpisać je do konstytucji.  Tzw. myśl
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *