Dzisiaj na moment trochę wyluzujemy i wcielimy się w rolę serwisu plotkarskiego. Tak jak tego typu prasa często pisze o zarobkach aktorów, muzyków i innych celebrytów, my dziś opiszemy zarobki graczy. Portal gamingowo-technologiczny-plotkarski TechPolska.pl przedstawia: ile zarabiają pro gracze?

W jaki sposób zarabiają pro gracze?

Powiedzmy sobie wszyscy szczerze. Chyba każdy z nas się nad tym kiedyś zastanawiał. Na pewno może na ten temat sporo powiedzieć pokolenie dzisiejszych trzydziestolatków. To oni przecierali szlaki, gdy komputery i konsole dopiero wchodziły do polskich domów. To oni słyszeli od swoich rodziców, żeby tyle nie grali, że to nie jest prawdziwe hobby i nic im to nie da.

Warto sprawdzić, ile zarabiają pro gracze, chociażby po to, żeby utrzeć teraz trochę nosa rodzicom. Pamiętajcie jednak, żeby najpierw przeczytać dokładnie, czym jest e-sport. Nie chodzi przecież o to, żeby dopiec rodzicom, a uświadomić, że świat się zmienia. Nie da się w końcu ukryć, że “etat” pro graczy wygląda zdecydowanie inaczej niż hobbystyczne “granie w grę”.

Zaskoczeni? A jednak. Wielu pro graczy opowiada wprost w wywiadach, że ich praca to nie tylko siedzenie przed komputerem. Trening umiejętności w grze jest oczywiście ważny, ale równie ważne jest zachowanie zdrowia, w tym dobrej kondycji fizycznej. Kwestia ile zarabiają pro gracze, może wprost zależeć od ich formy. Zdrowy organizm będzie lepiej i szybciej reagował na to, co widzi na ekranie. A każdy gracz wie, że w takich chwilach znaczenie mają nawet ułamki sekund.

Z tego powodu wiele organizacji e-sportowych zatrudnia dla swoich drużyn profesjonalnych trenerów. Ci są odpowiedzialni za dobranie odpowiednich treningów i obciążeń. Pro gracze natomiast mają zapisane w kontraktach wymogi, które sprawiają, że nie mogą lekceważyć treningów.

Ostatecznie ile zarabiają pro gracze, można jednak określić dosłownie po ich wpływach. Pro gracze mogą zarabiać na dwa sposoby:

  • Udział w turniejach i ligach e-sportowych. Większość eventów oferuje wynagrodzenie już za sam udział. Prawda jest jednak taka, że tylko gracze znajdujący się stale w czołówce są w ten sposób w stanie godnie zarobić. Czemu? Otóż nagrody za niższe miejsca z reguły wystarczają tylko do pokrycia kosztów bieżących. Wystarcza do przygotowania się do kolejnych zawodów, ale ciężko mówić o bogactwie.
  • Streaming. Wielu graczy “po pracy” streamuje swoją grę lub treningi w serwisach pokroju Twitch lub Youtube. To pozwala na zbieranie dotacji (“donejtów”) od widzów i zarabianie na własny rachunek. Wielu z nich jest w stanie zarobić więcej na streamingu niż przez granie na turniejach.

Wielu pro graczy wręcz wprost odpuszcza karierę e-sportowca i zostaje streamerem na pełen etat. Czy to sprawia, że przestają być pro graczami? Nie sądzę. Bycie pro zależy od ilości włożonej pracy oraz oczywiście skilla. Większość gier ma systemy rankingowe, które pozwalają ocenić umiejętności graczy.

Ile zarabiają pro gracze? Minimalne zarobki

Niestety w tej branży raczej nie funkcjonuje pensja minimalna. Na początku kariery (lub po prostu mając pecha) pro gracze będą zarabiać tylko napiwki ze streamingu. Innym sposobem na zarobek mogą być nagrody za mniejsze turnieje, ale tam ciężko dostać coś więcej niż grosze.

Do wszystkiego trzeba dojść z czasem. Zanim zwykły gamer stanie się pro graczem i da radę się wspiąć na szczyt, mogą upłynąć długie miesiące lub lata. W tym czasie ciężko liczyć na stałe zarobki. Trochę łatwiej może być w e-sportach drużynowych. Drużyna prezentująca odpowiednio wysoki poziom ma szansę na podpisanie umowy z organizacją zrzeszającą e-sportowców. Ta, w zależności od umowy, może wypłacać zawodników regularne pensje. Na pewno też pokrywa część kosztów związanych z treningiem.

To wszystko sprawia, że ciężko konkretnie policzyć, ile zarabiają pro gracze na początku swojej kariery. Pewne natomiast jest to, że duże zarobki niestety nie są w żaden sposób gwarantowane. Znanych jest wiele przypadków, gdzie pro gracze szybko wybierają inną ścieżkę kariery i przechodzą na “emeryturę” mając nie więcej niż dwadzieścia kilka lat. Niezadowoleni z faktu, że nie udało im się osiągnąć poziomu gwarantującego duże zarobki, decydują się na bezpieczniejszą drogę. W tym wieku wciąż mogą poświęcić więcej czasu na studia i zdobycie zawodu oferującego bardziej stałe zarobki.

Ile zarabiają pro gracze? Maksymalne zarobki

Sky is the limit! Ten slogan oddaje właściwie wszystko, co można powiedzieć na temat tego, ile zarabiają pro gracze. Najlepsi z nich mają największą widownię w serwisach streamingowych, która wprost przekłada się na największe zyski. Jak wspomniałem w poprzednim akapicie, nagrody w turniejach dla topowych drużyn i graczy pozwalają na “godne” życie.

Do najlepszych pro graczy ustawia się również zawsze pokaźna kolejka sponsorów. Oczywiście umowy raczej nie wypływają na światło dzienne i ciężko stwierdzić, czy zakładają gratyfikacje finansowe. Jednak nawet bez nich muszą przekładać się na wzrost zarobków pro graczy. Możliwość pracy (grania) na najlepszym możliwym sprzęcie oferowanym przez sponsorów przekłada się wprost na ponoszenie mniejszych kosztów z własnego portfela i większe oszczędności.

W przypadku maksymalnych (a przynajmniej “średnich”) zarobków pro graczy możemy już otrzeć się o konkrety. W wywiadzie dla serwisu money.pl Adrian Kostrzębski, rzecznik prasowy ESL Polska powiedział:

Średnia pensja w międzynarodowym e-sporcie to 15-25 tys. euro miesięcznie, to taka absolutna podstawa. Są przypadki, że gracze zarabiają i po 40 tys. euro. Do tego doliczmy indywidualne kontrakty sponsoringowe graczy, przychody z portali streamingowych, na których nadają. Na e-sporcie można dobrze zarobić.

Warto poświęcić chwilę na przeczytanie całego wywiadu, gdyż znajdziecie w nim również potwierdzenie naszych wcześniejszych ostrzeżeń. Dobrze płatnych miejsc w e-sporcie jest dosyć mało!

Wróćmy do konkretów. Ile zarabiają pro gracze? Najlepszym przykładem jest chyba słynny Ninja, czyli Tyler Blevins – gracz Fortnite. Według danych z 2019 roku Ninja miał na koncie miliony dolarów zarobione dzięki wspomnianemu wyżej miksowi: wygrywaniu turniejów, streamingu i umowach sponsorskich. W szczycie swojej kariery jego zarobki sięgały 500 tysięcy dolarów miesięcznie!

Czy wybór gry ma znaczenie?

Tak! Chociaż wszystko zawsze da się zawęzić do “wybierz to, w czym jesteś najlepszy”, najlepsze do zarabiania będą najpopularniejsze gry. Popularność oczywiście jest bardzo subiektywna, a nastroje fanów się zmieniają. Łatwo jednak wymienić tytuły, które obecnie przynoszą największe zyski: są to Counter Strike i League of Legends.

WARTO PRZECZYTAĆ:

DPC 2022/2023 Winter Tour 1: NA Open Qualifier
Planowany termin turnieju to 11-13 grudnia. Dane spotkanie obejmuje region Ameryka Północna i będzie to rozgrywka w formie online. Skład drużyn i uczestniczące zespoły będą
ESL Pro League Season 17: światowa elita CS:GO na wyciągnięcie ręki
W dniach od 22 lutego do 26 marca 2023 roku odbywa się 17 edycja ESL Pro League. W ramach turnieju 24 najlepsze drużyny CS:GO z
BLAST Premier Spring Final 2023: uczestnicy, format turnieju i pula nagród
W dniach od 7 do 11 czerwca 2023 r. odbędzie się Premier Spring Final — turniej e-sportowy w grze Global Offensive, organizowany przez BLAST, który
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *