W życiu każdego człowieka przychodzi taki moment, gdy trzeba w końcu posprzątać. Czasem odkurzyć, czasem ściągnąć kurze, czasem odkurzyć kurze z komputera, a czasem… oczyścić komputer ze zbędnych programów. Opcja dla ambitnych: zrobić porządek na pulpicie. Ok, spokojnie.

Usuwanie programów to proste zadanie, które zna prawie każdy. Ot, wejść do panelu sterowania, dodaj/usuń program, wybrać odpowiedni z listy i potwierdzić. Czemu w takim razie z VPN jest inaczej? Czemu kwestie jak usunąć VPN i jak odinstalować VPN są bardziej skomplikowane?

Jak usunąć VPN z różnych urządzeń?

Najpierw ustalmy najważniejszą kwestię: czy mówimy o tym, jak usunąć VPN, czy jak usunąć połączenie telefoniczne i sieć VPN. Ten poradnik dotyczy kwestii jak odinstalować VPN, tę drugą kwestię sprawdzicie w poradniku: jak wyłączyć VPN.

Jak usunąć VPN z różnych urządzeń? Będzie to oczywiście w pełni zależne od urządzenia i obsługującego go systemu operacyjnego. Poruszymy to w akapicie poniżej, teraz zastanówmy się nad innym tematem. Jeśli próbowaliście już sami odinstalować VPN, mogło się wam to nie udać i stąd szukacie poradnika, jak usunąć VPN, prawda?

Wiele VPN, podobnie jak programy antywirusowe działa zawsze wtedy, kiedy włączony jest komputer (lub inne urządzenie). Co prawda można oba rodzaje programów usunąć z autostartu i kontrolować ich działanie (lub zastanawiać się, jak włączyć VPN), ale najwięcej zyskujesz, kiedy działają. Dlatego oba są domyślnie cały czas włączone i dlatego oba często nie zezwolą na odinstalowanie.

Ochrona działa najlepiej, gdy jest aktywna cały czas, a próba odinstalowania może zostać potraktowana jako działanie, które ma obniżyć poziom ochrony. VPN gdy działa, to w żaden sposób nie przeszkadza, problem się robi, gdy chcesz go odinstalować. W tym celu trzeba najpierw go wyłączyć.

Jeśli VPN nie ma zwykłej opcji „wyłącz”, postępuj następująco:

  1. Wejdź do Menedżera zadań. W tym celu naciśnij skrót klawiszowy Ctrl + Shift + Escape lub skrót klawiszowy Ctrl + Alt + Delete, a z menu, które się pojawi, wybierz Menedżer zadań.
  2. W zakładce procesy znajdźcie proces odpowiadający za swój VPN.
  3. Naciśnijcie odpowiedzi proces, a następnie przycisk “Zakończ zadanie” w prawym dolnym rogu.

Wtedy VPN powinien być gotowy do odinstalowania.

Jak odinstalować VPN?

W tym momencie sprawa jak usunąć VPN wraca na „normalny” tor. Odinstalowanie programu na komputerze przebiega następująco:

  1. Wejdźcie w „Dodaj lub usuń programy”. Możecie to zrobić przez Panel sterowania lub wpisać w okienko wyszukiwania w pasku start.
  2. W nowym oknie znajdźcie swój VPN na liście.
  3. Naciśnijcie go, a następnie wybierzcie opcję „Odinstaluj” po prawej stronie.

W tym momencie VPN powinien zostać odinstalowany z twojego komputera.

Jak usunąć VPN z telefonów komórkowych? Sprawa na smartfonach jest dosyć prosta i to niezależnie od systemu operacyjnego. Sposób na to, jak usunąć VPN będzie zbliżony na smartfonach z systemem operacyjnym Android i iPhonach. Na obu telefonach wystarczy nacisnąć i przytrzymać na pulpicie ikonę programu, a następnie z rozwijanego menu wybrać opcję odpowiedzialną za odinstalowanie aplikacji.

Kiedy warto usunąć VPN?

Kiedy warto usunąć VPN? Przede wszystkim w sytuacji, gdy są z nim problemy. Wiele razy na łamach portalu Techpolska.pl ostrzegaliśmy przed darmowymi VPN-ami, które prędzej ci zaszkodzą, niż pomogą. Jest bardzo trudno znaleźć darmowy VPN, który naprawdę działa i jest łatwy w obsłudze. Większość z nich to proste wydmuszki, które mają na celu kraść twoje dane pod płaszczykiem ochrony. Wszystko dla własnego finansowego zysku.

Wiele z nich nie służy dosłownie niczemu innemu i po prostu nie działa lub działa tak wolno i zawodnie, że lepiej się dowiedzieć, jak usunąć VPN. Warto wtedy też się dowiedzieć, jak sprawdzić, czy VPN działa.

Ze swojej strony możemy polecić porządne rozwiązanie, które od razu uchroni was od problemu. NordVPN to profesjonalny program z najwyższej półki, który ochroni twoje urządzenia od początku do końca. No właśnie: urządzenia, a nie urządzenie, ponieważ aplikacja NordVPN jest dostępna na chyba wszystkie możliwe platformy, a na jednej licencji ochroni aż sześć! To kompleksowe rozwiązanie dla pełnej ochrony, a konfiguracja VPN będzie wyjątkowo łatwa. To sprawi, że wiedza jak usunąć VPN, nie będzie wam potrzebna.

Czy usunięcie VPN jest bezpieczne?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Zakładając, że wiecie, co robicie – tak, jest bezpieczne. Jednak jeśli nie wiecie, tracicie w ten sposób ochronę zapewnianą przez VPN. To może być bardzo istotna kwestia i warto to dobrze przemyśleć.

Jakie są konsekwencje usunięcia VPN?

Odpowiedź na to pytanie jest pochodną tego, co napisaliśmy przed chwilą. Jeśli usuniecie niedziałający program, rezultatem będzie poprawa stanu komputera, prędkości działania i waszej ochrony. Z drugiej strony, jeśli usuniecie działający VPN, pozbawiacie się ochrony przed kradzieżą danych.

WARTO PRZECZYTAĆ:

cactusvpn Recenzja CactusVPN – wszystko, co musisz wiedzieć
Rynek VPN jest tak wyjątkowo bogaty w przeróżne aplikacje, że ciężko jest wyróżnić się wschodzącym gwiazdom. Jest jednak kilka sposobów na trafienie w gusta potencjalnych
blokada vpn Blokada VPN – czym jest i jak sobie z tym poradzić?
Virtual Private Network to potężne narzędzie zapewniające prywatność i bezpieczeństwo online, o ile działa prawidłowo, a więc nie następuje blokada VPN. Wyobraź sobie, że surfujesz
samsung tv vpn VPN na Samsung TV — jaki wybrać i jak go ustawić?
Masz telewizor Samsunga i chcesz uruchomić na nim VPN, aby omijać geoblokady zawarte w serwisach streamingowych? Dobrze trafiłeś! W tym artykule podpowiemy, jak włączyć VPN
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *