Android to czołowy system operacyjny dla urządzeń mobilnych, który można spotkać w Polsce. Jedynie smartfony od Apple działają na innym oprogramowaniu (nie licząc tak niszowych rozwiązań, jak chociażby Windows Phone). Jest oczywiście ciągle rozwijany, pojawiają się jego nowe wersje, pełne ciekawych, rewolucyjnych funkcji i innych zmian.

Żeby uzyskać do nich dostęp, trzeba najpierw sprzęt zaktualizować. W tym artykule opowiemy Wam dokładnie, jak zaktualizować Androida – za pomocą smartfona, PC i na jeszcze jeden inny sposób. Wbrew pozorom nie jest to skomplikowane i nie powinno zająć zbyt dużo czasu. Zapraszamy!

Aktualizacje Androida – kto może z nich korzystać?

Aktualizacje Androida nie wiążą się z żadnymi dodatkowymi opłatami, natomiast nie są dostępne dla każdego. Każdy smartfon ma pewien określony okres wsparcia przez producenta, przez który może on liczyć na nowe aktualizacje. Po jego upłynięciu albo nie będą one pojawiać się wcale, albo będą dotyczyć tylko kwestii bezpieczeństwa (a więc nie będą obejmowały nowych funkcji).

To, co będą obejmowały aktualizacje i w jakim tempie będą udostępniane, zależy od wielu czynników. Trzeba wziąć pod uwagę chociażby to, czy smartfon poradzi sobie z nową wersją systemu. W przypadku mniejszych aktualizacji nie ma to dużego znaczenia, ale kiedy mówimy przykładowo o przesiadce z Androida 11 na Androida 12, jest to już istotne, więc czasami słabsze czy starsze smartfony muszą się przy tego typu dużych aktualizacjach obejść smakiem.

Dlaczego warto zadbać o to, żeby regularnie aktualizować Androida?

Regularne aktualizowanie Androida to coś, na co każdy użytkownik smartfona powinien zwracać dużą uwagę. Trzeba pamiętać, że aktualizacje nie tylko dodają nowe, ciekawe funkcje, ale też łatają ewentualne dziury w zabezpieczeniach, które oszuści mogliby wykorzystać.

Usuwają także błędy, które pojawiły się dla niektórych użytkowników. Wiedząc, jak zaktualizować Androida i decydując się na wykonywanie aktualizacji na bieżąco, można mieć pewność, że urządzenie będzie maksymalnie bezpieczne i pozbawione błędów.

Można jednak zrozumieć, dlaczego niektórzy sceptycznie podchodzą do aktualizacji, jeśli weźmie się pod uwagę praktyki pewnych producentów. Przykładowo Apple zdarzało się spowalniać swoje starsze smartfony aktualizacjami wraz z premierami nowych modeli.

Metoda 1. Jak zaktualizować Androida poprzez Ustawienia?

Najprostszym i najwygodniejszym sposobem na to, jak zaktualizować Androida jest zrobienie tego bezpośrednio za pomocą swojego smartfona, a dokładniej: jego Ustawień. W tej sytuacji nie trzeba szczególnie kombinować: wystarczy telefon i dostęp do Internetu.

Tak więc, jak zaktualizować Androida? Wystarczy postępować zgodnie z poniższą instrukcją:

  1. Otwórz ustawienia telefonu.
  2. Wejdź w zakładkę Aktualizacje/Informacje o telefonie/Informacje o systemie/O telefonie lub podobne.
  3. Sprawdź dostępność aktualizacji (np. na telefonie Xiaomi trzeba nacisnąć na “Wersja MIUI)”.
  4. Jeśli znaleziono aktualizację, stuknij w “Pobierz i zaktualizuj” lub podobny przycisk i poczekaj, aż aktualizacja zostanie zainstalowana.

Dokładne nazwy poszczególnych zakładek i przycisków mogą różnić się w zależności od producenta smartfona – każdy używa innej nakładki, nakładka może też mieć różne nazwy w różnych wersjach. Zazwyczaj jednak znalezienie odpowiedniej opcji nie powinno być zbyt trudne.

Metoda 2. Aktualizacja Androida za pomocą komputera

Alternatywna odpowiedź na pytanie, jak zaktualizować Androida, to aktualizacja za pośrednictwem PC-ta lub laptopa. To ciekawa opcja, jeśli na przykład wie się, że istnieje aktualizacja dla danego smartfona, ale z jakiegoś względu przy wykorzystaniu pierwszej metody nie jest ona odnajdywana.

Zaktualizować Androida za pomocą PC można na dwa sposoby. Pierwszy sposób, prostszy i wygodniejszy, przebiega następująco:

  1. Pobierz, zainstaluj i uruchom program do zarządzania smartfonem z poziomu komputera – każdy producent smartfonów może mieć inny (np. Xiaomi ma Mi PC Suite).
  2. Połącz smartfon z komputerem (zwykle kablem USB A -> USB C) i sprawdź, czy program go wykrywa.
  3. Opcjonalnie: wykonaj kopię zapasową danych przed rozpoczęciem aktualizacji.
  4. Poszukaj zakładki/opcji związanej z aktualizacją w programie i ją rozpocznij.
  5. Postępuj zgodnie ze wskazówkami na ekranie. Nie odłączaj smartfona od komputera do czasu zakończenia procesu aktualizacji.

Większość producentów smartfonów ma swoje oprogramowania do zarządzania smartfonem z PC, jednak są od tej reguły wyjątki. Co w tej sytuacji robić?

Można spróbować skorzystać z programu nieautoryzowanego, uniwersalnego, stworzonego z myślą o wszystkich smartfonach, ale nie jest to równie pewna opcja, jak program bezpośrednio od producenta. Jest też druga opcja, a mianowicie:

  1. Wejdź na stronę producenta smartfona i poszukaj zakładki związanej z oprogramowaniem, wsparciem czy też bezpośrednio aplikacjami.
  2. Wybierz z listy swój model smartfona.
  3. Znajdź plik aktualizacyjny i pobierz go.
  4. Podłącz telefon do komputera za pomocą kabla i przenieś plik aktualizacyjny do pamięci smartfona.
  5. Odnajdź plik w Menadżerze plików na smartfonie i otwórz go, a następnie postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie.

Niestety, powyższe rozwiązanie nie zawsze się sprawdzi. Niektórzy producenci mogą nie udostępniać plików aktualizacyjnych na swoich stronach internetowych. Warto jednak spróbować, jeśli inne rozwiązania nie przyniosły rezultatu.

Jak jeszcze można zaktualizować Androida? Pozostaje Custom ROM, czyli opcja nieoficjalna

Jak zaktualizować Androida? Jeśli z jakiegoś powodu powyższe opcje są niemożliwe do zrealizowania lub niepożądane, a chcemy zmodyfikować system, pozostaje jeszcze jedno rozwiązanie. Należy się jednak dobrze zastanowić przed jego wdrożeniem. Custom ROM, o którym mowa, jest opcją nieoficjalną, a więc wszelkie działania podejmujemy na własną odpowiedzialność.

Musimy mieć świadomość, że jest szansa, że coś zepsujemy i będzie to tylko nasza wina. W skrajnych przypadkach można nawet “zcegłować” smartfon.

Custom ROM-y to nieoficjalne, często stworzone przez amatorów wersje systemu Android. Można je znaleźć w wielu miejscach w sieci, m.in. na forach dla fanów Androida. Nie są to po prostu aktualizacje dla systemu, a wnoszą one bardzo mocne zmiany.

Kiedy już znajdziemy i pobierzemy interesującego nas ROM-a, można przystąpić do działania.

To, jakie dokładnie kroki będzie trzeba wykonać, zależy od okoliczności, natomiast najczęściej wygląda to w ten sposób:

  1. Zrootuj smartfon (więcej informacji znajdziesz w artykule, jak zrootować telefon).
  2. Odblokuj bootloader.
  3. Opcjonalnie, w zależności od potrzeb: zainstaluj zmodyfikowaną wersję trybu odzyskiwania (Recovery Mode).
  4. Zainstaluj Custom ROM-a (postępuj zgodnie z instrukcją twórcy).

Jak widać, jest to nieco skomplikowane i ryzykowne. Jeśli ktoś lubi robić wszystko po swojemu, wypróbowywać nowości i chce mieć całkowitą kontrolę nad systemem operacyjnym sterującym jego urządzenie, może to być dobra opcja.

Zalecamy ją jednak przede wszystkim dla zaawansowanych użytkowników. Dodatkowo zanim przeprowadzi się powyższy proces na używanym na co dzień smartfonie, może warto wypróbować go na starszym urządzeniu.

Aktualizacja Androida – podsumowanie

Zdecydowanie dobrze wiedzieć, jak zaktualizować Androida. Nie chodzi tu tylko o dostęp do nowych funkcji, chociaż oczywiście warto je mieć, ale przede wszystkim o kwestie bezpieczeństwa. Obecnie na telefonach często przechowujemy masę wrażliwych danych, więc zapewnienie sobie maksymalnej ochrony przed atakami i exploitami jest absolutnie kluczowe.

Na szczęście aktualizacja Androida to w większości przypadków prosty i bezproblemowy proces. Dajcie nam koniecznie znać w komentarzach, z której opisanej powyżej opcji Wy skorzystaliście! Zapraszamy również do zapoznania się z innymi poradnikami, które dla Was przygotowaliśmy. Między innymi tłumaczyliśmy, jak włączyć opcje programistyczne w Androidzie.

WARTO PRZECZYTAĆ:

jak wybrac dobry vpn Jak wybrać dobry VPN na Androida? Ranking
Urządzenia z Androidem nie chronią użytkownika najlepiej, jeśli chodzi o aktywność w sieci. VPN w tym przypadku jest najlepszym rozwiązaniem, gdy chcesz zadbać o swoje
jak zmienić vpn w telefonie Jak zmienić VPN w telefonie? Instrukcja krok po kroku
Tytułowy VPN (Virtual Private Network) w telefonach to ciągle pewnego rodzaju nisza, podobnie jak niegdyś antywirus. Ciągle się jednak rozwija i tendencję wzrostową utrzyma jeszcze
strzelanki na telefon Odkryj najlepsze strzelanki na telefon!
Jeszcze nie tak dawno temu przez “gry mobilne” mieliśmy na myśli proste gry logiczne, idealne do gry na małym ekranie. Pomyślcie sobie: jakie są według
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *