Zastanawiasz się, jak zoptymalizować instalację fotowoltaiczną, tak aby zwrot z inwestycji był jak najszybszy? Nie da się zaprzeczyć, że fotowoltaika to ekologiczne i ekonomiczne źródło energii. Takie rozwiązanie pozwala na zmniejszenie rachunków za energię. Zwłaszcza jeśli jest odpowiednio zoptymalizowane. Przydatnym narzędziem w obliczeniach może stać się kalkulator instalacji fotowoltaicznej. Jak działa fotowoltaika kalkulator i kiedy może się przydać?
Fotowoltaika kalkulator – co to jest?
Kalkulator PV to darmowe narzędzie, które możesz znaleźć online. Pozwala ono na obliczenie, jaka moc i wielkość instalacji jest potrzebna, aby zaspokoić potrzeby energetyczne użytkownika. Fotowoltaika kalkulator wykorzystuje się również do obliczenia kosztów, jakie będziesz musiał ponieść przy zakupie własnej instalacji. W koszty wliczone są zarówno panele fotowoltaiczne, jak i koszty montażu oraz inwertery.
Jak działa kalkulator instalacji fotowoltaicznej?
Fotowoltaika kalkulator online to skrypt, który jest zaprogramowany w taki sposób, aby umożliwiał on proste obliczenie odpowiednich wartości. Korzystając z tego narzędzia, możesz zapomnieć o wykonywaniu trudnych obliczeń i wzorów. Możesz natomiast samodzielnie wpisywać konkretne wartości i przesuwać poszczególne pola i suwaki. Tym sposobem dostosowujesz narzędzie pod własne preferencje wyszukiwania. W zależności od rodzaju i stopnia zaawansowania, kalkulatory fotowoltaiczne online umożliwiają obliczenie różnych parametrów.
Co można obliczyć przy użyciu kalkulatora PV?
Jak już wiesz, fotowoltaika kalkulator służy do obliczania różnych danych. Nierzadko są one powiązane także z innymi kwestiami – np. kolektorami słonecznymi, kotłami elektrodowymi, czy pompami ciepła. Za pomocą kalkulatora fotowoltaicznego możesz obliczyć więc:
- miesięczny koszt energii elektrycznej bez instalacji fotowoltaiki,
- liczbę potrzebnych modułów PV, które zapewnią odpowiednie zapotrzebowanie energetyczne (w kilowatogodzinach – kWh),
- średnią miesięczną wysokość rachunku za prąd z zainstalowanym profesjonalnym systemem fotowoltaicznym,
- koszt instalacji fotowoltaicznej na podstawie przyjętych kryteriów,
- powierzchnię dachu wymaganą do zainstalowania danego systemu fotowoltaicznego,
- okres zwrotu inwestycji w panele fotowoltaiczne,
- efektywność działania paneli fotowoltaicznych przy różnych warunkach atmosferycznych i pozostałych kryteriach,
- sugerowaną moc instalacji fotowoltaicznej dla danego zapotrzebowania energetycznego.
Jak więc widzisz, za pomocą kalkulatora fotowoltaicznego możesz obliczyć wiele kwestii. To przydatne narzędzie, jeśli myślisz o zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych. Tym sposobem możesz rozwiać wszelkie wątpliwości i dobrać najlepsze rozwiązanie dla siebie. Co więcej, korzystając z takiego narzędzia, możesz zyskać wiedzę na temat możliwych kosztów instalacji. Dzięki temu instalator nie zaskoczy Cię dodatkowymi opłatami. Pamiętaj, żeby dodatkowo omówić kwestię z profesjonalistą, który zajmuje się zakładaniem takich instalacji.
WARTO PRZECZYTAĆ: