Napisz do nas

TechPolska.pl

Znajdziesz nas

Jeśli potrzebujemy przechowywać naprawdę dużo danych i żeby były one mobilne, dysk zewnętrzny to dobra opcja. Czasami jednak kluczowe jest przede wszystkim to, aby można było dane przenosić jak najłatwiej, a ogromna pojemność nie jest tak ważna. Wtedy świetnym rozwiązaniem będzie pendrive, którego można z łatwością zmieścić w kieszeni, portfelu czy przyczepić do kluczy. Tylko jakie są najlepsze pendrive? Na rynku dostępne są dziesiątki różnych modeli, więc trudno bywa podjąć decyzję.

Dlatego też przygotowaliśmy dla Was ten ranking, w którym zebraliśmy najlepsze naszym zdaniem propozycje, kierując się kryteriami, które dokładniej omówimy za chwilę. Żeby było sprawiedliwie (i żeby łatwiej było podawać ceny), oceniać będziemy wszystkie modele przy wykorzystaniu tej samej pojemności.

Przyjęliśmy pojemność 64GB za domyślną, natomiast większość, jeśli nie wszystkie z zaproponowanych pendrive’ów powinny być dostępne także zarówno w mniejszych (np. 32GB), jak i większych pojemnościach (przykładowo 128GB). Każdy powinien więc być w stanie znaleźć odpowiednią pojemność wedle swoich potrzeb. Zapraszamy do lektury!

Jaki powinien być dobry pendrive?

Najlepsze pendrive, czyli jakie? Szybkie, ładne, wygodne w przenoszeniu, bezpieczne. Spore znaczenie ma przede wszystkim typ złącza (lepsze będą nowoczesne USB A 3.0 lub 3.1 niż już dość starodawne złącze USB 2.0 – niektórych może też alternatywnie interesować złącze typu USB C), a także prędkość zapisu i odczytu danych.

W szczególności istotna jest prędkość zapisu – z pewnością każdego interesować będzie, czy na przykład przy przenoszeniu filmu z komputera na pendrive’a zapis zajmie kilkadziesiąt sekund, czy kilka minut. Prędkość odczytu też bywa znacząca, przykładowo gdy będziemy chcieli obejrzeć film bezpośrednio z pendrive’a, bez przeniesienia go najpierw na PC/laptopa.

Dla niektórych może być istotne również to, jakie oprogramowanie oferuje producent danego pendrive’a (np. związane z bezpieczeństwem). Warto też zwrócić uwagę na takie kwestie, jak to, czy urządzenie posiada uchwyt pozwalający na łatwe przypięcie go do kluczy, jeśli planujemy przenosić je w ten sposób. W dalszej kolejności istotny jest design, waga i rozmiar, a także odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz wodę.

Corsair Voyager GT 64GB

Corsair Voyager GT 64GB najlepsze pendrive
Źródło: Corsair

Jeśli ktoś szuka przede wszystkim pendrive’a szybkiego, to Corsair Voyager GT jest bez wątpienia propozycją dla niego. “Korsarz” to masywny, solidny sprzęt (wodoszczelny) o nietypowym, rzucającym się w oczy designie – niektórym może się on podobać bardziej, innym mniej. To kwestia gustu, natomiast kwestią gustu z pewnością nie są jego parametry.

Voyager GT posiada złącze USB 3.1. Deklarowana przez producenta maksymalna prędkość odczytu danych to 390 MB/s, zaś maksymalna prędkość zapisu danych to 80 MB/s. Realnie nie jest aż tak dobrze, ale to wciąż bardzo szybki jak na swoją kategorię pojemnościową pendrive, który powinien spełnić wymagania nawet najbardziej wymagających w tym względzie użytkowników.

Uwaga – z uwagi na dość duży rozmiar, pendrive wpięty do jednego portu USB może utrudnić korzystanie z drugiego, znajdującego się obok, jeśli odległość między portami jest niewielka. Za Voyagera GT o pojemności 64GB trzeba zapłacić około 130 złotych. Urządzenie objęte jest pięcioletnią gwarancją. Czy to najlepszy pendrive na rynku? Na pewno pod względem szybkości tak.

Samsung BAR Plus 2020

Samsung BAR Plus 2020
Źródło: Samsung

Samsung BAR Plus to mały, poręczny pendrive o dość nietypowym designie. Dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych – widocznej powyżej tytanowej, a także szampańsko-srebrnej. Jak przystało na Samsunga, jest to sprzęt nie tylko elegancki, ale również bardzo dobrze i solidnie wykonany. Jak widać, jest on wyposażony w wygodny otwór, przez który można z łatwością przełożyć choćby rzemyk.

To pendrive wodoodporny i wstrząsoodporny, nie jest mu także straszna wysoka temperatura czy promieniowanie RTG. Sprzęt jest wyposażony w złącze USB 3.1 pierwszej generacji, a jego wymiary to 15,46 x 40 x 12 mm. Producent deklaruje prędkość odczytu na poziomie 300 MB/s. Realnie można liczyć na około 150 MB/s odczytu i 35 MB/s zapisu, co jak na tę cenę jest bardzo dobrym wynikiem.

Skoro o cenie mowa, to trzeba wskazać, że Samsung BAR Plus w wersji 2020 kosztuje około 65 złotych. Sprzedawany jest pojedynczo oraz w dwupakach z pięcioletnią gwarancją producenta. BAR-y to bez wątpienia najlepsze pendrive’y o pojemności 64GB, jeśli weźmiemy pod uwagę wygląd.

SanDisk Extreme Go

SANDISK Extreme Go najlepszy pendrive
Źródło: SanDisk

Jak można domyślić się już po nazwie, SanDisk Extreme Go jest przede wszystkim pendrive’m szybkim. Nie tak szybkim jak “korsarz” ze szczytu tego rankingu, ale jednocześnie odpowiednio tańszym, więc wymieniając najlepsze pendrive nie można o nim zapomnieć.

Przy pojemności 64GB producent deklaruje szybkość odczytu na poziomie 200 MB/s i zapisu na poziomie 150 MB/s. Jest też oprogramowanie SanDisk Secure Access z 128-bitowym szyfrowaniem AES. Trzeba też pochwalić estetyczny design z wysuwanym wtykiem i otworem na zawieszkę.

Pendrive Extreme Go ma oczywiście interfejs USB 3.0. Kompaktowy rozmiar (wysokość 11.43 mm, szerokość 21.34 mm, głębokość 70.87 mm) pozwala na łatwy i bezproblemowy transport. Sprzęt kosztuje około 90 złotych i obowiązuje na niego pięcioletnia gwarancja.

SanDisk Ultra Dual Drive Luxe

SANDISK Ultra Dual Drive Luxe
Źródło: SanDisk

Co istotne, jak wskazuje sama nazwa, ten pendrive SanDiska ma podwójne zastosowanie. Posiada złącze USB typu C, a także typu A (3.1). Oznacza to, że można z powodzeniem podłączyć go do praktycznie dowolnego laptopa (niektóre nie posiadają obecnie już portów USB A bądź mają ich niewiele), smartfona, komputera czy tableta. Co ciekawe, producent oferuje do sprzętu za darmo aplikację SanDisk Memory Zone (do kopii zapasowych).

Deklarowana prędkość odczytu to 150 MB/s, prędkości zapisu producent nie deklaruje (ale realnie można liczyć na około 20-30 MB/s). Nie jest to najszybszy sprzęt w tym zestawieniu, ale do tradycyjnych zastosowań powinien wystarczyć. Na co również wskazuje nazwa (Luxe), jest to bardzo elegancki, a przy tym solidny i wytrzymały sprzęt.

Posiada ruchomy element, którym można zakryć złącze USB-C, kiedy z niego nie korzystamy, a element ten dodatkowo posiada otwór, za pomocą którego można przyczepić pendrive’a do kluczy. Kosztuje zaledwie niespełna 50 złotych.

Samsung FIT Plus 2020

Samsung FIT Plus 2020
Źródło: Samsung

Samsung FIT Plus 2020 to propozycja dla osób, których interesują najmniejsze i najlepsze pendrive. Jak widać już po zdjęciu, sprzęt jest po prostu tyci ( konkretnie wymiary to 23,6 x 18,8 x 7,3 mm), a więc również bardzo lekki. Jednocześnie jest solidnie wykonany, posiada też miły dodatek w postaci uchwytu do kluczy czy rzemyka. Warto się nim zainteresować, gdy kluczowa jest mobilność.

Według producenta ten model jest odporny odporny na promieniowanie RTG, a także na wysoką temperaturę, wodę i wstrząsy. Posiada złącze USB 3.1 pierwszej generacji. Deklarowana maksymalna sekwencyjna szybkość odczytu dla pojemności 64GB to 300 MB/s, producent nie deklaruje natomiast żadnej prędkości zapisu.

Jak na swoje kompaktowe wymiary, urządzeni jest dość szybkie, chociaż oczywiście nie tak bardzo, jak niektóre inne modele okupujące szczyt tej listy. Za ten sprzęt trzeba zapłacić około 69 złotych, a producent udziela na nie 5-letniej ograniczonej gwarancji.

SanDisk Ultra

SanDisk Ultra najlepsze pendrive
Źródło: SanDisk

SanDisk Ultra to jeden z najpopularniejszych, jeśli nie najpopularniejszy pendrive na tej liście. Czy jest najszybszy lub pod jakimś innym względem najlepszy? Nie, ale charakteryzuje się dość dobrą ceną, a także, co również bardzo istotne, świetnym stosunkiem ceny do jakości.

Jest to solidne urządzenie o dość prostej budowie, pozwalające chować i wysuwać złącze USB 3.0 wedle potrzeby. Nie zabrakło otworu na przyczepienie pendrive’a do kluczy. Deklarowana przez producenta maksymalna prędkość odczytu to 130MB/s.

Wśród elementów, którymi ten sprzęt się wyróżnia, należy wyróżnić zainstalowane na nim domyślnie oprogramowanie SecureAccess. Pozwala ono łatwo i szybko stworzyć zaszyfrowany folder (wykorzystywane jest 128-bitowe szyfrowanie AES) odblokowywany hasłem. Wszystko to za około 50 złotych.

SanDisk Cruzer Glide

SANDISK Cruzer Glide
Źródło: SanDisk

Nasz ranking, w którym przedstawialiśmy najlepsze pendrive zamyka kolejna propozycja od SanDiska, a mianowicie model Cruzer Glide. To niewielkich rozmiarów, poręczny pendrive (niestety bez otworu na podpięcie pod klucze), wykonany z plastiku, ale stosunkowo solidnie.

Jak na swoją cenę jest on stosunkowo szybki. Posiada suwak pozwalający chować i wysuwać złącze USB, aby przypadkiem go nie uszkodzić bądź nie zabrudzić. Jest łatwy w użytkowaniu i również posiada oprogramowanie SanDisk Secure Access, za pomocą którego można tworzyć foldery zaszywrowane przy pomocy 128-bitowego szyfrowania AES.

Za pendrive’a SanDisk Cruzer Glide trzeba zapłacić około 60 złotych. Uwaga – dostępny jest w wersji ze złączem USB 2.0 i 3.0, lepiej oczywiście poszukać tego drugiego wariantu.

Najlepsze pendrive 2022 – podsumowanie?

Mamy nadzieję, że po lekturze powyższego rankingu udało Wam się wybrać najlepszy pendrive dla siebie. Jak widać, ciekawych modeli jest naprawdę sporo, a często różnice w ich działaniu (konkretnie szybkości zapisu i odczytu) oraz cenie są na tyle niewielkie, że można kierować się przede wszystkim względami estetycznymi.

Skoro mowa o cenie, trzeba zauważyć, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat pamięć znacznie potaniała i obecnie porządny, szybki pendrive 64GB to kwestia kilkudziesięciu złotych, w porywach do stu złotych z nawiązką.

Oznacza to, że naprawdę nie trzeba dużo wydać, żeby cieszyć się wydajnym urządzeniem. Oczywiście, jeśli zainteresują nas pendrive’y o większej pojemności, będziemy musieli odpowiednio więcej zapłacić.

Istnieją nawet pendrive’y o pojemności 1TB – w ich przypadku koszt to już kilkaset złotych, ale prędkości zapisu i odczytu też są odpowiednio wyższe i sięgają kilkuset MB na sekundę. Dajcie nam znać, jeśli na przykład chcielibyście, abyśmy w osobnym materiale zajęli się właśnie pendrive’ami dla bardziej wymagających użytkowników (i zapraszamy przy okazji do naszego poradnika, jak stworzyć bootowalny pendrive – może się przydać)!

Share:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.