Sztuczna Inteligencja przebojem wdarła się do mainstreamu na przełomie 2022 i 2023 roku. To uniwersalne, świetnie odnajdujące się w wielu różnych sektorach rynku, oprogramowanie, które z powodzeniem może usprawnić Twoją pracę. Jak działa AI? Jakimi aplikacjami warto się zainteresować?

Podstawowe informacje o Sztucznej Inteligencji

Na dziś dzień zdecydowana większość internautów utożsamia AI z Chatem GPT stworzonym przez fundację OpenAI. To właśnie to narzędzie wniosło do branży wiele świeżości, a kluczową rolę w popularyzacji Sztucznej Inteligencji odegrały dwa modele: GPT-3,5 i GPT-4. Czym się charakteryzują?

Przede wszystkim, zmodyfikowanym procesem szkolenia. Na początku otrzymały tzw. dane wsadowe, czyli precyzyjnie dobrane informacje z internetu, np. z Wikipedii. Później wzmocniono ich predykcję: przeszkolono je w przewidywaniu kolejnych tokenów, czyli – w pewnym uproszczeniu – słów. Dobrze można opisać to na prostym przykładzie.

Jeśli naszym zdaniem początkowym byłoby „Aby padał deszcz, na niebie z pewnością są”, to model wybrałby najbardziej prawdopodobną odpowiedź, jaka wynikałaby z analizy już zgromadzonych danych. Twórcy narzędzia wiedzieli jednak, że nie wszystkie dane są autentyczne, dlatego wdrożono drugi etap szkolenia, czyli wzmacnianie na podstawie informacji zwrotnych od użytkowników.

To właśnie w ten sposób osiągnięto tak dobre efekty. W dużej mierze zawdzięczamy je wszystkim tym, którzy każdego dnia pracują z Chatem GPT i wysyłają mu informacje zwrotne: zarówno te, gdzie wytykają błędy, jak i te, gdzie go chwalą. Rozbudowane dane o Sztucznej Inteligencji oraz  listę narzędzi AI znajdziesz na Fintechportal.pl.

Nie tylko tekst. Video AI już wkracza na rynek 

Mimo tego, że za sprawą takich narzędzi, jak Chat czy DALL-E, kojarzymy Sztuczną Inteligencję głównie z pracą tekstem i grafiką, to już dziś na rynku można znaleźć kilka użytecznych aplikacji, które mogą pomóc w wygenerowaniu lub poprawieniu plików wideo.

Wśród tych narzędzi warto wymienić np. D-ID oraz Synthesię. To pierwsze pozwala na wygenerowanie interaktywnych, mówiących awatarów. Z jego pomocą, po wcześniejszym wprowadzeniu opisu tekstowego (dotyczącego tego, czego ma dotyczyć sam film), stworzysz też proste filmy, lub dodasz  animowanie twarzy na zdjęciach. Aplikację można przetestować za darmo.

Synthesia to usługa, która może świetnie poradzić sobie w biznesie, np. w mediach społecznościowych firmy. Z jej pomocą również możesz generować filmy, wprowadzać scenariusze, a także tworzyć nagrania poświęcone np. szeroko rozumianej edukacji. Zdolny programista bez trudu wykorzysta takie nagrania np. na stronie WWW uczelni czy technikum informatycznego.

Jaka przyszłość czeka Sztuczną Inteligencję?

W tym wpisie pokrótce staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie o to, czym dziś tak właściwie jest AI. Jest to ogromna szansa np. na optymalizację pracy w wielu segmentach rynku: od content marketingu, przez programowanie, na kreacji w mediach kończąc.

Z drugiej strony, z każdą kolejną aktualizacją takiego software’u, mnożą się pytania o etykę wykorzystania AI. Przecież technologia Deep Fake to nie tylko śmieszne filmy, ale i realne zagrożenie np. dla demokratycznych wyborów, czy informowania opinii publicznej o tym, co dzieje się w wybranym państwie.

Na liście sceptyków już teraz znajdziemy m.in. Steve’a Wozniaka, współzałożyciela Apple, czy CEO Tesli, Elona Muska. Chat GPT jest dziś zakazany nie tylko w takich państwach, jak Chiny czy Iran, ale i we Włoszech. Budzi to pewne obawy, z którymi wszyscy prędzej czy później będziemy musieli się zmierzyć.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Elon Musk pozywa OpenAl Elon Musk jest wkurzony na OpenAl. Uważa, że firma porzuciła pierwotną misję na rzecz zysku
O Elonie Musku chyba nigdy nie może być cicho. Znów media rozpisują się na jego temat i informują, że miliarder pozwał firmę OpenAl i jej
gemini Prezes Google posypuje głowę popiołem. Pomyłki Gemini nazywa “całkowicie nieakceptowalnymi”
Bard, chatbot AI od Google, przeistoczył się w Gemini na początku lutego. Bardzo szybko stał się obiektem kontrowersji. Poszło o generator obrazków, który tworzył… co
chatgpt glitche ChatGPT miał chwilę słabości. Kuriozalne zachowanie bota wymusiło reakcję OpenAI
Od wielu miesięcy jednym z najgorętszych tematów pozostaje dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji. Spektakularne możliwości tej technologii budzą powszechne uznanie. Pasmo sukcesów i zachwytów bywa jednak
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *