To już prawie nowoczesna świecka tradycja. Najpierw pojawiają się przecieki, później dowiadujemy się oficjalnie, że nowe składane smartfony pojawią się niedługo, następnie jest prezentacja, zaraz potem premiera… a kilka dni później pojawia się youtuber, który „testuje” telefon przez ciągłe zamykanie i otwieranie.

Który telefon jest bardziej wytrzymały: Samsung czy Motorola Razr?

Ile ciągłych złożeń wytrzyma nowy Samsung Z Flip 5? Z testów przeprowadzonych przez youtubera Mrkeybrd wynika, że dokładna liczba to 401 146. To więcej niż najnowsza Motorola Razr Plus będąca odświeżoną wersją „starych” Motoroli z klapką, która wytrzymała tylko 126 266 złożeń.

Co to znaczy? W teorii Samsung Galaxy Z Flip 5 przeżyje 10 lat, jeśli będzie otwierany 100 razy dziennie (w przypadku wspomnianej Motoroli to „tylko” 3,5 roku).

W swoich materiałach reklamowych nowych telefonów Samsung pokazywał, że telefony poddawane były rozmaitym testom wytrzymałościowym, w tym również mechanicznemu składaniu i rozkładaniu. Wtedy wytrzymały 200 tysięcy złożeń (a także zanurzanie, upadek z wysokości, czy uderzanie metalowej kulki o ekran).

Czym się różniły oficjalne testy Samsunga od testów przeprowadzonych przez youtubera? Testy Samsunga były w pełni mechaniczne i powtarzalne, a co za tym idzie, telefony były zawsze otwierane i zamykane z tą samą siłą, prędkością, naciskiem i w tych samych warunkach. Youtuber przeprowadzał testy z użyciem ludzi, przez co urządzenia były używane w warunkach maksymalnie zbliżonych do prawdziwego użytkowania. Każdy otwierał telefon inaczej, z inną siłą nacisku, co sprawiało, że testy lepiej odzwierciedlały rzeczywiste warunki.

Warto jednak podkreślić jedną rzecz: nie są to oficjalne testy i nawet ciągłe ręczne otwieranie i zamykanie telefonu ma niewiele wspólnego z jego rzeczywistą wytrzymałością. Tego rodzaju badanie to przede wszystkim ciekawostka i należy ją przyjmować z przymrużeniem oka. W prawdziwym świecie raczej nikt nie będzie celowo otwierał i zamykał telefonu pod wodą, w piasku lub go podgrzewał.

Sposoby testowania

Same testy były przeprowadzone w bardzo prosty sposób. Skoro youtuber nie miał dostępu do maszyn zapewniających jednostajne składanie, zaufał ludziom, którzy robili to ręcznie. Po 223 tysiącach złożeń nastąpiła usterka zawiasu, a telefon mógł się otwierać samodzielnie. Nie miało to jednak wpływu na działanie telefonu.

Po wspomnianych 400 tysiącach razy telefon został zanurzony w wodzie i obsypany mąką. Szczególnie mąka była zabójcza dla telefonu, który nie jest pyłoodporny. IP rating (poziom ochrony) nowego Samsung Galaxy Z 5 Flip 5 to IP8X – jest chroniony przed zanurzeniem, a nie przed pyłem. Po tej części eksperymentu na ekranie po prawej stronie pojawiła się różowa linia.

W podobnym teście kilka lat temu Galaxy Z Flip 3 wytrzymał ponad 418 tysięcy złożeń, jednak dużo szybciej przestał działać zawias.

Czy to was przekona do zakupu nowego składanego telefonu Samsunga? Czy może jednak uznajecie to tylko za interesującą ciekawostkę? Dajcie znać w komentarzach!

Udostępnij

Właściciel portalu TechPolska. Entuzjasta gier RPG, choć nie pogardzi dobrą strategią. Z portalem jest związany od 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *