Wiele osób decydując się na nowy komputer, skupia się przede wszystkim na podzespołach, zapominając o peryferiach. Odpowiednia myszka i klawiatura, obie dopasowane do indywidualnych preferencji zapewnią dużo wyższy komfort użytkowania. Z tych dwóch szczególnie myszki przeszły bardzo długą drogę i ewolucję.

Wbrew popularnej opinii pierwszą myszką komputerową nie była słynna konstrukcja z kulką, a przynajmniej nie w formie, o której myślicie. Pierwszy prototyp dzisiejszej myszki komputerowej przypominał trackball i pojawił się niedługo po pierwszym komputerze Turinga: już w 1941 roku! Czym była pierwsza myszka komputerowa?

Ten artykuł odpowie na następujące pytania:

  • Kto i kiedy wynalazł myszkę komputerową?
  • Jaka jest najstarsza myszka komputerowa?
  • Po co powstała pierwsza mysz komputerowa?
  • Jaka jest historia myszy komputerowej?
  • Kiedy powstała myszka kulkowa?
  • Historia komputerowej myszy: skąd taka nazwa i kształt?
  • Jakie są rodzaje myszek komputerowych?
  • Przyszłość myszy komputerowych: jakie są nowe rozwiązania?

Historia myszy komputerowej

Jak już wiecie historia myszki komputerowej ma już ponad 80 lat. Zainteresowani mogą wiedzieć, że pierwszy komputer Turinga to podobny czas, jednak pierwsza myszka nie była z nim związana. Pierwsza mysz komputerowa, czyli wspomniany trackball powstała jako urządzenie wskazujące do systemu obrony przeciwlotniczej podczas drugiej wojny światowej.

Kto wynalazł mysz komputerową? Za jej projekt odpowiadał Ralph Benjamin. Słusznie zauważył, że wprowadzanie punktów przy pomocy joysticka do komputera analogowego jest zbyt wolne, jak na potrzeby dynamicznych czasów wojny. Co ciekawe, jako sprzęt wojskowy był trzymany w tajemnicy, przez co opatentowany został dopiero w 1947 roku.

Jego działanie było proste: ruch kulki obracał dwie ogumowane rolki, z których jedna odpowiadała za ruch na osi X, a druga za ruch na osi Y. W podobny sposób działał trackball stworzony jedenaście lat później na potrzeby Royal Canadian Navy. Różnicą było podwojenie liczby ogumowanych rolek (po dwie na oś) dla dokładniejszego odczytu ruchu. Z racji tego, że również został stworzony dla wojska, objęty został tajemnicą wojskową i nie został opatentowany.

Pierwsza myszka kulkowa

Niedocenianie swoich pomysłów i związana z tym niechęć do zgłaszania patentu to wspólny mianownik wszystkich pierwszych myszek komputerowych. Pierwsza myszka kulkowa również nie została opatentowana przez producenta: niemiecką firmę Telefunken. Skonstruowana już w 1965 roku na potrzeby komputera TR 86, trafiła do sprzedaży dopiero w 1968 roku. Model Rollkugel nazwą nawiązywał dosłownie do swojej konstrukcji, jednocześnie samemu wyglądając, jak górna połowa kuli.

historia myszy komputerowej
Źródło: Marcin Wichary — Flickr

Pomysł “odwrócenia” myszy kulką do dołu wziął się z kilku powodów:

  • Są prostsze w montażu.
  • Są przenośne (poprzednie trackballe montowało się dosłownie w blat biurka, robiąc w nim dziurę).
  • Są wygodniejsze dla użytkownika.

Pierwsze myszki komputerowe nie były dostępne dla wielu ludzi z powodu ceny, która wynosiła ponad 400 dolarów. Pierwszymi komputerami osobistymi (personal computer, w skrócie PC) były urządzenia marki Xerox. Trwało to do 1983 roku, kiedy na rynek została wprowadzona mysz komputerowa firmy Microsoft, która była kompatybilna z programem Microsoft Word pracującym pod systemem operacyjnym MS-DOS.

To zapoczątkowało gwałtownie rosnącą popularność popularnego gryzonia, to rozprzestrzenianie się komputerów osobistych za sprawą modeli Macintosh 128K, a niedługo później Amiga i Atari ST.

Historia komputerowej myszy: skąd taka nazwa?

Historia nazwy myszy komputerowej jest dosyć popularna, więc pewnie już ją znacie. W końcu geneza nazwy jest tak po prostu dosyć oczywista. Pierwsze myszki kulkowe miały kabel podłączony z tyłu, przez co wyglądał jak ogon. Stąd do porównania z myszą już niedaleko, a jak powszechnie wiadomo: najprostsze porównania są najlepsze.

Historia myszy komputerowej: skąd taki kształt?

Wiemy już, że pierwsza myszka kulkowa zainspirowała się mocno kształtem samej kuli. Modele bardziej zbliżone wyglądem do tego, co znamy, zaczęły się pojawiać niedługo później. Kilka miesięcy po prezentacji Rollkugel swój prototyp zaprezentował Douglas Engelbart. Myszka kształtem przypominała drewniany prostopadłościan o zaokrąglonych rogach. Miała też jeden przycisk po prawej stronie.

Kształt myszki komputerowej zaczął iść w stronę dopasowania do dłoni już z komputerami Xerox. Myszka uległa widocznemu zmniejszeniu i miała dwa przyciski. Wszystko, co wydarzyło się później, powoli kierowało się w kierunku myszy o obecnych kształtach.

Rodzaje myszek komputerowych

Jak każdy sprzęt komputerowy, tak i myszki można podzielić na wiele różnych rodzajów. Poniżej przedstawimy je wszystkie, aczkolwiek najpierw zwróćmy uwagę, że rodzaj myszy komputerowych można przedstawić na wiele różnych sposobów.

 

Rodzaje myszy komputerowych: jak je dzielimy?

  • Ze względu na sposób podłączenia do komputera.
  • Ze względu na sposób działania (rodzaj czujnika).
  • Ze względu na przeznaczenie.
  • Ze względu na sposób chwytu.

Rodzaje myszy komputerowych ze względu na podłączenie do komputera.

Sposoby na podłączenie myszy komputerowej ewoluowały razem z samymi myszami. Coraz więcej gryzoni działa po prostu bezprzewodowo, ale wciąż są na rynku starsze urządzenia.

  • DE-9 (Złącze 9-pinowe) – obecne w bardzo starych komputerach pokroju Atari i Amigi. Trudne do dostania, ale wciąż produkowane. Moda na starocie nie ominęła również komputerów. Grupa fanów sprzętu ze swojego dzieciństwa wciąż potrzebuje nowych gryzoni.
  • Port szeregowy (RS-232) – podobna historia, związana z tym, że nawet wizualnie jest to bardzo podobne łącze.
  • Podłączenie przez slot PS-2. Wbrew zbliżonej nazwie, nie ma to nic wspólnego z konsolą. Starsi użytkownicy mogą pamiętać okrągłe i kolorowe wejścia, osobne na myszkę i osobne na klawiaturę. Taki rodzaj myszek komputerowych jest już przestarzały i nie jest praktykowany. Można go jednak jeszcze spotkać w starszych urządzeniach, które jeszcze jakimś cudem działają.
  • Podłączenie przez USB. Aktualnie chyba najpowszechniejsze myszki. USB jako uniwersalny sposób podłączenia już dawno zadomowił się we wszystkich sprzętach. I dobrze.
  • Podłączenie przez bluetooth. Po pierwszej fali entuzjazmu kilkanaście lat temu myszki wróciły na jakiś czas do podłączenia przez kabel. Od niedawna technologia dojrzała jednak na tyle, że podłączenie przez bluetooth nie wpływa na jakość użytkowania. Do podłączenia przez bluetooth z reguły potrzebny jest dostarczany z myszką odbiornik bluetooth, który podłączamy do komputera przez USB.

Rodzaje myszek komputerowych ze względu na rodzaj czujnika

Jeśli chodzi o rodzaj myszy komputerowych ze względu na rodzaj czujnika, sytuacja wygląda dosyć podobnie, co w poprzednim punkcie. Jeden rodzaj jest już prawie niedostępny, a następne stale się rozwijają.

  • Myszka kulkowa (mechaniczna). Prawdziwy senior w towarzystwie gryzoni, chociaż młodsze pokolenie może ich już nie pamiętać. Myszki kulkowe obrosły w prawdziwe legendy, było trzeba je regularnie i delikatnie czyścić (tylko nie zgub kulki!), powstawały też specyficzne żarty o podmianie kulki na ugotowane żółtko od jajka. Tak na poważnie: kulka była trudna do zastąpienia, ponieważ była pokrywana substancją o dużym współczynniku tarcia dla lepszego poruszania rolkami. Z tego powodu myszki kulkowe wymagały specjalnych podkładek, które przy nowszych myszkach nie są już wymogiem.
  • Mysz optyczna (diodowa). Następca myszy kulkowej, który wypchnął poprzednika z rynku, gdy tylko stał się równie przystępny cenowo. Główną zaletą był brak mechaniki, co przełożyło się na brak potrzeby czyszczenia, a co za tym idzie dłuższy żywot myszki. Przełożyło się to też na to, że myszka optyczna nie jest tak “wymagająca” pod względem powierzchni i działa prawie wszędzie. “Prawie”, ponieważ będzie mieć problemy na powierzchniach odbijających światło.
  • Mysz laserowa. Najnowsze rozwiązanie. Laserowy czujnik jest dużo dokładniejszy od optycznego, co przekłada się na większą rozdzielczość myszy i większą czułość. Od poprzednika różni się też tym, że nie wydziela widocznego światła. Myszki laserowe są droższe od optycznych, co sprawia, że oba rodzaje są obecne na rynku i nie zapowiada się na zmianę.

Rodzaje myszek komputerowych ze względu na przeznaczenie

Wyjątkowo prosty podział, który myślę, nie będzie dla nikogo zaskoczeniem.

  • Mysz komputerowa biurowa. Podstawowy model dla niewymagających. Nie ma tu właściwie nic do dodania.
  • Mysz laptopowa. To na dobrą sprawę zwykła mysz, ale różni się trochę podłączeniem. Myszki laptopowe mają zwijany kabel, tak żeby nie przeszkadzał przy bliskiej odległości do laptopa. Obecnie już raczej wyparte przez myszki bezprzewodowe.
  • Myszki gamingowe. W tym momencie zdecydowanie największa gałąź myszek komputerowych. Myszki gamingowe cechują się najlepszymi i najczulszymi czujnikami pozwalającymi na najdokładniejszy ruch kursora. Do kompletu często dostajemy kilka, jeśli nie kilkanaście dodatkowych przycisków. Całość oczywiście przychodzi w odpowiednim designie pasującym do gustów graczy na całym świecie, a nierzadko również z zestawem odważników do precyzyjnego dopasowania wagi myszki pod siebie. Możecie obejrzeć przegląd tutaj: myszki gamingowe ranking.

Rodzaje myszy komputerowych ze względu na chwyt

Jeśli poprzedni podział nie był zaskakujący, to myślę, że ten już będzie. Myszka komputerowa zaprojektowana pod różne chwyty to poniekąd odmiana myszek gamingowych. Dla innych może to być kompletnie nieistotne, może poza myszką ergonomiczną.

  • Chwyt pionowy, czyli myszka ergonomiczna. Problem z “normalnymi” myszkami jest taki, że chociaż jesteśmy do nich przyzwyczajeni, to nie są one zdrowe dla naszych nadgarstków. Długie używanie myszki w zły sposób jest dla naszego organizmu równie szkodliwe, co złe siedzenie dla kręgosłupa. W tym przypadku zagrożeniem jest zespół cieśni nadgarstka i co mogę powiedzieć: nie chcecie tego doświadczać na własnej skórze. Pod kątem zastosowania są to zwykłe myszki biurowe. Myszki ergonomiczne to poniekąd prawidłowy chwyt, więc jeśli jesteście zainteresowani kupnem takiej, sprawdźcie nasz myszki pionowe ranking.
  • Palm grip – dla wielu to będzie domyślny chwyt myszki. Charakteryzuje się tym, że cała dłoń spoczywa spokojnie na urządzeniu i “mocno” trzyma myszkę.
  • Claw grip – chwytasz myszkę jak drapieżnik swoją zdobycz. W ten sposób masz tylko pięć punktów styku z myszką. Wyjątkowo obciążające dla nadgarstka, a i palce dadzą wam się we znaki.
  • Fingertip grip – Chwyt pośredni między dwoma poprzednimi. Myszkę się chwyta palcami, ale nadgarstek spoczywa na podkładce.

Fani myszek gamingowych mogą też sprawdzić, jakie są najlepsze myszki do drag clicka.

Przyszłość myszy komputerowej

Jak to ze wszystkim w życiu bywa, także i myszy komputerowe nie uchroniły się przed dalszym rozwojem. Oczywiście myszy same w sobie się aż tak wiele nie zmieniły, co wynika z przedstawionych powyżej podziałów. Sprawa wygląda inaczej, jeśli spojrzymy szerzej na obraz przeznaczenia myszy jako urządzenia wskazującego.

Było wiele prób wynalezienia koła na nowo. W pewnym momencie mieliśmy nawet nowoczesne trackballe, od których wszystko się zaczęło. Tak, jak kiedyś szybko wyszły z użycia, tak współcześnie nie przyjęły się w ogóle. Patrząc na ich kształt, można chyba powiedzieć “na szczęście”.

Przyjęły się natomiast trzy inne sposoby wprowadzania danych:

  • Touchpady. Obecne w laptopach. Służą jako urządzenie do obsługi pada, gdy nie mamy dostępu do myszy. Touchpady zadomowiły się na dobre, a współcześnie to urządzenia o wielu możliwościach. Zastępują nie tylko ruch kursorem, ale również naciskanie przycisków myszy. Wiele z nich pozwala na dużo więcej dzięki implementacji gestów: specjalnych ruchów palcem (lub palcami), do których przypisana jest specjalna akcja.
  • Ekrany dotykowe. Mówi samo za siebie. Raczej nie przyjęły się w komputerach, są niezbyt powszechne laptopach, ale jednocześnie prawie każdy z nas ma taki w swojej kieszeni w smartfonie.
  • Mysz komputerowa Apple, tzw. “gładzik”. Kształtem przypomina zwykła mysz, ale nie ma przycisków. Całość odbywa się za pomocą odpowiedniego “gładzenia” myszki, która działa na dotyk.

Pierwsza mysz komputerowa – Najczęściej zadawane pytania

Pora odpowiedzieć w skrócie na najczęściej zadawane pytania.

Kto i kiedy wynalazł pierwszą mysz komputerową?

Historia myszy komputerowej rozpoczęła się od trackballa wymyślonego przez Ralpha Benjamina w 1941 roku. Jednak pierwszą myszką komputerową dosłownie jest model Douglasa Engelbarta, który jednocześnie jako pierwszy użył nazwy “mysz”.

Czym się różnią myszki gamingowe od “zwykłych” myszek?

Myszki gamingowe mają najlepsze sensory z najwyższej półki dla najdokładniejszego wprowadzania danych przy graniu. Niepotrzebne, jeśli używasz komputera do przeglądania internetu lub oglądania filmów.

Czym się różni myszka optyczna od myszki laserowej?

Mysz laserowa ma lepszy czujnik, który pozwala na osiągnięcie większej rozdzielczości, a co za tym idzie, dokładniejszego przekazywania danych do komputera. Czujnik laserowy nie wydziela również widzialnego światła dla człowieka. Obecnie oba rodzaje są dostępne na rynku. Myszki optyczne to uniwersalne, tańsze modele, podczas gdy myszki laserowe są przeznaczone dla wymagających użytkowników.

Historia myszy komputerowej – podsumowanie

Przedstawiliśmy sobie historię myszy komputerowej od pierwszych trackballi, po znaną myszką kulkową, aż po najnowsze osiągnięcia techniki. Poznaliśmy pełen przegląd myszek ze względu na ich budowę i zastosowanie. Teraz nie pozostaje nic innego jak docenić i pogłaskać swoją myszkę.

WARTO PRZECZYTAĆ:

logitech Recenzja Logitech Silent Wireless Combo MK295 – ciekawego zestawu na prezent świąteczny
Święta już za kilka tygodni, a wiele osób jeszcze gorączkowo szuka pomysłów na prezent. Postanowiliśmy więc wyjść tej grupie naprzeciw i zrecenzować coś, co może
natec falcon Natec Falcon – przystępniejsza cenowo alternatywa do MX Masterów
Myszki z serii Logitech MX Master to sprzęt, który cieszy się bardzo dobrymi opiniami wśród pracowników biurowych (i nie tylko). Są jednak po prostu drogie
Akcesoria gamingowe
Akcesoria gaming to akcesoria oraz sprzęty dla graczy, które pozwalają w jeszcze większym stopniu cieszyć się wirtualną rozrywką. W poniższym artykule poznamy najważniejsze z nich.
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *