Pisaliśmy już tydzień temu, że IEM 2024 już trwa dla e-sportowców. Tym razem możemy przekazać jednak już dużo ciekawsze wieści: IEM 2024 otworzył swoje drzwi dla odwiedzających! Nie tylko dla tych zainteresowanych turniejami CS 2 i Starcrafta, ale drzwi do Katowickiego Międzynarodowego Centrum Kongresowego, gdzie czeka darmowe EXPO dla odwiedzających. Zapraszamy na relację z IEM 2024!

Nie traćcie czasu, trwa drugi dzień IEM 2024!

Jeśli mieszkacie w Katowicach lub w okolicznej aglomeracji – nie traćcie czasu. Takie eventy mają jedną wspólną cechę. Mrugniesz, a one się skończyły. W momencie, gdy piszę swoją relację z IEM 2024, drugi dzień trwa w pełni, pełen cudownych atrakcji i ciekawych wydarzeń.

Dosyć zaskakującą propozycję ma oficjalne stoisko miasta Katowice. O godzinie 14 odbędzie się panel: “Starcie Ludologów – o społecznej funkcji gier”. W panelu wezmą udział:

  • Patryk “Rojo” Rojewski.
  • Michał Kłosiński.
  • Agata Waszkiewiecz.
  • Łukasz Żółciak – moderator.

W trakcie spotkania zostanie podjęty temat zmieniającego się postrzegania graczy i integracji poprzez nasze ulubione medium rozgrywki. Przybliżone zostanie metodologiczne podejście do tematu poparte badaniami doświadczeń graczy. Gdzie może być lepsze miejsce i czas, żeby przedstawić taki temat jak nie podczas Katowickiego święta graczy podczas IEM 2024?

Starcie Ludologów
Źródło: https://www.facebook.com/photo?fbid=811315204368199&set=pb.100064691800718.-2207520000

Dziś wydarzy się również spotkanie, na które czekają wszyscy fani polaków w turnieju CS-a. Już o godzinie 13:30 na stoisko Intela w EXPO odbędzie się spotkanie z drużyną ENCE! Podczas niego będziecie mogli poprosić o autograf, zrobić zdjęcie i zamienić kilka słów. Polecam szybko ustawić się w kolejkę, gdyż chętnych na pewno będzie od groma, a spotkanie działa na zasadzie “kto pierwszy, ten lepszy” i trwa tylko godzinę!

Ceremonia otwarcia IEM 2024

Dość jednak o tym, co będzie. Sprawdźmy, co ciekawego już mogliśmy obserwować na IEM 2024 pierwszego dnia. Najważniejszym wydarzeniem było oczywiście nic innego, a ceremonia otwarcia, która odbyła się o godzinę 16 w Spodku. Tu nie ma co pisać, tu trzeba obejrzeć zdjęcia, np. na oficjalnym profilu miasta Katowice w portalu X:

Zaraz po ceremonii otwarcia rozpoczęło się to, na co czekała większość fanów: faza Play-off turnieju w Counter Strike 2! Mecz Polaków z ENCE został zaplanowany jako wieczorne danie główne. W pierwszym meczu zmierzyły się drużyny FaZe Clan i G2 Esports. Obie drużyny dostarczyły spragnionym fanom wystarczająco emocji, mimo faktu, że mecz skończył się dosyć jednostronnym wynikiem 2:0. To było jednak nieistotne, gdyż wszyscy wiedzieli, że pod względem hypu nic nie przebije następnego meczu.

Czy ENCE awansowało do półfinału IEM 2024?

O tym, że Polacy zagrają w turnieju finałowym na IEM 2024, wiemy od kilku dni. Po pokonaniu faworytów z G2 hype wybiło ponad dawno niewidziane poziomy. Wszystko przez to, że ENCE to pierwsza polska drużyna w turnieju od ośmiu lat! Wielkie emocje było czuć na każdym kroku na długo przed meczem.

Spotkanie ENCE z Team Falcon zostało zaplanowane na 19:30. Mecz nie zaczął się po myśli naszych. Pierwszą mapę Mirage Team Falcon wygrał aż 13:5. To sprawiło, że Polacy od razu musieli gonić wynik, a ciśnienie sięgało zenitu. Na szczęście publika nie zwolniła ani na moment wciąż głośno kibicując ENCE.

Na drugiej mapie (Overpass) ENCE odrobiło straty wynikiem 13:9. Każda akcja i każda wygrana runda były witane wielkimi owacjami. Chociaż wynik nie był tak przekonujący, jak w pierwszej rundzie, to Polacy pokazali, że tak jak Pudzian tanio skóry nie sprzedadzą.

Wszystko miało się rozstrzygnąć na trzeciej mapie: Nuke. Mecz był bardzo wyrównany, długimi momentami nie było wiadomo, kto wygra, a poszczególne rundy na zmianę przechodziły w ręce ENCE lub Team Falcons. Niestety ostatecznie rzutem na taśmę to ci drudzy przechylili szalę zwycięstwa na swoją stronę i wygrali mapę wynikiem 13:11, a mecz 2:1. Niestety Team Falcons okazało się odporni na publikę, która była im wyjątkowo nieprzychylna tego dnia.

Turniej oczywiście nie kończy się na ćwierćfinałach! Już dziś o tych samych godzinach czekają nas mecze półfinałowe. Już o 16:15 zostanie rozegrany mecz MOUZ vs FaZe Clan. Natomiast o 19:30 zagra Team Falcons z Team Spirit. Oba mecze zostaną rozegrane w systemie BO3. Ostatni mecz, czyli finał w niedzielę został zaplanowany na godzinę 17. Tam dystans się zwiększa, gdyż mecz będzie rozegrany w systemie BO5.

Nie wiecie komu kibicować? Spieszę z informacją, że wciąż w turnieju pozostaje dwóch polaków! W MOUZ gra siuhy, czyli Kamil Szkaradek, który jest kapitanem swojej drużyny. Natomiast w FaZe Clan trenerem jest NEO, czyli Filip Kubski. Obie drużyny grają przeciw sobie, co oznacza, że jeden z nich zajdzie co najmniej do niedzielnego finału!

Jak radzi sobie Polak w Starcrafcie 2?

Nie można zapomnieć, że poza emocjami w turnieju CS2 już od czwartku trwa faza grupowa turnieju Starcrafta 2! W momencie, gdy piszę te słowa, faza grupowa powoli dobiega końca, a to oznacza, że lada moment poznamy dwunastkę uczestników kolejnej rundy, a emocje będą jeszcze większe!

Niestety muszę się podzielić smutną wiadomością – już wiemy, że Piotr “Spirit” Walukiewicz, czyli jedyny Polak w stawce przepadł już w fazie grupowej. Co gorsza – w gorszym stylu niż ENCE w CS 2. Polak cztery razy dał radę wygrać jedną mapę, ale ani razu nie przełożyło się to na zwycięstwo w meczu. W ten sposób zajął ostatnie miejsce w swojej grupie A, przegrywając wszystkie pięć meczów.

Na pierwszym miejscu jego grupy znalazł się HeRoMaRinE, który dla odmiany wygrał wszystkie pięć meczów, czym zagwarantował sobie miejsce od razu w ćwierćfinale. Przypomnijmy: z grup awansuje aż 12 zawodników. Pierwsze miejsca przeskakują od razu do ćwierćfinałów. Zawodnicy z miejsc 2 i 3 muszą zagrać w rundzie wcześniejszej, gdzie walczą o pozostałe cztery miejsca w następnej rundzie.

Rozgrywki zakończyła już również grupa B. Tam pierwsze miejsce zajął SHIN. Zaskoczeniem jest odpadnięcie Oliveiry, który jest zeszłorocznym mistrzem IEM 2023! Czekamy na rozstrzygnięcia w grupach C i D, gdzie wciąż nie jest znane, kto zajmie pierwsze miejsce. Emocje do samego końca! Faza pucharowa rozpoczyna się już o 16:30, a mecze będą rozgrywane w systemie BO5!

Rozpiska 3 dnia turnieju Starcraft 2
Źródło: https://www.facebook.com/photo/?fbid=811317697701283&set=pb.100064691800718.-2207520000

Planujecie nudny weekend? Jesteście w okolicy? Nie ma co czekać, śmigajcie na IEM 2024! Jeśli jednak nie możecie, pamiętajcie o tym, żeby całość oglądać w serwisie Twitch. Inaczej wypatrujcie poniedziałkowego newsa z ostatecznymi wynikami i podsumowaniem!

Udostępnij

Na co dzień zajmuję się organizacją konkursu łazików marsjańskich, żeby wieczorami móc oddać się graniu. Lubię klimaty post-apo, jeździć na woodstock i preferuję PvE od PvP. Posiadam komplet smoczych kul. Odwiedź mnie na Twitchu: https://www.twitch.tv/grokoko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *