Alan Wake 2 nie ma już przed nami żadnych tajemnic. Gra została udostępniona i można ją pobierać na komputery (sklep Epic Games), PlayStation 5 oraz konsole Xbox najnowszej generacji. Tylko czy na pewno warto kupić ten tytuł? Cóż, pierwsze recenzje Alan Wake 2 sugerują, że jak najbardziej tak.

Recenzenci docenili grozę w Alan Wake 2

Alan Wake 2 był jedną z najbardziej oczekiwanych gier tego roku (chociaż tutaj konkurencja jest naprawdę spora). Wygląda jednak na to, że fani horroru mieli na co czekać. Recenzenci gry, którzy otrzymali do niej dostęp nieco wcześniej mogli już dokładnie ocenić najnowszą pozycję od Remedy. I według nich: jest świetnie. Gra zbiera praktycznie same ósemki, dziewiątki i dziesiątki (oczywiście w skali na 10).

Recenzenci chwalą głównie:

  • Niezły model strzelania i walki (ponownie oparty na niezastąpionej latarce).
  • Gęstą atmosferę oraz kreatywność stworzonego świata.
  • Wciągającą historię.
  • Naprawdę świetną grafikę niezależnie od wybranej platformy i ustawień.

To ostatnie można zresztą zauważyć, na jakimkolwiek zrzucie ekranu znalezionym w Internecie.

alan wake 2 grafika
Źródło: wccftech

Średnia ocen gry Alan Wake 2 wynosi obecnie 88/100 na portalu Metacritic i 89/100 na Open Critic.

Wydajność na PC nie taka straszna jak zapowiadano

Krótko przed premierą Alana Wake’a 2 Remedy udostępniło oficjalne wymagania sprzętowe gry. Wiele osób zauważyło wtedy, że są one niezwykle wysokie. Zakładały one bowiem wykorzystanie DLSS oraz FSR w niskich rozdzielczościach, nawet na dość mocnych konfiguracjach. Oprócz tego głośnym echem odbił się brak wsparcia dla wielu starszych, lecz wciąż popularnych kart graficznych. Pierwsze testy pokazały jednak, że nie taki Alan Wake 2 straszny, jak go Remedy maluje.

Przykładowo RX 6600 stanowiący według wymagań absolutne minimum do osiągnięcia 30 FPS przy niskich ustawieniach w Full HD z włączonym FSR jest tak naprawdę w stanie wygenerować 50-60 FPS na tych ustawieniach. Identyczna sprawa ma się z RTX 3070. Miał on pozwalać na 60 FPS w 1080p, przy ustawieniach wysokich z DLSS Performance.

Tymczasem osiąga on 50-60 FPS, ale bez użycia jakiegokolwiek upscalingu. Po włączeniu Deep Learning Super Sampling licznik FPS skacze w większości lokacji do poziomu 70-80. Testy wybranych kart graficznych możecie zobaczyć na poniższym filmie.

Są to oczywiście tylko pierwsze, mniej zaawansowane testy, ale łatwo zauważyć już teraz, że Remedy mocno zawyżyło swoje wymagania. Jeden z deweloperów gry wypowiedział się na ten temat na Twitterze/X’ie, gdzie stwierdził, że zespół „zagrał bardzo bezpiecznie z wymaganiami”.

wydajność alan wake 2

Niestety podczas testów potwierdziły się pierwotne obawy dotyczące braku wsparcia dla serii RX 5000, GTX 1000 i starszych generacji. Podczas uruchomienia gry na takim GPU pojawia się komunikat o braku pełnego wsparcia. Gra wciąż będzie działać na mocniejszych jednostkach, ale mogą pojawić się w niej błędy graficzne oraz spore problemy z wydajnością.

A co wy myślicie o grze Alan Wake 2? Pierwsze recenzje zachęcają was do zakupu gry, czy raczej jeszcze wstrzymacie się z tą decyzją? Zachęcamy do komentowania!

Źródło obrazka wyróżniającego: Remedy


Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

Nowy gameplay z Assassin’s Creed Shadows
Nie możecie się doczekać premiery Assassin’s Creed Shadows? Ubisoft lubi tak myśleć, więc stara się budować hype na swoją grę, w końcu premiera już niedługo.
Gmail zaskakuje nowością – drobna zmiana, wielka wygoda!
Google właśnie usprawniło Gmaila! Wprowadzono funkcję związaną z Gemini, dzięki której możliwe jest błyskawiczne dodawanie wydarzeń do kalendarza prosto z poziomu poczty. Zapomnij o ręcznym
diablo 2 Diablo 2: Kultowa klasyka czy frustrująca pułapka?
Diablo 2 to legenda gatunku hack’n’slash, która na zawsze zapisała się w historii gier. Jednak czy rzeczywiście jest tak doskonała, jak twierdzą jej najwięksi fani?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *