Alan Wake 2 nie ma już przed nami żadnych tajemnic. Gra została udostępniona i można ją pobierać na komputery (sklep Epic Games), PlayStation 5 oraz konsole Xbox najnowszej generacji. Tylko czy na pewno warto kupić ten tytuł? Cóż, pierwsze recenzje Alan Wake 2 sugerują, że jak najbardziej tak.

Recenzenci docenili grozę w Alan Wake 2

Alan Wake 2 był jedną z najbardziej oczekiwanych gier tego roku (chociaż tutaj konkurencja jest naprawdę spora). Wygląda jednak na to, że fani horroru mieli na co czekać. Recenzenci gry, którzy otrzymali do niej dostęp nieco wcześniej mogli już dokładnie ocenić najnowszą pozycję od Remedy. I według nich: jest świetnie. Gra zbiera praktycznie same ósemki, dziewiątki i dziesiątki (oczywiście w skali na 10).

Recenzenci chwalą głównie:

  • Niezły model strzelania i walki (ponownie oparty na niezastąpionej latarce).
  • Gęstą atmosferę oraz kreatywność stworzonego świata.
  • Wciągającą historię.
  • Naprawdę świetną grafikę niezależnie od wybranej platformy i ustawień.

To ostatnie można zresztą zauważyć, na jakimkolwiek zrzucie ekranu znalezionym w Internecie.

alan wake 2 grafika
Źródło: wccftech

Średnia ocen gry Alan Wake 2 wynosi obecnie 88/100 na portalu Metacritic i 89/100 na Open Critic.

Wydajność na PC nie taka straszna jak zapowiadano

Krótko przed premierą Alana Wake’a 2 Remedy udostępniło oficjalne wymagania sprzętowe gry. Wiele osób zauważyło wtedy, że są one niezwykle wysokie. Zakładały one bowiem wykorzystanie DLSS oraz FSR w niskich rozdzielczościach, nawet na dość mocnych konfiguracjach. Oprócz tego głośnym echem odbił się brak wsparcia dla wielu starszych, lecz wciąż popularnych kart graficznych. Pierwsze testy pokazały jednak, że nie taki Alan Wake 2 straszny, jak go Remedy maluje.

Przykładowo RX 6600 stanowiący według wymagań absolutne minimum do osiągnięcia 30 FPS przy niskich ustawieniach w Full HD z włączonym FSR jest tak naprawdę w stanie wygenerować 50-60 FPS na tych ustawieniach. Identyczna sprawa ma się z RTX 3070. Miał on pozwalać na 60 FPS w 1080p, przy ustawieniach wysokich z DLSS Performance.

Tymczasem osiąga on 50-60 FPS, ale bez użycia jakiegokolwiek upscalingu. Po włączeniu Deep Learning Super Sampling licznik FPS skacze w większości lokacji do poziomu 70-80. Testy wybranych kart graficznych możecie zobaczyć na poniższym filmie.

Są to oczywiście tylko pierwsze, mniej zaawansowane testy, ale łatwo zauważyć już teraz, że Remedy mocno zawyżyło swoje wymagania. Jeden z deweloperów gry wypowiedział się na ten temat na Twitterze/X’ie, gdzie stwierdził, że zespół „zagrał bardzo bezpiecznie z wymaganiami”.

wydajność alan wake 2

Niestety podczas testów potwierdziły się pierwotne obawy dotyczące braku wsparcia dla serii RX 5000, GTX 1000 i starszych generacji. Podczas uruchomienia gry na takim GPU pojawia się komunikat o braku pełnego wsparcia. Gra wciąż będzie działać na mocniejszych jednostkach, ale mogą pojawić się w niej błędy graficzne oraz spore problemy z wydajnością.

A co wy myślicie o grze Alan Wake 2? Pierwsze recenzje zachęcają was do zakupu gry, czy raczej jeszcze wstrzymacie się z tą decyzją? Zachęcamy do komentowania!

Źródło obrazka wyróżniającego: Remedy

WARTO PRZECZYTAĆ:

wyprzedaz black friday konsole xbox series x Szef Xboxa: „Myślę, że też powinniśmy mieć handhelda”
Popularność przenośnych konsol w ostatnich latach jest niezaprzeczalna. Sukcesy takich urządzeń jak Nintendo Switch, Steam Deck czy nowe propozycje od Lenovo i Asusa przyciągnęły uwagę
AgilePM AgilePM® – zwinne zarządzanie projektami w dynamicznych środowiskach
Planując jakiekolwiek przedsięwzięcie, chcielibyśmy, by można je było zrealizować możliwie najtaniej, najszybciej i bez przeszkód. W większości przypadków to niemożliwe. Na szczęście istnieją podejścia takie
apple passwords Apple wystartuje z własnym menadżerem haseł?
Zgodnie z informacjami, które ujawnił Bloomberg, Apple przygotowuje się do wprowadzenia nowej aplikacji o nazwie Passwords (Hasła). Jej zadanie? Uproszczenie zarządzania danymi logowania na urządzeniach
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *