Napisz do nas

TechPolska.pl

Znajdziesz nas

Ultra-lekkie myszki to ciekawa kategoria „gryzoni”. Należące do niej modele często wyróżniają się nietypowym designem i intrygującymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Nie inaczej jest w przypadku Xtrfy M4 Retro.

Tego typu sprzęty skupiają się na maksymalnym zwiększeniu wygody użytkowania i ograniczeniu zmęczenia dłoni podczas wielogodzinnych sesji gamingowych. Jak radzi sobie z tym zadaniem M4? Wszystkiego dowiecie się z naszej recenzji – zapraszamy do lektury!

Specyfikacja Xtrfy M4 Retro

xtrfy m4 retro recenzja test

 

Pełna specyfikacja myszki Xtrfy M4 Retro prezentuje się następująco:

Rodzaj myszy Przewodowa
Czułość 16000 DPI
Liczba przycisków 6
Rodzaj sensora Optyczny
Model sensora PMW 3389
Profil myszy Praworęczna
Waga 69 g
Długość kabla 1.8 m

W zestawie znajdziemy myszkę i niezbędną dokumentację, ale też niewielkie bonusy: naklejkę oraz dwa klawisze sygnowane logo producenta.

w opakowaniu

Xtrfy M4 Retro – cena

Za myszkę Xtrfy M4 Retro trzeba zapłacić około 325 złotych. Niektóre inne wersje kolorystyczne są nieco tańsze (~280-300 złotych).

Na sprzęt udzielana jest 24-miesięczna gwarancja producenta.

„Podziurawiony” design robi wrażenie

Pierwszym skojarzeniem, jakie przychodzi na myśl po zerknięciu na M4, jest dziurawy ser szwajcarski. Na taki design zdecydowano się przede wszystkim dlatego, że pozwala on ograniczyć wagę sprzętu do absolutnego minimum. „Wycinając” część obudowy, nie są tracone żadne funkcje czy możliwości, a waga spada.

od gory

W przypadku Xtrfy M4 Retro licznik zatrzymał się na 69 gramach, co jest naprawdę niezłym wynikiem. Tym bardziej, że chociaż „szwajcarski” design wymusiły względy praktyczne, to robi on świetle wrażenie i naprawdę cieszy oko. Xtrfy to oczywiście nie jedyny producent, który tworzy tego typu myszki, natomiast widać, że przykłada ogromną wagę do względów wizualnych.

Niewielka waga oznacza także nieduże wymiary:

m4 retro wymiary
Źródło: Xtrfy

Korzystając z okazji, ze wycięcia pozwalają zajrzeć „pod maskę” myszki (co samo w sobie jest genialne), w jej tylnej części pod obudową umieszczono podświetlany element z logo producenta. To zdecydowanie ciekawsze rozwiązanie niż po prostu umieszczenie go na obudowie (co przy tym designie byłoby zresztą trudne do osiągnięcia).

logo xtryfy

Nam akurat wpadła w ręce wersja Retro, głównie szara (boki są nieco ciemniejsze niż góra), z czerwonymi przyciskami – moim osobistym zdaniem najładniejszy wariant kolorystyczny. Jest jednak jeszcze dużo innych opcji, w tym m.in. klasyczny czarny, więc każdy powinien być w stanie znaleźć coś dla siebie.

tyl

Oprócz podświetlenia logo, na różnorakie kolory mieni się także wąski pasek na przodzie myszki i części jej boków (i na jej kółku). Sterowanie podświetleniem odbywa się za pomocą przycisku na gryzoniu, producent nie zdecydował się na przygotowanie dedykowanego oprogramowania w tym celu.

Sześć wygodnych przycisków

Xtrfy M4 Retro ma przycisków łącznie sześć – lewy, prawy, kółko, jeden pod kółkiem i dwa na lewym boku. Czyli nie jakoś bardzo dużo jak na myszkę gamingową, ale biorąc pod uwagę jej niewielkie rozmiary i chęć uzyskania jak najmniejszej wagi, ciężko się temu dziwić. Trzeba też dodać, że pewne dodatkowe przełączniki umieszczono na spodzie myszki.

bok m4

Przycisk pod kółkiem służy do sterowania podświetleniem, a właściwie do zmiany rodzaju animacji (do wyboru jest m.in. tęcza i oddychanie). Ponadto kombo przycisk pod kółkiem + inny przycisk (np. LPM) odblokowują ustawienia koloru i natężenia.

Mamy dostępne wiele różnych opcji, od podświetlenia jednokolorowego, przez wielokolorowe, po żadne. Jeśli więc ktoś RGB nie lubi, to może po prostu całkowicie je wyłączyć. Kolory są żywe, mocno nasycone i po prostu ładne, więc według mnie podświetlenie zrealizowano tutaj naprawdę dobrze.

Ogółem przyciski są dobrze rozlokowane. Dosięgnięcie do nich nie stanowi problemu, a dwa przyciski na boku (Wstecz/Dalej, jak to zwykle bywa) są na tyle duże i wyraźnie rozdzielone, że trudno w ich przypadku o omyłkowe wciśnięcie nie tego, o który nam chodziło.

Jeśli chodzi o kółko, to nie jest ono całkiem „luźne”, ale też nie stawia dużego oporu – można powiedzieć, że działa w sam raz. Pozostałe przyciski podobnie, wszystkie są ponadto relatywnie ciche.

kolko xtryfy

Niezłe parametry i wysoki komfort użytkowania

Od myszki gamingowej za około 300 złotych, a taką jest Xtrfy M4 Retro, można już oczekiwać dobrego sensora i ogółem dużej precyzji oraz wysokiego poziomu komfortu podczas użytkowania.

Z kwestii typowo technicznych: w M4 zastosowano optyczny sensor Pixart 3389, 32-bitowy mikrokontroler ARM i przełączniki Omron (rzekomo mające wytrzymać 20 milionów kliknięć). Sprzęt oferuje sampling od 125, przez 500, do 1000 Hz – regulacja odbywa się za pomocą suwaka na spodzie „gryzonia”.

Na spodzie znajdziemy też rolki wykonane z 100% PTFE, zapewniające płynne poruszanie się myszki po powierzchni. Możemy tam również sterować DPI (rozdzielczością). Dostępna jest skokowa regulacja do nawet 16 000 DPI.

xtryfy m4 retro spod

Jeśli ktoś często zmienia DPI (i woli robić to w locie), może go to irytować, natomiast tym, którzy cały czas mają ustawioną taką samą rozdzielczość lub zmieniają ją rzadko nie powinno to przeszkadzać.

O aktualnym ustawieniu informuje dioda LED. Myszka zapamiętuje ustawienia DPI i podświetlenia nawet po odłączeniu, więc w razie np. przenosin sprzętu nie będzie trzeba tego wszystkiego ponownie konfigurować.

Co z wygodą? Otwory w obudowie wytłoczone są w taki sposób, aby nie wbijały się w dłonie, w związku z czym nie ma mowy o jakimkolwiek dyskomforcie czy śladach na rękach, nawet przy wielogodzinnym użytkowaniu.

Ergonomiczny kształt (zaprojektowany z myślą o osobach praworęcznych) znacząco ogranicza męczenie się dłoni przy dłuższych posiedzeniach. Jedynie nieco szkoda, że zagłębienie na kciuk nie jest mimo wszystko wyłożone jakąś gumą.

podswietlenie

Jak się M4 gra? „Gryzoń” nie rozczarowuje

Wygoda, atrakcyjny wygląd i solidność wykonania (pod którymi to względami Xtrfy M4 prezentuje się bardzo dobrze) to tylko część układanki. Równie ważne jest to, jak sensor Pixart 3389 i ogółem cała mysz radzą sobie w zakresie precyzji czy szybkości.

Trzeba powiedzieć, że jest naprawdę dobrze. Nie ma żadnego „szumu” (jitteru) ani ściągania do którejś z osi, co przekłada się na wysoką precyzję działania. Interpolacja (dodawanie dodatkowych pikseli) pojawia się tak naprawdę tylko przy maksymalnej rozdzielczości (16 000 DPI), a więc większości użytkowników ten problem nie dotknie.

Jeśli chodzi o prędkość maksymalną, to trzeba przyznać M4, że rozkręca się naprawdę nieźle – da się bez problemu dojść do około 10m/s, i to nie po wielokrotnych próbach, a od razu i regularnie. Na plus trzeba zaliczyć fakt, że realna prędkość maksymalna pokrywa się z tą deklarowaną przez producenta, a więc nikt tu nikogo nie próbuje robić w konia.

Wytrzymały kabel z „dławikiem”

Kable w oplocie to raczej nic nietypowego w droższych myszkach, natomiast Xtrfy poszło o krok dalej niż wielu innych producentów. Producent ma nawet własną nazwę na zastosowane rozwiązanie – Xtrfy EZcord.

Najprościej można powiedzieć, że kabel od M4 ma fakturę (i zgina się) jak sznurówka od buta. Jest bardzo lekki, a przy tym wytrzymały, relatywnie długi (1.8m) i miły dla oka.

kabel m4

Zadbano o wyposażenie go w filtr ferrytowy (tzw. dławik, który zapewnia ochronę przed niepożądanymi konsekwencjami niespodziewanej zmiany natężenia prądu) i gumowy element ułatwiający „związywanie” przewodu.

Na deser – bungee i podkładka

Wiadomo, że nie samą myszką gracz żyje – żeby w pełni wykorzystać jej możliwości, przydadzą się także inne peryferia. Xtrfy ma sporo akcesoriów na swoim koncie, więc warto rzucić na nie okiem, zwłaszcza, jeśli komuś zależy na zachowaniu spójności w wyglądzie wszystkich elementów stanowiska gamingowego.

Dodatki są oczywiście sprzedawane oddzielnie. My wypróbowaliśmy bungee, które dba o ustabilizowanie kabla od M4 (chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z niego także z innymi myszkami o podobnej grubości kabla), a także podkładkę.

Xtrfy Mouse Bungee B4 to po prostu dość ciężka podstawka z wystającą z niej rynienką z przecięciem, w której umieszczamy kabel.

W wersji retro podstawka jest szara, a rynienka czerwona, więc całość wyśmienicie komponuje się z myszką (ale ponownie, dostępne są też inne kolory). Co tu dużo mówić – jakość wykonania jest bardzo solidna, wygląda to dobrze i w pełni spełnia swoją rolę. Wszystko to za około 100 złotych.

bungee retro

Podkładkę Xtrfy GP4 testowaliśmy akurat nie w wersji Retro (chociaż taka też istnieje), a po prostu minimalistyczną, czarną. Wymiary 400 x 460 mm oznaczają, że zmieści się ona również na małym biurku, a przy tym większości graczy powinna zapewnić wystarczającą ilość przestrzeni do wygodnego manewrowania gryzoniem.

podkladka

Akcesorium nie ślizga się, nie „podróżuje” samowolnie po biurku, a to tego jest łatwe w utrzymaniu w czystości i solidnie wykończone. Można je zakupić za ~110 złotych.

Recenzja myszki Xtrfy M4 Retro – podsumowanie

Bardzo miły dla oka design, świetny sensor, duży komfort i precyzja podczas grania (nawet wielogodzinnego) – Xtrfy M4 Retro to gryzoń, który ma naprawdę wiele do zaoferowania wymagającym graczom.

Jego niewielka waga to nie tylko slogan reklamowy, ale coś, co w praktyce przekłada się na pozytywne odczucia z użytkowania. Jeśli dodamy do tego efektowne podświetlenie i genialny kabel, mamy przed sobą wartościowy sprzęt.

Jest to więc model, który możemy z czystym sumieniem polecić zwolennikom ultra-lekkich myszek (przy czym uwaga – M4 ma praworęczny profil!). Jednocześnie przestrzegamy, że jest to dobra opcja przede wszystkim dla osób z drobnymi lub średniego rozmiaru dłońmi. Jest to mimo wszystko niewielki gryzoń, więc w dużych dłoniach będzie mniej poręczny.

Dodatkowo, nieco brakuje tutaj jakiegoś dedykowanego oprogramowania do zarządzania podświetleniami, przyciskam, ustawiania makr. Można też się zastanawiać, czy zmiana DPI na spodzie to dobry pomysł.

Zalety

  • świetny, precyzyjny sensor
  • nietypowy design
  • duża wygoda użytkowania
  • unikalny kabel w oplocie
  • imponujące podświetlenie
  • niewielka waga

Wady

  • brak dedykowanego oprogramowania
  • przełącznik DPI na spodzie myszki
  • niekoniecznie dla ludzi o dużych dłoniach

Share:

administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *