W ostatnich latach wiele można było usłyszeć o coraz częściej występującym uzależnieniu od social media wśród najmłodszych. W imieniu walki z tym problemem TikTok postanowił wprowadzić limit czasu spędzonego w aplikacji dla niepełnoletnich użytkowników – i kilka dodatkowych opcji dla ich rodziców.

Przy ustalaniu limitu kierowano się opiniami ekspertów

Godzinny limit zostanie w najbliższym czasie automatycznie aktywowany na wszystkich kontach, które mają ustawiony wiek poniżej 18 lat. Żeby móc dalej korzystać z aplikacji po wyczerpaniu dziennego “przydziału”, konieczne będzie wpisanie hasła.

tiktok limit 60 minut dla nastolatków powiadomienie
Źódło: TikTok

W przypadku, gdy limit zostanie wyłączony, a niepełnoletni użytkownik spędzi w aplikacji ponad 100 minut danego dnia, wyświetli mu się powiadomienie sugerujące, aby ustawił inny, odpowiedni dla siebie limit.

Dlaczego domyślnie wybrano limit akurat 60 minut? Przedstawiciel TikToka wskazuje, że nie była to przypadkowa decyzja.

Zdajemy sobie sprawę, że nastolatki zazwyczaj wymagają dodatkowego wsparcia, gdy zaczynają samodzielnie odkrywać świat online i bierzemy pod uwagę ich wyjątkowe potrzeby rozwojowe.

Podejmując decyzję, jak długo pozwolić najmłodszym użytkownikom korzystać na co dzień z TikToka, bazowaliśmy na aktualnych badaniach akademickich, a dodatkowo współpracowaliśmy z ekspertami z Digital Wellness Lab w Boston Children’s Hospital – Piotr Żaczko, Manager Komunikacji TikToka w Europie Środkowej

TikTok rozbudował też swój system kontroli rodzicielskiej

Wraz z nową aktualizacją rodzice zyskali więcej narzędzi do kontrolowania tego, ile czasu ich pociechy spędzają na TikToku. Między innymi zyskali możliwość ustawiania niestandardowych limitów czasu spędzonego przed ekranem (innego od domyślnych 60 minut), w tym wybierania różnych wartości dla poszczególnych dni tygodnia. Mają też dostęp do pulpitu zawierającego infomacje na temat tego, ile, kiedy i w jakich godzinach ich dziecko włączało aplikację.

Druga istotna funkcja to wyciszanie powiadomień w godzinach nocnych. Domyślnie dla osób w wieku 13-15 lat wyłączono powiadomienia push od 21:00, natomiast dla osób w wieku 16-17 lat od 22:00, ale rodzice mogą wybrać inne wartości. Trwają też prace nad możliwością filtrowania przez rodziców treści wyświetlanych dzieciom po hashtagach lub słowach.

Oczywiście, te opcje dotyczą kont, które mają ustawiony wiek poniżej 18 lat. W praktyce więc wielu nastolatków, którzy zakładali sobie konta sami i których rodzice nie korzystają z funkcji kontroli rodzicielskiej, zapewne zmian nie odczuje.

Mimo wszystko jest to pewien krok w dobrą stronę, biorąc pod uwagę, że uzależnienie od mediów społecznościowych jest realnym zagrożeniem. Z drugiej strony, zapewne zaczną pojawiać się argumenty o polu do nadużyć ze strony rodziców, zwłaszcza w odniesieniu do starszej młodzieży. Dajcie znać w komentarzach, co Wy o tym sądzicie!


Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

blokada TikToka Prezydent podpisał blokadę TikToka
TikTok jest jedną z najpopularniejszych platform społecznościowych na całym świecie, a władze USA właśnie podpisały na nią wyrok. Chodzi o zatwierdzenie kontrowersyjnej ustawy, której skutkiem
TikTok ma problemy TikToK niebawem zostanie sprzedany lub zakazany
Już niedługo jedna z najpopularniejszych platform społecznościowych – TikTok – najprawdopodobniej zostanie sprzedana lub zakazana. Korzystający z niej, szczególnie influencerzy, muszą nastawić się na niemałe
TikTok TikTok znów ma problemy! Aplikacji przyjrzy się KE
Właśnie rusza formalne postępowanie w sprawie TikToka. Komisja Europejska sprawdzi, czy doszło do naruszenia aktu o usługach cyfrowych w obszarach związanych m.in. z ochroną małoletnich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *