YouTube Stories powstało jako konkurencja dla Snapchata. Od tego czasu jednak układ sił na rynku się zmienił – Snapchat utracił na popularności, a TikTok ją zyskał. W związku z tym YouTube planuje skupić się na funkcji Shorts i rezygnuje ze Stories – i wyłączy je już niedługo.

Stories nie zdały egzaminu

Stories (pierwotnie występujące pod nazwą Reels) na YouTube działały na podobnej zasadzie, co podobne funkcje na Snapchacie i Instagramie. Twórcy posiadający powyżej 10 000 subskrypcji mogli tworzyć i publikować krótkie filmiki, które znikały po pewnym czasie, np. zajawki dla nadchodzących streamów.

Niektórzy korzystali z tej możliwości, ale raczej świata ona nie podbiła (i nawet samo YouTube zdawało się o niej zapomnieć). Co dość istotne, nie można było zapisać Stories na swoim profilu, tak, na Instagramie, aby po upływie wyznaczonego czasu wciąż były dostępne.

YouTube zdecydowało, że dodawanie nowych Stories zostanie wyłączone 26 czerwca 2023 roku. Stories dodane przed tą datą pozostaną aktywne przez pełny, standardowy okres, czyli 7 dni, a nie znikną wraz z wyłączeniem usługi.

Wraz ze wzrostem popularności Shorts na YouTube zauważyliśmy, że twórcy skorzystali na tym nowym formacie. Stories odchodzą, abyśmy mogli nadać priorytet kluczowym obszarom, których twórcy potrzebują, aby odnieść sukces.

Będziemy nadal inwestować w pomaganie twórcom w rozwoju i nawiązywaniu kontaktu z odbiorcami poprzez różne formaty – YouTube

Co YouTube proponuje jako alternatywy?

Chociażby Shorts, czyli krótkie, pionowe filmiki, które jednak mają charakter trwały, a nie znikają po dobie czy dwóch. Są one obecnie mocno promowane przez serwis zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i PC.

Ponadto firma od jakiegoś czasu rozbudowuje funkcjonalność postów w zakładce Społeczność. M.in. wprowadzono opcję ustawienia limitu czasu, po którym taki post zniknie. Jest też opcja tworzenia quizów i ankiet z obrazkami oraz używania naklejek. Można więc powiedzieć, że aktualnie ta zakładka może służyć jako Stories, tylko że tekstowe, a nie w formie wideo.

Będziecie tęsknić za Stories, czy niezbyt często oglądaliście tego typu treści? Dajcie koniecznie znać w komentarzach.

Udostępnij

administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *