Co roku Times wypuszcza swoją listę 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie, w tym m.in. muzyków, sportowców i polityków. W 2023 do zestawienia załapał się Hidetaka Miyazaki, legendarny deweloper znany m.in. z serii Souls, Bloodborne, Sekiro: Shadows Die Twice i swojego najnowszego hitu – Elden Ring.

Miyazaki znalazł się na liście wraz z m.in. Igą Świątek

To dopiero drugi raz w historii, kiedy do top 100 Timesa trafił deweloper. Wcześniej taka sytuacja miała miejsce w 2007 roku, kiedy na liście znalazł się Shigeru Miyamoto z Nintendo. Hidetaka Miyazaki jest więc w bardzo wąskim i prestiżowym gronie.

Lista jest podzielona na kilka kategorii, w tym m.in. artyści, ikony i pioniezy. Deweloper znalazł się w kategorii “innowatorzy”. Towarzyszą mu tam takie tuzy, jak Bob Iger (prezes Disneya), piłkarz Kylian Mbappé czy polska gwiazda tenisa, której nikomu zapewne nie trzeba przedstawiać – Iga Świątek.

Każda osoba, która znalazła się w zestawieniu, została opisana przez jakąś inną znaną postać. Podsumowanie osiągnięć twórcy Elden Ring stworzył Neil Druckmann ze studia Naughty Dog, a więc twórca m.in. gier z serii The Last of Us.

Kiedy po raz pierwszy zagrałem w jedną z gier Hidetaki Miyazakiego, byłem nieszczęśliwy. Ciągle umierałem na pierwszym przeciwniku. Ale kiedy zwolniłem swoje podejście, zwracając uwagę na szczegóły, nagle wszystko kliknęło.

(…) Gry Miyazakiego sprawiają, że gracz czuje się spełniony i inteligentny — a wszystko to dzięki bezkompromisowemu podejściu jego i jego zespołu. [Miyazaki – dop. red.] odmawia nadmiernego wyjaśniania mechaniki lub wiedzy, ale raczej ufa graczowi, że sam to rozgryzie – Neil Druckmann

Skoro wspomniałam o TLOU, jako ciekawostkę warto dodać, że Pedro Pascal, odtwórca roli Joela w serialu opartym na tej hitowej serii, również znalazł się na tegorocznej liście Timesa, w kategorii “ikony”.

Elden Ring było olbrzymim sukcesem

Jak wspomniałam na wstępie, Miyazaki ma na swoim koncie ogrom popularnych, dobrze przyjętych gier. Nie da się jednak ukryć, że to jego najnowsza, zeszłoroczna pozycja, Elden Ring, katapultowała go w gamingową stratosferę i pozwoliła znaleźć się na prestiżowej liście Timesa. Jak podkreśla Druckmann:

(…) Elden Ring — jego niezwykle popularny hit z 2022 roku — jest wspaniałym ambasadorem gier wideo i wyjątkowych uczuć, jakie mogą wywołać w graczu, uczuć, których pasywne medium, takie jak telewizja, nigdy nie jest w stanie odtworzyć.

Współtworzony z autorem serii Pieśń Lodu i Ognia, Georgem R. R. Martinem, Elden Ring został niezwykle ciepło przyjęty zarówno przez graczy, jak i krytyków. Zebrał ogromną ilość nagród (m.in. na gali The Game Awards), a w lutym 2023 twórcy ujawnili, że sprzedał się w ponad 20 milionach kopii.

A Wy jesteście fanami gier Miyazakiego? Dajcie koniecznie znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

nintendo direct Kolejne Nintendo Direct już dziś!
Jeśli jest coś, czego gracze nie lubią, to jest to czekanie. Nikt nie lubi czekać, aż wczyta się kolejny level, na ściągnięcie nowej gry, a
chrome z nową funkcją Przeglądarka Chrome na Androida z nową funkcją! 
Używacie na co dzień Google Chrome, czyli najpopularniejszej przeglądarki świata? Jeśli tak, to na pewno zainteresuje Was nowa funkcja, która właśnie pojawiła się w najnowszej
Talos Principle 2 DLC Talos Principle 2 niespodziewanie otrzymał DLC!
Kurz nie zdążył jeszcze porządnie opaść po premierze drugiej części tej gry logicznej, a Croteam już ponownie zaskoczył! Już od piątku możemy rozwiązywać nowe zagadki.
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *